Teraz jest 28 mar 2024 22:40:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
[Tutorial]Kolekcje kindle Calibre(NIE działa na Touch i PW) 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2010 15:32:53
Posty: 206
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: prs-300 sony, kindle 3 3G
Post [Tutorial]Kolekcje kindle Calibre(NIE działa na Touch i PW)
Mając wolną chwilę zachęcony przez jednego z forumowiczów postanowiłem podzielić się z innymi użytkownikami kindle moimi doświadczeniami z wykorzystania calibre do zarządzania kolekcjami . Calibre wzbogacone o wtyczkę autorstwa meme z mobileread służącą do zarządzania kolekcjami robi to moim zdaniem świetnie !
Pozwala zarówno na tworzenie , modyfikowanie, sortowanie kolekcji stworzonych dla pozycji w bibliotece calibre jak i bezpośrednio na urządzeniu. Bardzo łatwe i wygodne są wszelkiego rodzaju zmiany obejmujące dużą ilość pozycji - książek lub newsów. Plugin umożliwia przegląd zawartości wykreowanych pozycji przed ich fizycznym zapisem na kindle. Daje również możliwość przywrócenia poprzedniego stanu kolekcji. Ustawienia wtyczki umożliwiają taką jej konfigurację ,że zmiany stanu kolekcji robione z poziomu calibre nie ingerują w stan kolekcji stworzonych ręcznie z poziomu kindle. Sortowanie pozycji w kolekcjach może odbywać się po dowolnie wybranym kluczu: np alfabetycznie po tytule ,autorze itp.
Daje to naprawdę dużą wygodę i swobodę w zarządzaniu pozycjami znajdującymi się na naszym urządzeniu i w bibliotece calibre.
Co ciekawe wydana kilka dni temu najnowsza (użyta niżej) wersja wtyczki umożliwia obsługę newsów calibre. Polega ona na dodaniu znacznika umożliwiającego tworzenie kolekcji dla newsów. Użytkownicy calibre korzystający z newsów wiedzą jak problematyczne i bałaganiarskie było pobieranie ich w większej ilości przy jednoczesnej niemożności ich uporządkowania. Przedstawiony niżej plugin załatwia te wszystkie tematy dając równocześnie dużą swobodę konfiguracji , umożliwiającą np. dowolne sortowanie pozycji ujętych w kolekcji.
Sam próbowałem używać do zmian kolekcji Kindle collection managra, szybko się jednak zniechęciłem ze względu na niezbyt rozbudowaną funkcjonalność. Przedstawiony niżej plugin ,ze względu na dużą elastyczność w konfiguracji i funkcjonalność bije moim zdaniem pozostałe rozwiązania na głowę. Zachęcam do wypróbowania i dzielenia się swoimi doświadczeniami i uwagami w tym wątku.
Mam nadzieję ,że przedstawiony niżej opis ułatwi Wam korzystanie z tej naprawdę bardzo funkcjonalnej wtyczki.
Dla linkowanej wersji wtyczki wymagana wersja calibre to minimum 0.7.49
Opis ten napisałem na podstawie watku na mobileread z którego możemy pobrać plugin
do calibre umozliwiajacy tworzenie kolekcji.
Opis przedstawia podstawową funkcjonalność w wersji jakiej sam używam i uważam w tej chwili za najwygodniejszą , szczegóły dotyczące np. sortowania czy pozostałych funkcjonalności znajdują się w wątku na mobilread.
http://www.mobileread.com/forums/showth ... p?t=118635

UWAGA - aby wszystko działało bardzo ważne jest dokładne wykonanie wszystkich kroków podanych poniżej !!!

Zaczynamy od pobrania wtyczki, którą dodajemy do calibre.
tu link do pobrania wtyczki http://www.mobileread.com/forums/attachment.php?attachmentid=68428&d=1300302908 - aktualnie w wersji 1.4.3
W preferencjach calibre wybieramy --->Advanced ---> wtyczki ---> add a new plugin -> dodajemy zzipowany plik
Obrazek


Po pomyślnej instalacji - powinnismy zobaczyć komunikat o sukcesie instalacji wtyczki.
Sam używam nazw kolekcji grupujących dany rodzaj publikacji i w ten sposób grupuję pozycje w kolekcjach.

Nastepnym krokiem będzie dodanie nowej kolumny w calibre , którą nazwiemy Kolekcja .
Kolumnę dodajemy: preferencje --->Interface ---> dodaj własne kolumny ---> +
wpisujemy lookup name ---> kolekcja
nagłowek kolumny ---> Kolekcja
wybieramy column type ---> text,column shown in tag browser
zatwierdzamy --> apply -->restartujemy calibre
Obrazek


Jak widac pojawiła się kolumna Kolekcja
Następnym krokiem jest konfiguracja wtyczki create kindle collections

Podłaczamy kindla do komputera (ważne)
Przechodzimy do preferencji --->Advanced ---> wtyczki --->wtyczki: akcja interfejsu użytkownika -->create kindle collections
Zmieniamy ustawienia w oknie dostosuj kindle collections
W wierszu kolumny Calibre source w której mamy Kolekcja --> sprawdzamy czy mamy wpis Kolekcja z action create i dodajemy 1 w polu minimum
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Jesli nie chcemy stracić naszych kolekcji utworzonych recznie na kindlu warto skopiować plik collections.json z katalogu system kindla (katalog ten widoczny jest po
odznaczeniu w windowsie w opcji folderów , widok , ukrywaj pliki systemowe)
Warto tez sprawdzić czy przez przypadek w konfiguracji naszej wtyczki nie odznaczyliśmy opcji "preserve existing kindle-only collections" . Jej odznaczenie doprowadzi do tego ,że po wygenerowaniu kolekcji przez calibre stracimy te zrobione ręcznie na urzadzeniu.
Restartujemy calibre.
Wybieramy preferencje --> dostosuj pasek narzędzi --> wybieramy --> the main toolbar when device is connected
W oknie Available actions zaznaczamy Kindle collections --> klikamy na strzałkę przesuwająca Kindle collections w prawo
do okna Current actions . Zatwierdzamy przez apply.
Obrazek


W tym momencie gdy mamy podlaczonego kindla na pasku pojawi się przycisk kindle collections umozliwiający tworzenie kolekcji
Tworzenie kolekcji jest bardzo proste musimy daną książke dodać do kolekcji przez dodanie nazwy kolekcji w odpowiednim
wierszu kolumny Kolekcja (dla naszej konkretnej książki , książek)
Mozliwe jest ustawinie sortowania w kolekcjach . By uzyskać alfabetyczne sortowanie po tytule musimy dodać
następujacy wpis w
preferencje --> panel kontrolny metadanych
add new plugboard wybieramy mobi ---> device(choose second) wybieramy kindle2 --> source template wpisujemy
{series}{series_index:0>2s| - | - }{title} , nastepnie w polu destination field wybieramy title
Zapisujemy przez save plugboard i później apply.
Obrazek



By konfiguracja była pełna musimy jeszcze zmienic opcje zarządzania metadanymi. Wybieramy:
preferencje -->przesyłanie książek na urządzenie --. zarządzanie metadanymi --> zmieniamy na automatyczne zarządzanie.
zatwierdzamy przez apply , restartujemy calibre
W tym momencie mamy kalibre skonfigurowane do obsługi kolekcji na kindlu.
Tak jak napisalem wcześniej dodanie książki do kolekcji sprowadza się do przypisania jej odpowiedniej nazwy kolekcji w pozycji kolekcja, po tej opercji przed zapisaniem kolekcji na kindle możemy użyć opcji previev without saving collections(jedna z opcji przycisku kindle collections) --> zostanie wygenerowany plik tekstowy , który pokaże nam zmainy jakie zostaną dokonane w kolekcjach na kindlu. Po sprawdzeniu wybieramy opcję create collections on the kindle . Po wykonaniu w najnowszej wersji wtyczki kindle restartuje się sam i cieszymy sie naszymi zaktualizowanymi kolekcjami. Gdyby nie nastąpił restart samoczynny musimy wykonać go samodzielnie. Bez restartu zmiany w kolekcjach nie będą widoczne.
Jak napisałem wcześniej w moim przypadku najwygodniejsze jest opisane wyżej grupowanie pozycji po dodatkowej kolumnie w której definiuję nazwę kolekcji. Taka opcja jest najwygodniejsza w moim przypadku jeśli chcecie tworzyć kolekcję wykorzystując istniejącą w calibre domyślnie kolumnę - sprawa jest prostsza. Konfigurując wtyczkę właczamy opcję create w polu odpowiadającej kolumnie na podstawie której będziemy tworzyć kolekcje.


W ostatniej wersji autor dodał obsługę newsów calibre

Przystosowanie calibre do obsługi newsów w kolekcjach
Zaczynamy od sprawdzenia czy preferencjach -->opcjach wyjściowych -->wyjściowy mobi mamy domyślny wpis personal doc tag [PDOC]
Z przycisku "pobierz newsy" wybieramy intersujący nas news i w jego opcjach zaawansowanych w polu "dodatkowe etykiety" wpisujemy [PDOC] i tak po kolei dla każdego z newsow.
Obrazek


Druga mozliwość to przypisanie od razu wszystkich newsów (subskrybowanych i nie) do newsów przez nadanie znacznika Newsy lub News
i tak
w polskiej wersji językowej
preferencje->opcje wyjsciowe->wyjściowy mobi->Personal doc tag --> Newsy
Obrazek

w angielskiej wersji językowej
preferencje->opcje wyjsciowe->wyjściowy mobi->Personal doc tag --> News
Obrazek

Zapisujemy, pobieramy newsy .Tworzymy kolekcję identycznie jak w przypadku książek poprzez dodaną wcześniej kolumnę Kolekcja
By dodać wszystkie zasubskrybowane newsy do nowej kolekcji , w polu wyszukiwania wklejamy tag:"News"
Wyświetlą się tylko newsy --> zaznaczmy wszystkie --> edytujemy metadane (e) --> własne metadane -> pole kolekcja --> wpisujemy nazwę kolekcji newsów

W ten sposób mamy szybko przydzielone wszystkie zasubskrybowane newsy do nowej kolekcji .

Mozna oczywiście użyć tych dwóch opcji w sposób mieszany oznaczając generalnie wszystkie newsy jako News , a np. poszczególne różnymi nazwami kolekcji.
Jeśli użyliśmy pierwszej metody by wyświetlić wszystkie newsy w polu wyszukiwania wklejamy tag:"=[PDOC]" . Nazwę kolekcji nadajemy identycznie.

Mam nadzieję ,że opis nie jest zbyt chaotyczny i pomógł Wam uzyskać upragniony porządek w Waszych kindelkach.
pozdrawiam wszystkich kindlomaniaków Grzegorz


Ostatnio edytowano 24 kwi 2011 19:32:32 przez ikar, łącznie edytowano 31 razy



19 mar 2011 21:32:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2011 10:48:28
Posty: 7
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: zarządznie kolekcjami kindla przez calibre - howto
Dobry opis i co najważniejsze - u mnie działa :)

Dziękuję i pozdrawiam


19 mar 2011 21:34:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2011 18:09:34
Posty: 51
eCzytnik: Kindle
Post Re: zarządznie kolekcjami kindla przez calibre - howto
hmmm pojawia mi się taki komunikat:
calibre, version 0.7.48
Kindle Collections plugin: Please run "Customize" and select OK to configure and save which collections to create before running Create, Preview, or Edit.<P>

co robię źle ?


19 mar 2011 22:13:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2011 18:09:34
Posty: 51
eCzytnik: Kindle
Post Re: zarządznie kolekcjami kindla przez calibre - howto
ale pomysł bardzo fajny z tym opisem :) przydały by się takie opisy do różnych kwestii :)
( przy okazji czy ktoś korzysta z instanfech, z opcją przesyłania artykułów do amazona ? i późniejszym ściąganiu ich na kindla ? )


19 mar 2011 22:16:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2010 15:32:53
Posty: 206
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: prs-300 sony, kindle 3 3G
Post Re: zarządznie kolekcjami kindla przez calibre - howto
Dla tej wersji plugina musi być co najmniej 0.7.49
Do stworzenia tego opisu zachęcił mnie jeden z użytkowników forum , wolałem napisać posta niż tłumaczyć tą konfigurację na priv-ie.
Myślę , że ten plugin bije na głowę windowsowego kindle collection managera. Już na tą chwilę ma zdecydowanie większą funkcjonalność i możliwości własnej konfiguracji.


19 mar 2011 22:34:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2011 10:48:28
Posty: 7
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
W stosunku do Twojego opisu zrobiłem jedną zmianę - zamiast dodawać nową kolumnę jako nazwę kolekcji ustawiłem po prostu Autora. Mniej wpisywania - jako kolekcję w 99% i tak ustawiałem autora.


19 mar 2011 23:33:58
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2010 15:32:53
Posty: 206
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: prs-300 sony, kindle 3 3G
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
jHartman napisał(a):
W stosunku do Twojego opisu zrobiłem jedną zmianę - zamiast dodawać nową kolumnę jako nazwę kolekcji ustawiłem po prostu Autora. Mniej wpisywania - jako kolekcję w 99% i tak ustawiałem autora.


wszystko zależy od tego jak chcesz nazywać kolekcje, dodanie kolumny daje większe możliwości
Dodałem opis obsługi newsów.


19 mar 2011 23:42:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2011 18:09:34
Posty: 51
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
teraz taki komunikat :(
calibre, version 0.7.50
Kindle Collections plugin: 6 collections saved to the Kindle.<P><P>Eject and Restart the Kindle to load the new collections.<P><P>1 WARNING message.

WARNING:

No Calibre collections were selected by the current Customization settings, but updates to the Kindle may still be made depending on the settings.


19 mar 2011 23:55:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2011 18:09:34
Posty: 51
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
oczywiście odłączyłem i podłączyłem ponownie kindla :(


19 mar 2011 23:56:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2010 15:32:53
Posty: 206
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: prs-300 sony, kindle 3 3G
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
Elendil napisał(a):
oczywiście odłączyłem i podłączyłem ponownie kindla :(

a restartowałeś ?
Sprawdź czy masz na pewno dobrze skonfigurowany plugin ?


20 mar 2011 0:18:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2011 18:09:34
Posty: 51
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
Etykiety
Action: Create
Prefix: "_"
Suffix: ""
Minimum: 1
Ignore:
Include:
Rename from:
Rename to:

kolekcja
Action: Create
Prefix: ""
Suffix: ""
Minimum: 1
Ignore:
Include:
Rename from:
Rename to:


20 mar 2011 0:21:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2011 18:09:34
Posty: 51
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
był restart


20 mar 2011 0:24:56
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
Mam dwa pytania, bo boję się trochę skorzystać z tej opcji:

1. rozumiem, że można przypisywać do kolekcji tylko te książki, które zostały dodane w calibre. Przekonwertowane samodzielnie mogę dodać, ale czy muszę dodawać też kupione w amazonie? Czy też kolekcje, do których je przypisałem na Kindle pozostaną?

2. czy korzystanie z tego plugina zmusza też to tego, aby calibre zarządzał książkami na kindlu, np. przenosił je do innych folderów? Bo boję się o pliki mbp z notatkami, do książek które sam skonwertowałem.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


20 mar 2011 0:41:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2010 15:32:53
Posty: 206
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: prs-300 sony, kindle 3 3G
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
Elendil -powiem tak - jeśli wszystko zrobisz jak opisałem - powinno działać . Ale musi być dokładnie tak.
Zrób screena tego ekranu


Ostatnio edytowano 20 mar 2011 0:55:30 przez ikar, łącznie edytowano 1 raz



20 mar 2011 0:42:09
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2010 15:32:53
Posty: 206
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: prs-300 sony, kindle 3 3G
Post Re: Kolekcje kindle - zarządzanie przez calibre - howto
Vroo napisał(a):
Mam dwa pytania, bo boję się trochę skorzystać z tej opcji:

1. rozumiem, że można przypisywać do kolekcji tylko te książki, które zostały dodane w calibre. Przekonwertowane samodzielnie mogę dodać, ale czy muszę dodawać też kupione w amazonie? Czy też kolekcje, do których je przypisałem na Kindle pozostaną?

2. czy korzystanie z tego plugina zmusza też to tego, aby calibre zarządzał książkami na kindlu, np. przenosił je do innych folderów? Bo boję się o pliki mbp z notatkami, do książek które sam skonwertowałem.


1. Generalnie chodzi o książki z calibre , masz również możliwość poprzez calibre edycji ręcznie stowrzonych kolekcji. Amazonowych nie musisz - jeśli skonfigurujesz jak opisałem - książki będące na kindlu pozostaną w dotychczasowych kolekcjach nienaruszone. Nie nadawaj tylko tej samej nazwy kolekcji w calibre , co wcześniej utworzonej ręcznie. Przeczytaj dokładnie opis zaznaczyłem na co zwrócić uwagę by nie nadpisać kolekcji na kindlu. Oczywiście warto zrobić backup kolekcji przed pierwszymi próbami.
2. nie - to tylko zarządzanie kolekcjami nie folderami ( w opisanym zakresie)


Ostatnio edytowano 20 mar 2011 0:59:15 przez ikar, łącznie edytowano 1 raz



20 mar 2011 0:54:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: