Teraz jest 28 mar 2024 14:47:36




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Źli bohaterowie 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2007 21:30:59
Posty: 11
Post Źli bohaterowie
Witam

chciałbym sie spytać czy ktoś zna jakieś książki w których główny bohater, jest ogólnie przyjętym konceptem "ZŁA"
preferował bym SF lub fantazy ale kriminały też mogą być.

Chodzi mi o to by w książce cała - lub prawie cała akcja kręciła się wokół zła - a mianowicie np:
główny bohater jest seryjnym mordercą - cała akcja dzieje sie wokół niego - opisane są jego myśli - jego działania i wszystko z nim zwiazane tak jak w książce "Demony Dobrego Dextera, Dekalog Dobrego Dextera i inne książki o tym bohaterze."
Czy też coś w stylu mangi "Ichi the killer" gdzie tytułowy bohater też jest seryjnym psyhopatycznym mordercą.

Chociaż wolał bym książki na podobieństwo serii "Wojna pajęczej królowej" gdzie każdy z wielu bohaterów jest zły i akcja dzieje się w społeczeństwie czczącym demony i oddającym się kompletnie złu. Ta seria była naprawdę dobra.

oczywiście może być też coś w stylu:
Piraci
Outlaw
Mordera
Kapłani oddani złu
Underground

Chodzi o to żeby wszystko działało się poza prawem ^^

aha i odpadają też książki w stylu serii o Hanibalu Lekterze (w tych książkach przeważnie wszystko jest pokazane z perspektywy obserwatorów i dochodzenia a mi chodzi o perspektywę przestępcy)

w związku z książką Perfumeria ( czy jak tam sie nazywała ta książka w przekładzie na polski) opowiadająca o psychopacie robiącym perfumy z ludzi to juz ją czytałem


Wiem że to jest dość dziwne - ale znudziły mi sie juz typowe książki w stylu palladyni co mówią "HURA wskoczmy w ogień bo on powiedział złe słowo i jest zły"
oraz inne książki gdzie każde postępowanie jest opierane na jakimś dziwnym pojęciu dobra. (jak np w książkach Elizabeth Moon - pomimo że podobają mi sie książki i sposób ich pisania to wkurzająca jest ignorancja i sposób w jakim przedstawia sie dobro - gdzie przez pół książki połowa cywilizacji oskarża główną bohaterkę o bycie "złą" - dyskryminacja i upokażanie jej - tylko dlatego że nawrzucała innej bohaterce i została podsłuchana (książka Zasady Walki)






W skrócie:

Znacie książki w których bohaterowie to ZŁO i jeszcze raz ZŁO?


15 gru 2007 11:37:45
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Źli bohaterowie
Uruner napisał(a):
Chodzi o to żeby wszystko działało się poza prawem ^^


Jakby nie patrzeć, Eragon sprzeciwia się obecnej władzy, więc jest to działanie poza prawem.. ;)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


15 gru 2007 11:44:48
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2007 21:30:59
Posty: 11
Post 
Ale to nie to samo gdy bohater jest zły - lub bardzo skorumpowany czy szalony, Co gdy jest jakiś biedaczek co został niesłusznie wyjęty spod prawa i jest ucieleśnieniem jakiejś tam wizji bohatera.

Zresztą wiadomo o co chodzi. On jest dobry uciśniony i dopiero wybija się w bohaterstwo. A jesli tak nie jest to jest coś w te bańkę.


chodzi o to by bohater był dobitnie ZŁY!!!!!!!!!! XD

=^^=


poza tym mówiąc "poza prawem" miałem na myśli coś w stylu jednej z bohaterek Deathstalker'a - książki nie przetłumaczonej na polski
Bohaterka ta (nie pamiętam jak sie nazywała ale była ruda) była wyjętą z pod prawa piratką (SF czyli na statku kosmicznym) zajmującą się pozyskiwaniem i sprzedarzą organów ludzkich - wszystkich niewliczając w to mózg - pozyskiwaną nielegalnie - czyli zabijając ludzi. Oraz pozyskiwójąc nowy materiał genetyczny (do produkowania i zabijania klonów w celu zdobycia organów) grabiąc groby ludzkie na planetach peryferyjnych.


15 gru 2007 12:00:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sie 2007 23:32:00
Posty: 94
Post 
Ja proponuje w takim razie książki o Artemisie Entrerim, akcja rozgrywa się w świecie Forgotten Realms, tak jak Wojna Pajęczej Królowej, no i jednym z głównych bohaterów jest drow:)
Nie wiem czy się nada, ale mógłbyś spróbować też przeczytać książki o inkwizytorze Mordimerze. Wprawdzie działa zgodnie z prawem, jest oddanym sługą bożym, młotem na czarownice i mieczem w rękach aniołów, ale jego moralność jest jakby trochę wypatrzona. Nie liczy się z ludzkim życiem, wszakże Bóg rozpozna swoje owieczki po drugiej stronie.


15 gru 2007 12:19:00
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2007 6:58:35
Posty: 63
Post 
Najlepsza zła postać to oczywiście Hannibal Lecter, trylogia kryminalna Harrisa jest świetna a postać psychologa mordercy napisana z ogromnym talentem. Z fantastyki polecam cykl Vlad Taltos autorstwa Stevena Brusta-historia zawodowego mordercy, człowieka w świecie elfów, ponadto może być Bez litości Miroslava Zambocha-fajna postać wrednego najemnika.

_________________
"...są trzy rzeczy, na które chce się patrzeć nieprzerwanie: ogień, morze i cudza praca."

Władimir Sorokin - Dzień oprycznika


15 gru 2007 12:59:40
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 10:14:08
Posty: 152
Post 
Opowieści o Mordimerze Madderdine, Jacka Piekary, też tu można zaliczyć ;] Czytając można pożna się pogubić jaki on naprawdę jest, szczególnie podczas pierwszego cyklu opowiadań ;]


15 gru 2007 13:13:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2007 21:30:59
Posty: 11
Post 
Hmm... jak narazie sie świetnie zapowiada... ^^


teraz to będę mieć co czytać...
i widzę że niektóre z tych książek nie są dodane do servisu (np Vald Taltos - którego mam na twardym)to też się tym zajmę.

Thx people ^^


a i rzeczywiście, Fanatycy Religijni nie liczący się z życiem ludzi, Najemnicy, płatni zabójcy też się kwalifikują. =^^=


Chociaż nie wszystkie książki są tak dobre jak by sie wydawało pomimo że spełniają powyższe kryteria : np. seria "Księgi Nowego Słońca" Genne Wolfe pt "Cień Kata" - w której główny bohater jest zawodowym katem, i zabija ludzi wielokrotnie, To autor połączył fantazy z SF, oraz robi z głównego bohatera coś w stylu niedoświadczonego życiowo zakochanego narratora.
Pomimo że jest tam mnóstwo zabijania i bohater jest "Katem" ścinającym głowy zarówno winnym jak i niewinnym ludziom ku uciesze tłumów to i tak jest przedstawiony jako ktoś o pozytywnym charakterze tzn "Dobry- Zły" - i taka mieszanka nie była zbytnio udana moim zdaniem.

Krótko mówiąc chciałem przytoczyć że bohater powinien być kompletnie zły lub szalony (udający dobrego ale i tak zły) a nie jakaś próba połączenia dobrego ze złym jak w przytoczonym przykładzie. ^^


Edit:

apropos. Ten autor Steven Brust ma strasznie zakręcony sposób pisania - kolejność w jakiej pisał książki swojej serii jest tak pomieszana że za łeb można sie złapać - choć to nie jest jedyny autor który tak pisze.
A mianowicie biorąc pod uwagę kolejno pierwsze 10 książek z serii Vald Taltos i sortując je w kolejności zdarzeń w tamtym świecie to tak by to wyglądało :
Taltos (1988)
Dragon (1998)
Yendi (1984)
Jhereg (1983)
Teckla (1987)
Phoenix (1990)
Athyra (1993)
Orca (1996)
Issola (2001)
Dzur (2006)
Czyli pierwsza książka którą napisał jest tak naprawdę 4 książką w serii biorąc pod uwagę ciąg wydarzeń.
czyli wpierw napisał 4 potem 3 , 5 , 1 , 6 , 7 ,8 , 2 , 9 i na końcu 10 .... trochę dziwny styl pisania... =^^=
więc jak mam czytać? zgodnie z datą wydania ( którą pierwszą napisał) czy zgodnie z ciągiem wydarzeń serii? ^^


15 gru 2007 20:10:11
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2007 6:58:35
Posty: 63
Post 
Myślę że zgodnie z chronologią wewnętrzną cyklu, inaczej jest za dużo odniesień i retrospekcji, czytając wcześniej dziejące się tomy będziesz wiedział jak się zakończą.

_________________
"...są trzy rzeczy, na które chce się patrzeć nieprzerwanie: ogień, morze i cudza praca."

Władimir Sorokin - Dzień oprycznika


15 gru 2007 21:32:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lip 2007 10:53:14
Posty: 60
Lokalizacja: mazowsze
Post 
A ja polecę cykl "KANE "Karla Edwarda Wagnera

Cień Anioła Śmierci
Krwawnik
Mroczna Krucjata
Pajęczyna utkana z ciemności
Wichry nocy

Kane jest czarownikiem i mordercą, nie waha się mordować jest negatywnym bohaterem, który zawsze wykaraska się z kłopotów. A jego kompani najczęściej giną.

_________________
Groźny, górny i złowrogi - skąd przybywasz? Jak cię zwą?
Czy z plutońskich brzegów nocy tu przybywasz? Jak cię zwą?"
"Nevermore!",


15 gru 2007 23:15:34
Zobacz profil
Post Kane
Zdecydowanie, cykl "Kane" Wagnera jest godny polecenia jeśli szukasz "ciemnej strony mocy". Kane jest zły do szpiku kości. Jest- uwaga, mały spoiler- parafrazą Kaina, który zabił swojego brata i został ukarany w straszny sposób- koniec małego spoilera.- W "Pajęczynie" Pojawia się kilkunastu bohaterów pobocznych, z których przeżywa tylko jeden...


28 lut 2008 20:44:31
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 19:14:29
Posty: 35
Post 
Miroslav Zamboch - Sierżant.
Richard Morgan - Modyfikowany węgiel, Upadłe anioły, Zbudzone furie.
Glen Cook - cykl " Czarna kompania".
Steven Erikson - Malazańska Księga Poległych.


28 lut 2008 21:37:09
Zobacz profil
Post 
czy czarna kompania jest zla to raczej dyskusyjne. Po prostu mają wredne zadania dowykonania


29 lut 2008 1:17:05
Post 
A ja wyjmę z innej beczki.Sven Hassel i jego książki o II Wojnie Swiatowej. Skupił się na własnych przeżyciach z tego okresu. Pokazuje obraz wojny i to co wojna robi z człowiekiem- bezduszną maszynę do zabijania. Walka, brutalność, zupełna przeciwność do "W księżycową, jasną noc" Williama Whartona pod tym względem.


01 mar 2008 0:03:49
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 19:44:40
Posty: 22
Post 
Czart Tanner - bochater "Alei Potępienia " Rogera Zelazny. Jest naprawdę wredny " ....Chcę ci tylko powiedzieć, że dla mnie jesteś najpodlejszym, najbardziej zasługującym na pogardę typem, jakiego kiedykolwiek spotkałem. Zabijałeś mężczyzn i gwałciłeś kobiety. Raz, tak sobie, dla zabawy, wyłupiłeś człowiekowi oczy. Byłeś trzykrotnie stawiany w stan oskarżenia za ćpanie narkotyków i dwukrotnie za stręczycielstwo. Jesteś alkoholikiem i degeneratem i pewien jestem, że nie kąpałeś się od dnia narodzin....." to tylko pokrótka charakterystyka miłego Czarta.
A tak w ogóle to Aleja Potępienia była moim pierwszym spotkaniem z Zelaznym ( kilkanascie lat temu) i ciągle do niej wracam dzieki Viki ,do której chyba znowu będę miał dostęp!!!!!


01 mar 2008 14:23:41
Zobacz profil
Post 
ben bova - antologia o nazwie Zbrodnia - cykl powieści o przestępcach rożnej maści.
Burgess Anthony - Mechaniczna Pomarancza no to tez książka o przestępcach 8)


01 mar 2008 15:14:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: