Teraz jest 29 mar 2024 8:10:45




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Lehane Dennis - Ciemności, weź mnie za rękę 
Autor Wiadomość
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Lehane Dennis - Ciemności, weź mnie za rękę
Lehane Dennis - "Ciemności, weź mnie za rękę" (Seria: Patrick Kenzie i Angela Gennaro, tom 2)

Obrazek

Lehane Dennis - "Ciemności, weź mnie za rękę"

Jedynym moim zarzutem pod adresem poprzedniego tomu z cyklu o prywatnym detektywie Kenziem i jego pięknej partnerce Gennaro, było to, że intryga w "Wypijmy, zanim zacznie się wojna" jest, oględnie mówiąc, słaba. Pewne fakty po prostu zbyt szybko wychodziły na jaw, innych nazbyt łatwo pozwolił się nam autor domyślić. Poza tym tom pierwszy był przyzwoitą powieścią sensacyjną z ciekawie nakreślonym tłem akcji i wiarygodnymi postaciami.

"Ciemności, weź mnie za rękę" za to, nie cierpią na żaden z niedostatków, które lekko irytowały mnie w poprzedniej części. Tym razem zagadka jest solidnie skonstruowana, a ostateczne rozwiązanie następuje zaledwie na kilkanaście stron przed zakończeniem. To dla mnie duży atut tej powieści, muszę przyznać. Do pozostałych plusów trzeba zaliczyć, że Lehane po raz kolejny przenosi nas do nakreślonej w sposób szalenie plastyczny rzeczywistości Bostonu a postaci, które dane nam będzie poznać są po prostu "jakieś" - nie są masą papierowych ludzików, stworzonych tylko by popychać akcję do przodu, ginąć i wypowiadać idiotyczne kwestie, jak bywa w wielu przypadkach literatury kryminalnej. Ich motywacje są świetnie uzasadnione, choć bywają irytujące (zwłaszcza jeśli chodzi o relacje Angie z jej byłym mężem Philem), ale cóż, takie właśnie jest życie.

"Ciemności, weź mnie za rękę" to znakomity kryminał, który momentami przypomina "Milczenie owiec" Harrisa. Momentami szalenie brutalny - w końcu mamy do czynienia ze ściganiem wyjątkowo zwichrowanego seryjnego mordercy - ale jest to okrucieństwo nie na pokaz, by szokować... Kurcze, co tu dużo pisać: zachęcam do sięgnięcia po ksiązkę, bo z całą pewnością jest tego warta!

Ocena: 5/5

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


31 sty 2009 12:05:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron