Teraz jest 29 mar 2024 9:51:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Sony Reader czy Cybook? - doradźcie! 
Autor Wiadomość
Post Sony Reader czy Cybook? - doradźcie!
Jak w temacie... chciałbym kupić czytnik książek elektronicznych i rozważam dwie możliwości: najnowszy Sony Reader lub najnowszy Cybook.

Którą byście polecili i dlaczego? Do tej pory książki czytałem właściwie tylko na papierze - a czytam dużo. Potrzeba mi czegoś, co ten papier skutecznie zastąpi (kończy mi się miejsce na półkach, a i cena gra tu istotną rolę). Dodajmy, że chciałbym kupować nowe tytuły, a nie tylko ściągać darmowe, więc jeśli ktoś ma doświadczenia z ich dostępnością na tych czytnikach - to też proszę o komentarze.

Parę moich przemyśleń na początek - wynikają z tego, co czytałem w necie, więc jeśli są mylne, proszę o zweryfikowanie.

Cybook
ZA:
obsługa większej liczby formatów
obsługa we wszystkich systemach operacyjnych
słownik
różne kroje czcionki
gwarancja na całym świecie (a produkt europejski)

PRZECIW:
cena
przycisk do zmiany strony wydaje się bardzo niewygodny
mało pojemne karty pamięci

Sony
ZA:
cena
znana marka
wygodniejsza obsługa (zwłaszcza przycisk zmiany stron)
karty pamięci Sony

PRZECIW:
gwarancja respektowana tylko w USA (proszę o weryfikację, czy nie da się jakoś obejść)
zakupy w internetowej księgarni tylko w USA (proszę o weryfikację, jeśli ktoś próbował lub wie, jak to obejść - ponoć funkcjonują karty podarunkowe)
księgarnia internetowa nie jest obsługiwana na makach (jeśli prawdą jest powyższe - to i tak nie ma znaczenia)

... to chyba tyle. Proszę o poradę!


22 kwi 2008 15:52:36
Post 
Cybook tylko i wylacznie - bez zmiany firmawe czyta polskie znaczki, obsluguje wiecej formatow jak juz napisales guzik do zmiany stron nie przeszkadza, bateria naprawde ladnie trzyma no i firmware ciagle sie rozwija (niedawno byl maly update dotyczacy nawigacji stron)


12 maja 2008 18:19:40
Post Re: Sony Reader czy Cybook? - doradźcie!
pawel1976 napisał(a):
Sony
ZA:
karty pamięci Sony


niejestem pewien czy to za jest takie do konca za, wkoncu urzadzenia sony chodza tylko na memory stick'ach

ktore sa reltywnie drozsze i wolniejsze od innych kart (w kazdymbadz razie na tyh urzadzeniach ktorych ja uzywalem tak bylo)

a servis tylko w usa to kosmiczny minus :) do niewygonej zmiany stron szybko sie przyzwyczajisz a jak trafisz wadliwy sprzecik (co jest prawdopodobne) kazdy manewr serwisowy=masakra, chyba ze odrazu zalozys ze masz gdzies gwarancje to wtedy ten minus mozna zbagetelizowac.


14 maja 2008 10:54:45
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post Re: Sony Reader czy Cybook? - doradźcie!
Hc4Fun2 napisał(a):
pawel1976 napisał(a):
Sony
ZA:
karty pamięci Sony


niejestem pewien czy to za jest takie do konca za, wkoncu urzadzenia sony chodza tylko na memory stick'ach

ktore sa reltywnie drozsze i wolniejsze od innych kart (w kazdymbadz razie na tyh urzadzeniach ktorych ja uzywalem tak bylo)
[...]

Informacja na temat obsługiwanych kart nie jest do końca zgodna ze stanem faktycznym: oprócz Memory Stick Pro czytnik Sony PRS-505 obsługuje także karty SD: jest drugi slot. Używam 2GB Kongstonów i nie ma żadnych problemów.


14 maja 2008 11:58:41
Zobacz profil
Post 
jako ze niedawno mialem podobny dylemat, to powiem co sobie mysle na ten temat
roznica miedzy cybookiem a PRS505 jest w uzytkowaniu naprawde niewielka, natomiast w cenie, bardzo znaczaca
i jezeli chce sie czytnika uzywac tylko do czytania ksiazek czy sluchania ksiazek / muzyki, z czytym sumieniem polecam PRSa jako tanszego, o duzym wsparciu na forach i rewelacyjnym "radzieckim" firmwarze :)
Natomiast jezeli chce sie od czytnika czegos wiecej i dysponuje sie wieksza gotowka, zamiast Cybooka polecam Iliada, na ktorym da sie doatkowo robic notatki pismem odrecznym, czy szkicowac za pomoca zalaczonego rysika
jednak dla mnie cena Iliada byla w tym momencie zaporowa (okolo 3,5k pn) w zwiazku z czym zdecydowalem sie na Sony PRS 505, za niewielkie pieniadze, gdzie nawet brak gwarancji EU tak nie doskwiera, czego i Tobie serdecznie zycze :)

ps. nie wspomnialem przy okazji ze Iliad ma jeszcze Wifi i zwykly Lan, i moze ponoc sluzyc do przegladania stron www.


14 maja 2008 13:01:13
Użytkownik

Dołączył(a): 03 maja 2008 14:17:18
Posty: 23
Post 
Postawiłeś dylemat Cybook czy SONY PRS-505
Wyłuskałeś wszystkie za i przeciw, które do mnie również przemawiają.
Ja też miałem dylemat jaki czytnik wybrać, choć brałem pod uwagę jeszcze inne urządzenia.

Dla każdego z NAS każda wymieniona wada czy zaleta tych urządzeń będzie posiadała różną "wagę".
Dla jednych poważną wadą/zaletą będzie cena, dla innych nie do przeskoczenia jakiś dodatek, który jest w jednym urządzeniu a w innym nie (obsługa we wszystkich systemach operacyjnych, większa liczba formatów, różne kroje czcionek, itp.).

Ponieważ dla mnie czytnik ma być przede wszystkim do czytania ebooków i słuchania audiobooków, to te inne dodatki w cybooku nie mają żadnego znaczenia. Najważniejszą dla mnie kwestią jest CENA.
Wiadomo, że każda nowość, która wchodzi na rynek musi niestety kosztować, bo muszą się w krótkim czasie zwrócić wszelkie nakłady poczynione przed wprowadzeniem na rynek. A później pozostają jedynie koszty produkcji i ceny MUSZĄ SPAŚĆ!
I tak się dzieje z komórkami, nagrywarkami DVD, a teraz z nagrywarkami blue-ray, których cena z tygodnia na tydzień robi się coraz przystępniejsza.
Problem w tym, że ja nie chcę tyle czekać. Dlatego już postanowiłem kupię SONY PRS 505. A za rok, może dwa, jak na rynku będzie lepszy i ciekawszy (?) wybór, wtedy może dokonam kolejnego zakupu. Przecież nie pozostałem "wierny" pierwszej komórce kupionej kilka lat temu! Technika pooooszła na przód i w tym przypadku będzie podobnie. I jeszcze jedno namówiłem kumpla na wspólny wydatek, stąd wydaną kwotę ok. 450,00 zł, można potraktować jako "wspólne testowanie technologii". Do tej pory wzajemnie pożyczaliśmy sobie książki, a teraz będzie to czytnik ;)

Moja rada, jeśli dla Ciebie również bardzo ważna jest wydana na urządzenie kasa, to odpowiedź musi być tylko jedna SONY.


14 maja 2008 16:43:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 wrz 2008 15:45:35
Posty: 8
Post cybook vs prs 505
Ja sugerowałbym Sony.
Pomimo że zaden z modeli nie jest perfekcyjny w obsłudze PDF to jednak sony radzi sobie w tym temacie lepiej.
Nie tylko wspomniany przysk ale ogólnie rzecz biorąc interfejs czytnika (menu przyciski poruszanie sie po menu itp) w sony jest znacznie lepiej dopracowany i funkcjonalny. Przykład: cybook nie posiada podfolderów czyli wszsytkie ksaizki jakie sa na czytniku np (200 pozycji) sa w jednym folderze "ksiazki" nie ma opcji ich posegregowania czyli trzeba przewijac przewijac i przewijac liste az do ządanej pozycji.
Wiadomo sony tez ma swoje minusy a cybook ma oczywiśćie swoje plusy zalezy co dla kogo jest ważne. Osobiscie wybieram SOny prs 505 i na pewno nie mozna powiedziec Cybook i nic wiecej, albo odwrotnie. Na pewno sony jest duzo popularniejszym czytnikiem i o czymś to świadczy ponadto skoro jest duzo popularniejszy to łątwiej znaleźć pomoc w necie co jak z czym i dlaczego.


28 paź 2008 13:21:10
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post 
Cybook gen3 nie jest wcale europejski! :D

To tylko rebrand tajwańskiego netronixa eb-600
http://www.netronixinc.com/product_EB600.htm

Do zalet można dodać to, że szybciej będzie wspierany przez openinkpota :)
http://openinkpot.org/wiki/NetronixEB600


29 paź 2008 22:17:37
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2008 9:17:37
Posty: 66
eCzytnik: Kindle
Post 
Od razu zaznaczam, że moja odpowiedź może być tendencyjna, bo mam Sony PRS-505, a Cybooka widziałem jedynie na zdjęciach i filmach i zapoznałem się z jego specyfikacją. Najpierw kilka technicznych szczegółów:

.............................. Cybook Gen 3................................................... Sony PRS-505

Wymiary: ............... 7.4" x 4.7" x 0.3" (188 x 118 x 8.5 mm) ........... 6.9" x 4.8" x 0.3" (175 x 122 x 8mm)
Waga: ................... 174g ................................................................. 250g
Procesor: .............. Samsung S3C2410 ARM920T 200MHz ............... Freescale i.MXL, ARM920T core, 150-200 MHz
Wyświetlacz: ......... E Ink Vizplex, 166 dpi ....................................... E Ink® "Electronic Paper", 170 dpi
Odcienie szarości: .. 4 ....................................................................... 8
Pamięć wewn.: ....... 512 MB + SD ..................................................... 256 MB + SD + MS PRO Duo
Bateria: .................. 8 000 stron ....................................................... 7 500 stron

Jeszcze kilka różnic, oprócz tych wymienionych we wcześniejszych wypowiedziach.
I tak Sony PRS-505:
- porządna metalowa obudowa
- oprawka skóropodobna chroniąca czytnik w czasie podróżowania
- ergonomiczniej ułożone klawisze (być może kwestia przyzwyczajenia)
- kilka kolorów obudowy do wyboru
- dodatkowo można kupić: ładowarkę, okładkę z prawdziwej skóry z dodatkowymi kieszonkami i okładkę ze skóry z oświetleniem ekranu

Cybook w wersji Deluxe posiada dodatkowo:
- oprawkę
- ładowarkę
- 2GB kartę SD
- dodatkową baterię
- słuchawki stereo
____________________

Edit: Dzięki lipcio. Oczywiście pomyłka z tym procesorem. Już poprawiłem.


Ostatnio edytowano 03 sty 2009 17:05:42 przez Jack, łącznie edytowano 7 razy



03 sty 2009 2:29:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2008 18:05:09
Posty: 115
Post 
no z tym Celeronem 800 MHz to zes niezle strzelil...
PRS-505 ma na pokladzie procesor Freescale i.MXL, ARM920T core, 150-200 MHz
http://wiki.mobileread.com/wiki/PRS505#Details

_________________
Konrad


03 sty 2009 9:42:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 mar 2009 0:09:07
Posty: 18
Lokalizacja: Stolica Polski Południowej
eCzytnik: JetBook
Post 
Witam,
To moja pierwsza wypowiedz na forum po dolaczeniu do tej spolecznosci.
Co do czytnika SONY to bedac zainteresowany modelem PRS-700, ktory jest juz dostepny w USA od dluzszego czasu, pozwolilem sobie na rozpoczecie malej korespondencji z SONY Polska.
Na pytanie o ten sprzet otrzymalem odpowiedz, ze najprawdopodobniej sprzet ten bedzie dostepny we wrzesniu tego roku, jednak bedzie on mial ulepszony wyswietlacz oraz baterie.
W swietle tych slow pisanych mozna domniemywac, ze bedzie to albo model PRS-700 po zmianach lub nowy model z serii 700.
Nie otrzymalem natomisat informacji co do obslugi znakow diakrytycznych i co do ceny. Te dwa elementy sa nadal trzymane w tajemnicy :).

_________________
Olosz


To boldly go where no man has gone before


09 mar 2009 3:43:28
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
O, dobra wiadomość. Pytanie tylko czy Sony zdecyduje się na inwestycję w ten rejon Europy, gdy po całym świecie szaleje kryzys i wszyscy tną koszty jak tylko mogą. Wydaje się nieco wątpliwe. Albo liczą zatem na dobre przyjęcie towaru (moim zdaniem wątpliwe bez rozpropagowania wcześniej idei ebooka w polskim społeczeństwie), albo też liczą na zmniejszenie się kryzysu, co jest równie wątpliwe.

No jo. Co bym nie pisał to zawsze wyjdzie pesymistycznie. Ale może mnie zaskoczą i będą sprzedawać to po 500 zł ;)

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


09 mar 2009 19:15:38
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post 
Witam,

Wow, to byłby fajny biznes. U nas sprzedawaliby (np. PRS-505) po 130 euro a u Niemców po 250 euro :lol: Nie da rady, nie Japońce :D

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


09 mar 2009 23:59:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron