Teraz jest 17 kwi 2024 1:03:25




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Najlepiej wykreowany świat fantastyczny 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 02 mar 2009 19:27:46
Posty: 2
Post 
Witam. Według mnie jeden z najbogatszych w szczegóły i dopracowanych jest świat z "Malazańskiej Księgi Poległych" Eriksona. Mamy tu do czynienia z wielorakimi rasami, kulturami i plemionami. Każda z nich posiada bogaty zestaw własnych zwyczajów i tradycji, możemy dowiedzieć się o ich życiu codziennym. Do tego mamy, nawet jak na fantastykę, niezwykle rozbudowany panteon bogów, który do tego zmienia się na przestrzeni czasu - raz jedno bóstwo jest na piedestale, by po jakimś czasie zlecieć z niego z wielkim hukiem na rzecz innego. Również przedstawiony świat jest bardzo dopracowany pod względem politycznym jaki i geograficznym, mimo, że akcja toczy się na bardzo dużym obszarze, obejmującym całe kontynenty. Każdy z licznych bohaterów przedstawionych w cyklu ma własny charakter, sposób bycia, wyrażania się, własną historię. Co najważniejsze bohaterowie ewoluują, czasem w następnych częściach są pokazani w innym świetle, dzięki czemu zyskują bądź tracą sympatię czytelnika. Rzadko o której postaci można jednoznacznie powiedzieć, że jest biała lub czarna co również uważam za duży plus. Do tego niektórzy główni bohaterowie giną i to nieraz również ci "szlachetniejsi". Nie ma tu czegoś takiego, co często pojawia się w literaturze fantasy - że w ostatecznym rozrachunku dobro zawsze zwycięża. Czasem zwycięża podłość i zdrada, wystarczy przeczytać choćby końcówkę "Bram Domu Umarłych".
Bardzo podobne przemyślenia mam też na temat "Pieśni Lodu i Ognia" Martina. Może nie ma tu aż takiej liczby postaci czy bogów jak u Eriksona ale również i tu przedstawiony świat i losy bohaterów są wykreowane w sposób mistrzowski.
Nie mogę się doczekać kolejnych tomów z każdego z obu cykli ;)

_________________
"If what I wrote was real
Could I then a God be?
Would what I see
Then be part of reality?
Would I then reach divine entity?"
(Green Carnation - "Light Of Day, Day Of Darknes")


02 mar 2009 20:37:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2009 12:15:05
Posty: 9
Post Re: Najlepiej wykreowany świat fantastyczny
Witam, moim zdaniem jednym z najlepszych jest świat wykreowany przez Roberta Jordana w cyklu Koło Czasu. Pierwszą część przeczytałem gdzieś w 1995 r. i z niecierpliwością oczekiwałem na następne. Gwoli sprawiedliwości trzeba jednak zauważyć, że o ile pierwsze tomy są znakomite to mniej więcej od piątej części cykl się rozmydla by wrócić do dawnego świetnego poziomu w dwóch ostatnich tomach


11 mar 2009 13:16:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron