Teraz jest 28 mar 2024 21:38:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2009 0:14:53
Posty: 1
Post Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Witam,

czy trzeba zrobić coś szczególnego żeby zobaczyć poprawnie 'ogonki' w książkach skonwertowanych do ePub?

Konwertowałem używając Calibre i na PC wyświetlają się OK, tj. z polskimi znakami.
Niestety na PRS-505 widzę zamiast nich znaki zapytania.

Mój PRS-505 jest sflashowany za pomocą PRSCustomizer'a 1.04, myślę, że z odpowiednimi opcjami (Firmware: 1.1 USA, Lang: English, Fonts: Unicode). Pliki skonwertowane do formatu LRF wyświetlają się poprawnie na czytniku (z tych samych źródeł również przy użyciu Calibre, bez modyfikowania ustawień domyślnych konwersji - po prostu wybieram format docelowy).

Po przeczytaniu postów z tego wątku przekonałem się do ePub i myślę że warto konwertować tylko na ten format, i wszystko byłoby super gdyby nie ów 'drobiazg' z literami.

Pozdrawiam,

DM


29 lis 2009 23:08:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2009 12:28:00
Posty: 13
eCzytnik: Onyx Boox 60, Sony PRS-505
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Hej,

Oto moje doświadczenia z ePub. Pierwsza sprawa to konwerter. Ja używam aplikacji Sigil, która daje spore możliwości (m.in. tworzenie wielopoziomowego spisu treści). A teraz polskie "krzaczki": są dwie metody (może więcej - proszę mnie poprawić jeśli się mylę), pierwsza to załączanie czcionek w pliku ePub, druga to umieszczenie ulubionych czcionek na czytniku - tą właśnie stosuję.

Zaczynamy od stworzenia w głównym katalogu czytnika folderu "fonts", w którym będziemy przechowywać nasze czcionki a następnie przy pomocy Sigil'a edytujemy CSS dodając:

Kod:
@font-face {
  font-family: "Times New Roman";
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
  src: url(res:///Data/fonts/times.ttf);
}

@font-face {
  font-family: "Times New Roman";
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
  src: url(res:///Data/fonts/timesbd.ttf);
}

@font-face {
  font-family: "Times New Roman";
  font-weight: normal;
  font-style: italic;
  src: url(res:///Data/fonts/timesi.ttf);
}

@font-face {
  font-family: "Times New Roman";
  font-weight: bold;
  font-style: italic;
  src: url(res:///Data/fonts/timesbi.ttf);
}

body {
   font-family: "Times New Roman", serif;
}


Trzeba pamiętać o tym żeby wartość pola "font-family" dla wszystkich wariantów danej czcionki była jednakowa. Oczywiście sam tego nie wymyśliłem ;) Oto dyskusja na ten temat na MobileRead z szerszym opisem.

Załączam jeszcze napisany przeze mnie programik ePubValidator do sprawdzania poprawności plików ePub. Aplikacja wykorzystuje jako bibliotekę program epubcheck. Dzięki ePubValidtor nie trzeba wywoływać epubcheck'a z konsoli co jest dość uciążliwe ;)

Pozdrawiam
fifisailing

P.S. Nie jestem pewien czy ta metoda działa na innych czytnikach dlatego proszę o przetestowanie tego sposobu na urządzeniach innych niż Sony (możliwe, że konieczna będzie modyfikacja ścieżek " src: url(res:///Data/fonts/timesbi.ttf);").


30 lis 2009 8:57:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:12:07
Posty: 7
eCzytnik: Onyx Boox A60; BeBook One 2009
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Witam.
Ja mam identyczny problem z plikami ePub z tym, że na czytniku BeBook One.
Jak do tej pory wszelkie książki zamiast polskich znaków pokazują znaki zapytania.
Zmiana czcionek w ustawieniach czytnika nie pomaga, więc sądzę, że wymuszenie innej czcionki przez epub raczej niczego nie zmieni.
Na kompie książki wyświetlają się poprawnie w niemal wszystkich programach - wyjątek to Adobe Digital Editions, gdzie pojawiają się identyczne znaki zapytania.
Może ktoś wpadł jeszcze na inne rozwiązanie? Ciekawe jak będzie z książkami z eClicto.


30 lis 2009 20:33:40
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
thegreg napisał(a):
Witam.
Ja mam identyczny problem z plikami ePub z tym, że na czytniku BeBook One.
Jak do tej pory wszelkie książki zamiast polskich znaków pokazują znaki zapytania.
Zmiana czcionek w ustawieniach czytnika nie pomaga, więc sądzę, że wymuszenie innej czcionki przez epub raczej niczego nie zmieni.
Na kompie książki wyświetlają się poprawnie w niemal wszystkich programach - wyjątek to Adobe Digital Editions, gdzie pojawiają się identyczne znaki zapytania.
Może ktoś wpadł jeszcze na inne rozwiązanie? Ciekawe jak będzie z książkami z eClicto.

Próbowałeś OpenInkpota?
Jeśli nie, to może prześlij mi na PM jakiś przykładowy plik, zobaczę jak to wygląda.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


30 lis 2009 20:55:11
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 30 lis 2009 20:12:07
Posty: 7
eCzytnik: Onyx Boox A60; BeBook One 2009
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Czytnik posiadam dopiero od niedawna, na razie czytałem tylko pliki TXT i nie było żadnych problemów z czcionkami.
W ePub ściągnąłem kilka darmowych lektur ze strony bezkartek.pl
We wszystkich jakie ściągnąłem jedynie literki ł i ó poprawnie się wyświetlają.

Co do OpenInkpot, nie wiedziałem o jego istnieniu ale zaraz biorę się za testowanie, właśnie się ściąga:)
Dzięki za podpowiedź - oby pomogło :)

EDIT:
OpenInkpot w wersji live pomógł BeBook'owi - dzięki :) Teraz tylko czekam na start eClicto.


30 lis 2009 22:12:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2008 0:09:52
Posty: 38
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
fifisailing napisał(a):
Hej,

Oto moje doświadczenia z ePub. Pierwsza sprawa to konwerter. Ja używam aplikacji Sigil, która daje spore możliwości (m.in. tworzenie wielopoziomowego spisu treści). A teraz polskie "krzaczki": są dwie metody (może więcej - proszę mnie poprawić jeśli się mylę), pierwsza to załączanie czcionek w pliku ePub,

Pytanie czy jeśli bym załączył te czcionki w pliku to czy byłoby potrzebne flashowanie czytnika (PRS 505)? czy może wtedy polskie znaki byłyby bez flashowania?


21 gru 2009 2:56:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2009 12:28:00
Posty: 13
eCzytnik: Onyx Boox 60, Sony PRS-505
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Foris napisał(a):
fifisailing napisał(a):
Hej,

Oto moje doświadczenia z ePub. Pierwsza sprawa to konwerter. Ja używam aplikacji Sigil, która daje spore możliwości (m.in. tworzenie wielopoziomowego spisu treści). A teraz polskie "krzaczki": są dwie metody (może więcej - proszę mnie poprawić jeśli się mylę), pierwsza to załączanie czcionek w pliku ePub,

Pytanie czy jeśli bym załączył te czcionki w pliku to czy byłoby potrzebne flashowanie czytnika (PRS 505)? czy może wtedy polskie znaki byłyby bez flashowania?


Jeśli załączysz czcionki w pliku to flashowanie nie będzie konieczne ale tak samo jest w przypadku opisanej przeze mnie metody z czcionkami na czytniku. Różnica jest taka, że pliki z załączonymi czcionkami są znacznie większe i wolniej się je otwiera oraz przewraca strony. Flashowanie może dodać polskie menu a czcionki, które podmienia z tego co się orientuję są wykorzystywane tylko w plikach *.lrf i *.lrx więc i tak trzeba coś zrobić z epub'ami ;)


21 gru 2009 11:07:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2010 20:49:26
Posty: 2
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Cytuj:
fifisailing napisał(a):
Hej,

Oto moje doświadczenia z ePub. Pierwsza sprawa to konwerter. Ja używam aplikacji Sigil, która daje spore możliwości (m.in. tworzenie wielopoziomowego spisu treści). A teraz polskie "krzaczki": są dwie metody (może więcej - proszę mnie poprawić jeśli się mylę), pierwsza to załączanie czcionek w pliku ePub,


Mógłbyś coś szerzej napisać o tej metodzie załączania czcionek w pliku ePub, jakim programem i jak tego można dokonać. Z góry dzięki.


13 sty 2010 20:54:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2009 12:28:00
Posty: 13
eCzytnik: Onyx Boox 60, Sony PRS-505
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Sam nie korzystam z tej metody więc nie mam w tym doświadczenia ale dla mnie sprawa wygląda prosto.
Zamiast: src: url(res:///Data/fonts/times.ttf); piszesz np. src: url(fonts/times.ttf); i dla każdego kroju czcionki (normalna, kursywa itd.) dodajesz w pliku content.opf wpis <item id="Times New Roman" href="fonts/times.ttf" media-type="application/vnd-ms-opentype"/> . Zmian w stylach możesz dokonać we wspomnianym przeze mnie programie Sigil a edycji pliku content.opf tak:
Zapisany epub rozpakowujesz programem 7-zip. W folderze OEBPS jest nasz plik content.opf. Otwierasz w notatniku, edytujesz i zapisujesz. Teraz trzeba stworzyć katalog fonts i umieścić w nim odpowiednie czcionki. Wracasz do katalogu nadrzędnego i używając 7-zip pakujesz plik mimetype do archiwum *.zip. Następnie przeciągasz jeszcze foldery META-INF i OEBPS na powstałego zipa i zmieniasz rozszerzenie na epub. Powinno działać. Moja wiedza pochodzi z forum MobileRead więc jak znasz angielski to polecam tam zajrzeć. Dział ePub na MR


15 sty 2010 13:35:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2008 18:45:15
Posty: 37
eCzytnik: Nook NST, X61S, PER3162B, Jetbook
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
@fifisailing
Posłałem ci pm z linkiem do ebooka zrobionego w Calibre , który teoretycznie powinien działać w/g twojej metody . Daj znać czy działa .


15 sty 2010 23:47:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2009 12:28:00
Posty: 13
eCzytnik: Onyx Boox 60, Sony PRS-505
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
emes71 napisał(a):
@fifisailing
Posłałem ci pm z linkiem do ebooka zrobionego w Calibre , który teoretycznie powinien działać w/g twojej metody . Daj znać czy działa .


Niestety przesłany plik w ogóle nie działa. Otrzymuję informację o niepoprawnej stronie. Nie wiem co jest przyczyną ale myślę, że Calibre coś knoci. Polecam użycie Sigil'a, nie mam z nim problemów i wszystkie przerobione przeze mnie w nim pliki działają w Sony PRS-505 bez problemu.


16 sty 2010 18:59:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2009 15:29:04
Posty: 17
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Większość czytników obsługujących Adobe DRM nie wyświetla poprawnie ePUBów z polskimi czcionkami (dokładnie - z alfabetu innego niż Western). Wynika to z tego, że doobsługi ePUB używają silnika Adobe Digital Editions (w wersji mobilnej), który jak wszyscy wiemy nie wyświetla czcionek prawidłowo. Rozwiązaniem jest właśnie dołączenie czcionek do ePUBa, tak jak to opisał fifsailing. Jest to prawidłowa metoda, zgodna ze specyfikacją ePUB.

Drobna uwaga: jeśli się chce być w zgodzie z prawem, należy użyć czcionek na licencji GPL, takich jak DejaVu lub Liberation.


05 mar 2010 0:00:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
thegreg napisał(a):
Witam.
Ja mam identyczny problem z plikami ePub z tym, że na czytniku BeBook One.
Jak do tej pory wszelkie książki zamiast polskich znaków pokazują znaki zapytania.
Zmiana czcionek w ustawieniach czytnika nie pomaga, więc sądzę, że wymuszenie innej czcionki przez epub raczej niczego nie zmieni.
Na kompie książki wyświetlają się poprawnie w niemal wszystkich programach - wyjątek to Adobe Digital Editions, gdzie pojawiają się identyczne znaki zapytania.
Może ktoś wpadł jeszcze na inne rozwiązanie? Ciekawe jak będzie z książkami z eClicto.

BeBook to nic innego jak klon jinke hanlina. Tak, więc wszyscy użytkownicy Hanlin eReader v5, BeBook mini , Astak EZ Reader Pocket PRO itd. Ścieżka dostępu do czcionek wygląda następująco:
@font-face {
font-family: "Verdana";
font-weight: normal;
font-style: normal;
src: url(res:///abook/fonts/verdana.ttf);
}
@font-face {
font-family: "Verdana";
font-weight: bold;
font-style: normal;
src: url(res:///abook/fonts/verdanab.ttf);
}
@font-face {
font-family: "Verdana";
font-weight: normal;
font-style: italic;
src: url(res:///abook/fonts/verdanai.ttf);
}
@font-face {
font-family: "Verdana";
font-weight: bold;
font-style: italic;
src: url(res:///abook/fonts/verdanaz.ttf);
}
body {
font-family: "Verdana", serif;
}

Zakładamy, że wszystko jest na karcie pamięci.

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


31 mar 2010 23:59:35
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 maja 2010 11:21:36
Posty: 8
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
Witam wszystkich,
Mam PRS-900 i nastepujace pytanie - czy aby móc korzystac z tej metody trzeba mieć sflashowany czytnik?


03 maja 2010 19:49:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Polskie znaki w ePub na Sony PRS-505?
wikii122 napisał(a):
Witam wszystkich,
Mam PRS-900 i nastepujace pytanie - czy aby móc korzystac z tej metody trzeba mieć sflashowany czytnik?

Przy tej metodzie nie potrzebujesz flashowaqć czytnika, pamiętaj że ścieżka dostępu w sonym wygląda tak:
src: url(res:///Data/fonts/xxxx.ttf);
Folder „fonts” tworzymy w pamięci wewnętrznej czytnika
Zajrzyj na moją stronę w tym temacie
http://www.epub.republika.pl/epub.htm

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


13 cze 2010 8:35:47
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: