Teraz jest 19 mar 2024 9:42:05




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Zapraszamy do komentowania naszego nowego artykułu - Virtualo podsumowuje rok 2010.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


26 sty 2011 14:23:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 15:50:11
Posty: 523
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Paperwhite, iPhone 5
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Cytuj:
25% zakupionych e-booków to książki z kategorii literatura piękna, literatura faktu, powieść, opowiadanie i klasyka. 9% stanowią materiały do nauki języków obcych, 8% sprzedanych pozycji to poradniki oraz książki sensacyjne i kryminalne. 7% sprzedanych e-booków to podręczniki akademickie, lektury szkolne i pomoce naukowe, a 4% fantastyka i fantasy.


Virtualo uswiadomilo mnie, ze fantastyka i fantasy to nie literatura piekna. Gdybym tylko to wiedzial wybierajac seminarium magisterskie dobrych pare lat temu...


26 sty 2011 14:32:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2010 14:51:51
Posty: 47
eCzytnik: Kindle
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
trochę się reklamująa
ale i tak duży szacunek za osiągnięcia
sam empik rozczarował - i ceną czytnika i podejściem do ebooków
ale może mają rację - może rynek nie dojrzał?
jeep


26 sty 2011 15:00:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lip 2010 9:07:38
Posty: 49
eCzytnik: boox M90
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Jeśli nadal WAB będzie wydawał nowości w cenie ok50 zł to ten przełom w 2011 roku raczej nie nastąpi. A świstak(chomik) zawija papierki


26 sty 2011 15:50:02
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Tiaaa, i w ramach "zwiększania" udziału ebooków w ePUB przez ostatnie 30 dni wydali 1 (słownie: jedną) pozycję :::?
Ciekawe co by było z tą ich statystyką, gdyby spojrzeć na nią z punktu widzenia wolumenu przychodu ze sprzedaży, a nie liczby sztuk? Przecież 90% tej literatury pięknej to klasyka z domeny publicznej - ceny są niskie, a zatem jak brać coś na próbę, to tak sobie myślę, że większość osób kupi ebooka za 4,99 niż za 35 PLN :D I pewnie stąd te 25 % dla literatury pięknej.

Zabawne jest również skompaktowanie w jedną kategorię: poradników, kryminałów i sensacji :D Ciekawe KTO wmyślił to "pokrewieństwo" gatunków :P

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


26 sty 2011 22:09:12
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2834
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
chesuli napisał(a):
Zabawne jest również skompaktowanie w jedną kategorię: poradników, kryminałów i sensacji :D Ciekawe KTO wmyślił to "pokrewieństwo" gatunków :P

Mam nadzieję, że ta osoba nie traktuje kryminałów jako poradników i nie próbuje wywołać sensacji odtwarzając morderstwa opisane w książkach...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


27 sty 2011 9:59:31
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2010 12:16:36
Posty: 34
eCzytnik: K3
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Rynek ebooków w Polsce to określenie z zakresu czarnej komedii absurdu. Proponuje przeprowadzić prosty eksperyment - wpisać w Google tytuł jakiejś książki po polsku i zobaczyć dokąd prowadzą 3 pierwsze odnośniki. A później będzie znowu płacz, że piractwo, konkurencja i bagno - jak zwykle bez najkrótszego zastanowienia się dlaczego tak się dzieje.
Kolejny przykład z własnego doświadczenia - mam Kindle, czyli jak przypuszczam najpopularniejszy specjalizowany czytnik ebooków w Polsce. Jestem potencjalnym klientem, czyli chcę kupować, chcę płacić za książki i mam za co je kupować. Praktycznie żadna księgarnia w Polsce nie daje mi możliwości zakupu (pomijając nawet cenę) interesującego mnie produktu - czyli książki, którą JA wybrałem w formacie kompatybilnym z czytnikiem, który posiadam. Zamiast tego proponuje mi się tzw. klasykę za jakąś wcale nie małą cenę, lub kilka interesujących mnie pozycji upierdliwych w obsłudze. Nawet gdybym kupił inny czytnik, ustąpił by wyłącznie mniejszy z problemów - czyli mógł bym sobie poczytać kupionego ebooka bez kombinowania - ale nadal był bym skazany na żałosną ofertę na polskim rynku.
Jak na razie nasi wspaniali wydawcy nie zauważyli kilku oczywistych faktów:
Czytniki książek są kupowane przez potencjalnie najlepszych klientów - ludzi, którzy czytają na tyle dużo, że zdecydowali się wydać ~50-100% minimalnej pensji na urządzenie służące WYŁĄCZNIE do czytania książek.
Firma, która jako pierwsza wprowadzi do swojej oferty jakiś tytuł praktycznie ma na niego monopol na długie lata - nakład się nie wyczerpie, wznawiać nie trzeba, a do digitalizacji zostało jeszcze tyle tytułów, że konkurencja nie będzie się pakować w rzeczy, które już są na rynku, bo znacznie mniejsze ryzyko biznesowe występuje przy publikacji pozycji jeszcze na rynku nieobecnych.
Popularna opinią, że w czytniki są mało popularne to jedynie półprawda - nawet w Polsce kupiło by je mnóstwo ludzi, gdyby było na nich co czytać - nie każdy jest na tyle biegły, aby bawić się w szukanie, przerabianie formatów i inne takie. 99% sukcesu Kindla to nie zasługa urządzenia, tylko udostępnionej dla jego posiadaczy oferty treści. Warto też wspomnieć, że ebooki, to nie tylko czytniki, to także telefony, tablety i innego rodzaju urządzenia - przecież oprogramowanie do czytania książek powstało już chyba nawet dla kuchenek mikrofalowych - byle miały wyświetlacz.
Nie wiem jakie są wasze doświadczenia, ale w moim przypadku bardzo rzadko zdarza się, że nie jestem w stanie znaleźć w internecie książki, którą mam ochotę przeczytać.
Zastanawiam się jedynie co zakończy nierówną walkę wydawców z ebookami - piractwo, czy rozpoczęcie dystrybucji polskojęzycznych książek przez Amazon, lub inne Google, bo na nagłe przebudzenie wydawców i dystrybutorów nie liczę.


31 sty 2011 12:43:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 21:49:58
Posty: 16
eCzytnik: Kundel 3 WiFi | iPhone 3G
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Nic dodać, nic ująć, piotrpo.


31 sty 2011 13:41:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2008 17:32:54
Posty: 24
eCzytnik: jetbook, Onyx X60
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Mnie dziwi i irytuje, delikatnie ujmując, podejście do formatów ebooków wydawców, min tytułowego. Co za poroniony pomysł żeby wydawać w pdfie ? Empik raz zareagował i po mailu dorzucił ePuba do Samozwańca (t2) Komudy. No mam alergię na pdf na czytniku. Nie jest to jakiś problem, żeby zdjąć DRMa i sobie przekonwertować, ale tracę część formatowania itd, obrazki w pdfie to w dodatku składanka kilku kawałków na jeden obrazek, prawdopodobnie ebook przygotowany było do wydruku i tylko upchnęli go do pdfa, od któregoś sklepu dostałem informację o takich praktykach. Ostatecznie płacąc za towar mogę odrobinę wymagać. Ostatnio perfidnie wstrzymuję się przed zakupem, bo wystawione są tylko pdfy, molestuję mailami, ostatecznie to ja chcę zostawić u nich pieniądze, niech się trochę postarają. Czegoś takiego jak na gutenberg.org (dostępne formaty) pewnie się nie doczekamy, ale "nękanie" może da jakąś namiastkę.

_________________
Stefan
echo "1" > /proc/control/brain


02 lut 2011 22:58:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2010 16:01:25
Posty: 443
eCzytnik: Pocketbook 626
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
sulerak napisał(a):
Jeśli nadal WAB będzie wydawał nowości w cenie ok50 zł to ten przełom w 2011 roku raczej nie nastąpi. A świstak(chomik) zawija papierki



Według wyznawanej tutaj teorii na cenę wydania elektronicznego może mieć wpływ koszt wysyłki wydania papierowego za granicę :D
Jakby zrezygnować z usług poczty polskiej, to nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby eksiążki kosztowałyby 2-3 razy więcej niż wydania tradycyjne :D .


03 lut 2011 17:28:52
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2010 12:16:36
Posty: 34
eCzytnik: K3
Post Re: Virtualo podsumowuje rok 2010 - komentarze
Dziwię się, że jeszcze tyle nie kosztują - skoro nikomu na sprzedawaniu ebooków w naszym kraju nie zależy, to wręcz podejrzane jest ustawienie cen na tak niskim poziomie.


04 lut 2011 10:54:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron