Teraz jest 29 mar 2024 16:01:57




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Lehane Dennis - "Wyspa skazańców" 
Autor Wiadomość
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Lehane Dennis - "Wyspa skazańców"
Obrazek

"Wyspa skazańców" - Dennis Lehane

"Wyspa skazańców" to mój pierwszy kontakt z twórczością powszechnie chwalonego Dennisa Lehane. Zabierając się do lektury, spodziewałem się ciężkiego, współczesnego kryminału. Otrzymałem kryminał staroszkolny ze świetnie skonstruowaną intrygą podporządkowaną jednak finałowemu twistowi - przyznaję zaskakującemu, choć trochę irytującemu...

Teddy Daniels przybywa na tytułową wyspę by przeprowadzić dość nietypowe śledztwo - pod płaszczykiem poszukiwania zaginionej w tajemniczych okolicznościach pacjentki szpitala dla psychicznie chorych, realizuje bardzo osobiste dochodzenie. Szpital to dość specyficzny, zarówno pod względem stosowanych w nich metod, jak i samych pacjentów, z których większość to niebezpieczni psychopaci. Okazuje się, że równie niebezpieczny może być sam personel i kadry, ale to tylko czubek góry lodowej...

Czyta się "Wyspę skazańców" 'jednym tchem'. Śledztwo do skomplikowanych specjalnie nie należy, za to finał i powiązanie poszczególnych etapów dochodzenia z tym, czego dowiadujemy się w końcówce to już wyższa szkoła jazdy. Uwielbiam takie zakończenia i to również mi się spodobało - swoją drogą jedno z najbardziej zaskakujących, jakie dane mi było przeczytać.

A postaci? Świetnie skonstruowane, budzące kiedy trzeba sympatię czytelnika (Ted, Chuck) a kiedy indziej odrazę (tajemniczy Komendant). Niezłym zabiegiem jest wywoływanie u czytelnika stopniowej zmiany nastawienia do poszczególnych bohaterów w miarę ujawniania kolejnych elementów 'układanki'.

Naprawdę warta przeczytania powieść, praktycznie pozbawiona jakichkolwiek 'minusów' (no, może poza 'zakończeniem' po 'zakończeniu', takim swoistym epilogu, który mnie lekko wnerwił ;) ).

Ocena 4/5

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


28 kwi 2008 20:39:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 sie 2010 10:33:54
Posty: 45
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Lehane Dennis - "Wyspa skazańców"
zgadzam się książka super. Zainteresowałam się nią po obejrzeniu filmu "Wyspa tajemnic".


17 sie 2010 10:57:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron