Teraz jest 28 mar 2024 12:43:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2010 17:21:29
Posty: 70
eCzytnik: KDXG
Post Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Witam,

otóż poszukuję czytnika z możliwością wyszukiwania przybliżonego,
np. gdy tłumaczę wyraz "carelessness", to jeśli go nie ma w słowniku, może być "careless" albo "care".
Najlepiej jeśli u boku po lewej widzę kolumnę najbliższych wyrazów, a po prawej tłumaczenie aktulanie wybranego słowa.

Następnie aby taki słownik był ciągle widoczny i zajmował 1/4 - 1/3 ekranu, a tekst książki pozostałą część akranu.

Kolejną cechą czytnika musi być możliwość dodawania własnych słowników (może być po konwersji).

Następnie przydzielenie słownika do dokumentu albo też łatwy wybór/zmiana słownika podczas czytania.

Obsługa znaków narodowych (polskich/niemieckich), a także innych np. cyrylica.

Wymowa TTS może być miłym dodatkiem.

I oczywiście koniecznie ekran dotykowy w czytniku z możliwościa łatwego zaznaczania wyrazów.

======

A więc waszym zdaniem jaki czytnik ma najlepszą możliwość tłumaczenia wyrazów?


07 lis 2010 11:23:27
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Witam,

Hmm, wydaje mi się, że masz w tym zakresie jednak na obecną chwilę CIUT za duże wymagania :D. IMO (dla pewności) najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku jednak sensowny tablet, chociaż i w tym wypadku nie jestem pewien, czy wszystkie Twoje oczekiwania będzie łatwo spełnić, bo dotyczą one nie tylko sprzętu i i jego systemu, tudzież softu do czytania, ale również określonych funkcjonalności samych słowników.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


07 lis 2010 11:28:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Rozważ użycie dowolnego czytnika z osobnym słownikiem - np. na PDA. Musisz wtedy wstukiwać słówka, ale możesz łatwo skrócić i masz cały czas dostęp. Wady: 1) ekran PDA świeci, co trochę przeszkadza w czytaniu, 2) trochę cięzko trzymać czytnik, PDA i rysik do PDA jednocześnie, 3) akumulatory takiego PDA szybko się rozładowują.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


07 lis 2010 11:41:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Wypisałeś prawie kompletną listę funkcjonalności słowników na Onyx BOOX - ale słowo PRAWIE robi różnicę ;)

Asti napisał(a):
otóż poszukuję czytnika z możliwością wyszukiwania przybliżonego,
np. gdy tłumaczę wyraz "carelessness", to jeśli go nie ma w słowniku, może być "careless" albo "care".
Najlepiej jeśli u boku po lewej widzę kolumnę najbliższych wyrazów, a po prawej tłumaczenie aktulanie wybranego słowa.
Tu BOOX ma problem, bo w wypadku nie znalezienia właściwego słowa, nie wyświetla nic - a powinien zbliżone - jednak jest dostęp do wpisywania wyrazów i możemy sobie takich szukać. To powinno być poprawiane w kolejnych aktualzacjach... Natomiast jeśli już znajdzie słowo to z łatwością jest dostęp do "zbliżonych".

Asti napisał(a):
Następnie aby taki słownik był ciągle widoczny i zajmował 1/4 - 1/3 ekranu, a tekst książki pozostałą część akranu.
Tak jest , można mieć wyświetlony słownik i poruszać się po tekście, tylko nie we wszystkich formatach tak działa - też funkcja do poprawki.

Asti napisał(a):
Kolejną cechą czytnika musi być możliwość dodawania własnych słowników (może być po konwersji).
Jeśli dasz sobie radę z tworzeniem słownika w formacie StarDict - to oczywiście :)

Asti napisał(a):
Następnie przydzielenie słownika do dokumentu albo też łatwy wybór/zmiana słownika podczas czytania.
Przdzielić słownika do dokumentu nie da się, ale jest łatwo zmienić słownik bez wychodzenia z dokumetu.

Asti napisał(a):
Obsługa znaków narodowych (polskich/niemieckich), a także innych np. cyrylica.
OK - również arabskie, tureckie, hebrajskie... :zakrecony:

Asti napisał(a):
Wymowa TTS może być miłym dodatkiem.
Jest :)

Asti napisał(a):
I oczywiście koniecznie ekran dotykowy w czytniku z możliwościa łatwego zaznaczania wyrazów.
Jest dotykowy (Wacom) - wymagany rysik.

_________________
W Obrazek też ;)


07 lis 2010 12:02:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
airs napisał(a):
jednak jest dostęp do wpisywania wyrazów i możemy sobie takich szukać


Wpisywanie wyrazów jest tylko wersji standalone (żeby do niej dotrzeć trzeba wyjść z książki i sporo się naklikać). Chyba że coś się zmieniło w ostatnich firmware (tych ze strzałkami w PDF - nie instaluję ich póki nie znikną :P). Słownik pozwala na przewracanie stron rysikiem w trakcie korzystania ze słownika w formatach epub, mobi, rtf, a nie pozwala w PDF (tam z kolei można zaznaczać fragment słowa, ale niezbyt wygodnie).

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


07 lis 2010 13:56:45
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2010 17:21:29
Posty: 70
eCzytnik: KDXG
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Dziękuję Wam za komentarze.

Oczywiścię tablet mógłby rozwiązać pewne problemy, ale czytanie z e-inku jest o niebo bardziej przyjazne, a także nie ma potrzeby tak cząstego ładowania urządzenia.

Tłumaczenie na urządzeniu dodatkowym też nie jest wygodne. Właśnie o to chodzi, by móc zaznaczyć słowo i ma się tłumaczenie.

Dzięki, airs, za szczegółowy opis Onyx'a.

Ciekaw jestem jak sprawa słowników prezentuje się na nowych Sony 650/950, a także Pocketbook'ach 603/903?

Może ktoś wie, jaki rodzaj słowników obsługuje Sony i czy można dodawać własne? W Pocketbook'u to chyba jest Abbyy.


Co do opcji wyszykiwania przybliżonego, to można spróbować rozwiązać to na dwa inne sposoby (niestety karkołomne):

- utworzyć własny słownik z datkowymi formami wyrazów (deklinacje, koniugacje, stopniowanie). W angielskim nawet nie jest to takie straszne, w niemieckim gorzej...

- napisać własny program słownikowy, ciekaw jestem jak sprawa stoi z możliwością pisania własnych programów do czytników?

Jeszcze właśnie jest możliwość wpisania kilku pierwszych liter, jak to jest z tym?
Np. w Kindlu jest to trochę niewygodne:
- po wpisaniu wyrazu, muszę kliknąć wiele razy by wybrać opcję wyszukiwania w słowniku, (czemu jest ona na końcu, gdy korzystam z niej najczęściej, a rzadko szukam w samym dokumencie, internecie, notatkach, itd.)
- gdy w ten sposób włączę słownik, to przełącza mi się na cały ekran, następnie muszę wrócić do dokumentu i w ten sposób tracę pozycję kursora!!!


07 lis 2010 14:22:28
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Pozwólcie, że jeszcze wrócę do kwestii słownika i wyszukiwania "zbliżonych" wyrazów m.in. na Onyx-ie. Uświadomiłem sobie, że to jest główna cecha poprawności i rozbudowania samego słownika. Słownik w formacie StarDict może być prosty - zawierać tylko spis wyrazów wraz z ich objaśnieniem, ale też może być znacznie bardziej rozbudowany i posiadać zindeksowane odmiany wyrazów, które wtedy są częściej/dokładniej wyszukiwane i stanowią o bogactwie i przydatności danego słownika.

Niestety używamy zwykle (tzn. mówię za siebie) prostych, darmowych słowników, które zawierają tylko pełne, nieodmienione formy wyrazów - stąd nasze narzekania na brak znajdowania odmian i skromne wyszukiwanie słów :|

Tak więc ta funkcjonalność czytnika nie zależy od czytnika tylko od jakości używanego słownika.
Dla przykładu powiem, że uruchamiając słownik gramatyczny języka polskiego, znajduję właściwie każde słowo w każdej odmianie (i później oczywiście otrzymuję wiele zbliżonych), tylko ze skąpym objaśnieniem ;)

_________________
W Obrazek też ;)


07 lis 2010 22:01:11
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Znaczy, zrzucasz winę, że słownik z Booxa działa badziewnie na SIEBIE? To się nazywa fachowo "niska samoocena". ;)

Wordnet może jest darmowy, ale nie prosty. A przy płatnych, które testowałem było tak samo.
Brak wyszukiwania odmian to wina oprogramowania Booxa - wystarczy by ucinał po jednej literce z końca wyrazu aż do skutku i pokazywał listę słów, które pasują (tak jak pokazuje podobne gdy coś znajdzie). W większości języków (a szczególnie w angielskim, czy polskim) to wystarczy, by łatwo słowo znaleźć. A jeśli słowo się zmienia przy odmianie - jak nieregularne czasowniki w angielskim - to np. w słowniku Wordnet (i innych, które mi się nawinęły) występują (z odnośnikiem do wyrazu właściwego - ale Boox nie pozwala na jego definicję przejść).

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


07 lis 2010 22:24:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2010 17:21:29
Posty: 70
eCzytnik: KDXG
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Oczywiście idealne rozwiązanie takie, które opisuje Magnes, czyli wyszukiwanie z ucinaniem oraz wykaz form z fleksyjnych z odnośnikami. Jednak same formy fleksyjne nie wystarczą, np. przy wyrazach złożonych, ale w tym przypadku zwykle potrzeba większego słownika - o czym pisze airs.

A więc zostaje czekanie na to, że ktoś zaprogramuje bardziej doskonały słownik lub utworzonie rozbudowanego słownika.

Z tego co wyszukałem, to podobno Sony w nowych urządzeniach nie obsługuje słowników własnych (może to się zmieni).

ps. PWN w tym miesiącu ma zaprezentować komputerowy słownik niemiecko-polski/polsko-niemiecki (w zasadzie chyba największy). Niestety wersja USB, ciekawe czy da się przenieść na czytnik...


08 lis 2010 11:44:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Korciło mnie nawet, by poprawić słownik Booxa (ucinanie literek z końca wyrazu, gdy słownik nic nie znalazł i szukanie ponownie powinno być proste do dodania), ale jak zerknąłem do kodu źródłowego, to znalazłem tylko dwa niemal puste pliki. :| Może kiedyś jeszcze sprawdzę i popytam ludzi lepiej obznajomionych na booxusers.com.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


08 lis 2010 12:30:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2010 17:21:29
Posty: 70
eCzytnik: KDXG
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Mam dobre wieści, na rosyjskim forum the-ebook.org trwają prace nad stworzeniem słowników zawierających wszystkie formy fleksyjne. W tej chwili istnieją przygotowane wykazy form dla języków angielskiego i niemieckiego, rozważany jest język francuski. Dodatkowo znalazłem tam linki do listy form w jęz. rosyjskim i polskim.

Listy są przygotwane na potrzeby skryptu napisanego w Ruby do konwersji słowników z formatu Lingvo na Mobipocket do Kindle.
Skrypt oraz listy form niemieckich i angielskich przygotował niejaki "VVSiz"( i chwała mu za to!) z forum the-ebook. Oto jest wątek na tamtym forum w jęz. rosyjskim:
http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=15767

Nawet ktoś tam prosił o przygotwanie rosyjskiego słownika PWN. ;-)

Ja natomiast uważam, że lepiej by było napisać własny skrypt na potrzeby słowników polskojęzycznych, zamiast udostępniać komercyjne słowniki. Niestety w chwili obecnej nie mam czasu na zającie się skryptem. Ale możliwe, że w lutym zajme się tym, gdyż potrzebuję dobrego słownika de-pl.

Jak ktoś ma czas i chęć to może skorzystać z poniżej zamieszczonych linków by napisać taki skrypt lub zestaw skryptów. Najlepiej jeśli przy pomocy tego narzędzia tworzony by był plik wynikowy przydatny do dalszej konwersji na wszystkie popularne formaty w czytnikach (czyli stardict, mobipocket, lingvo, (nie pamiętam co tam jest w sony)).

Warto skorzystać z istniejących już skryptów, czy to w całości czy z pomysłów.

linki:

Tu jest dostępna najnowsza wersja dsl2mobi wraz z listą form angielskich i niemieckich:
https://github.com/VVSiz/dsl2mobi/downloads
oraz README: https://github.com/VVSiz/dsl2mobi

Tu jest lista form rosyjskich:
http://aot.ru/download.php

Tu jest lista form polskich:
http://www.sjp.pl/slownik/odmiany/


15 gru 2010 17:58:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2010 15:18:03
Posty: 2
eCzytnik: irex 800s, sony prs 600
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Takiego słownika jak w opisie nie ma na żadnym czytniku. Napisze krotko jak działa to w modelach sony, ktore moim zdaniem maja to całkiem dobrze rozwiązane.

1. wskazujemy rysikiem (lub palcem, ale lepiej rysykiem, bo dokładniej) wybrane slowo
2. na dole ekranu pojawia sie slowo i pierwsze 3 linijki definicji; czasem to wystarcza, a czasem nie
3. jak nie wystarcza, klikamy odpowiednia ikonę na dole i słownik sie maksymalizuje. wtedy widac cala definicje, lub nawet kilka + dodatkowo okoliczne wyrazy, bo wyświetlana jest cala strona ze słownika, a nie tylko definicja pojedynczego wyrazu. będąc w słowniku można oczywiście wrócić do czytania go zamykając, albo przejsc do poprzedniej / następnej strony w słowniku.

Właściwie to funkcja słownikowa jest głównym powodem dla którego używam prs 600 - sam czytnik jest ok ale jednak słabszy niz irex, za to slownik w sonym jest niezastąpiony prze lekturze książek obcojęzycznych (zwłaszcza jak chcemy podszlifowac jezyk).


23 gru 2010 15:32:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2010 17:21:29
Posty: 70
eCzytnik: KDXG
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Owszem Sony ma dosyć dobrze zorganizowany słownik. Tylko podstawowy problem nowych wersji czytników jest taki, że nie ma możliwości dodania własnego słownika, przynajmniej narazie.

Innym czytnikiem, który, moim zdaniem, ma dobrze zorganizowany słownik, jest Pocketbook 603 i 903. Prawdopodobnie na dzień dzisiejszy to najlepsze rozwiązanie.


25 gru 2010 17:45:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Wygodny słownik w czytniku, proszę o poradę.
Dokładnie tak samo jak opisał komisarz działa słownik w Kindle, tyle że nie ma ekranu dotykowego - słowa wybiera się kursorem. Ma to wady (gdy słowo jest w środku strony, a mamy małe literki ustawione, to się naklikamy) oraz zalety (łatwo przejść do słówka nie przerywając czytania, jak ktoś jest na tyle wielozadaniowy).

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


26 gru 2010 16:46:34
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: