Teraz jest 28 mar 2024 13:24:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Książki za granicą 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2008 13:38:37
Posty: 33
Post 
Znajomi z Irlandii (Ci czytający) narzekają na dostepność polskiej literatury, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Podoba mi się rozwiązanie kolegi który jak wielu naszych rodaków z wysp ma szansę urlopu 2 razy do roku. Przez ten czas robi zakupy na allegro, po przyjeździe czeka na niego pokaźny stosik książek, które potem wystarczają na długi czas na obczyźnie. I tak okresowo co pół roku.


16 wrz 2008 19:14:54
Zobacz profil
Post Jest dobrze
Żyję w Irlandii od niemal trzech lat. Obecnie mieszkam w Dublinie, gdzie na brak polskich książek nie wypada mi narzekać. W licznych bibliotekach rozsianych po Dublinie znajdują się działy z literaturą obcojęzyczną, w tym polską. Korzystanie z biblioteki jest darmowe. Każdy, kto jest zainteresowany może od ręki dostać kartę członkowską wraz z zamieszczonym na niej numerem identyfikacyjnym oraz PIN-em. Karta upoważnia do korzystania z biblioteki, gdzie poza wypożyczaniem książek można również za darmo korzystać z internetu, wypożyczać filmy, muzykę, audiobooki. W bibliotekach są czytniki, które umożliwiają przy użyciu karty wypożyczanie książek bez pośrednictwa bibliotekarza. Poza tym każda biblioteka publiczna posiada swoją stronę internetową na której po zalogowaniu można dokonywać rezerwacji książek, przedłużać termin wypożyczenia książki oraz sprawdzać dostępność interesującej nas pozycji.
Oczywiście jeśli chodzi o książki w języku polskim, to asortyment jest dość ograniczony, chociaż nie wypada mi narzekać... zawsze można zmierzyć się z książką napisaną w języku angielskim, chociaż odradzam to tym, którzy tego języka nie znają :D
Pozostają oczywiście książki w formie E-booków. Dzięki temu dane mi było przeczytać książki, których bezskutecznie poszukiwałem w bibliotekach i księgarniach w Polsce i za granicą...


16 paź 2008 0:40:11
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2008 19:38:31
Posty: 23
Post 
Ja mieszkam we Francji od 4 lat. I jest ciezko. Czytam po francusku, ale nie jestem jeszcze wystarczajaco sprawnym czytaczem. Z kazdym powrotem z Polski moja biblioteczka jest zasilana, ale niestety nie jest to to samo co mozliwosc siegniecia po dowolna ksiazke kiedy sie tylko chce. Brakuje mi bibliotek (polskich, do francuskich chodze). Niedawno odkrylam polska ksiegarnie internetowa we Francji (nie bede podawac linka, bo moze byloby to potraktowane jako spam), no i wczoraj: forum.eksiazki.org
Ciesze sie z tego niezmiernie :)


19 lis 2008 22:28:02
Zobacz profil
Post 
Ja mieszkam w Niemczech nie całe pół roku i nie znam języka więc nie czytam niemieckich książek. Cała moja biblioteczka została w Polsce, więc moim jedynym ratunkiem są właśnie eKsiążki. Nie czytałam nigdy przez internet, ogólnie nie spędzam dużo czasu przy komputerze więc martwi mnie trochę czy nie zepsuje sobie takim czytaniem oczu. Jak wy sobie radzicie ze zmęczonymi oczami?


20 lis 2008 12:53:09
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2008 22:44:06
Posty: 17
Post 
Od wielu lat mieszkalam w Holandii ,teraz w Belgii .Problem z polskimi ksiazkami wszedzie taki sam czyli ksiazek brak .Na poczatku radzilam sobie wymieniajac sie ksiazkami ze znajomymi rodakami niestety czasami ksiazka wracala zniszczona albo wogole nie wracala wiec precederu zaprzestalam .Teraz pozostaly mi e-booki .


21 lis 2008 13:32:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008 13:08:21
Posty: 26
Post 
No hej. Od wielu lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. I tez mam klopot ze zdobywaniem ksiazek. Wiem ze wLondynie jest kilka Polskich ksiegarni ktore prowadza sprzedaz wysylkowa. Jednak nie bylam zadowolona. Ksiazki ktore zamawialam szly dlugo a ceny przewyzszaly czasem kilkakrotnie cene polska nawet wliczajac w to koszty przesylki.


23 lis 2008 13:34:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2008 17:04:20
Posty: 23
Post 
W Irlandii z tego co wiem jest jedna polska biblioteka, to napewno nie to samo co w polsce ale jest. Oczywiscie w kazdej wiekszej bibltece(np. James Joyce Library) są polskie ksiażki, narazie spotkałam sie tylko z wybitnymi polskimi autorami jak Mickiewicz czy Prus, ale co polskie to polskie:D


13 gru 2008 4:33:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 gru 2008 22:51:43
Posty: 23
Post 
Mieszkam w Londynie, ksiazki mozna kupic na Chiswick'u w POSK'u jest tam ksiegarnia. Sprawdzajcie rowniez ebay, czasami ktos cos sprzedaje pod haslem polish book. E-book to fantastyczny wynalazek, niemniej jednak nie zastapi ksiazki, zapachu papieru, druku, starosci lub nowosci.

Ja osobiscie niektore czytam po angielsku, nie wszystkie, bo moj angielski nie jest az tak rewelacyjny. Harry Potter byl easy ale Cornwell jest nie do przejscia z terminologia medyczna.


13 gru 2008 18:18:27
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2008 13:25:36
Posty: 25
Post 
Mieszkam w Irlandii i wiem ze sa biblioteki w ktorych znajduja sie polskie ksiazki. Nie jest ich wiele ale i tak mysle ze to sukces. Ja tez prawde mowiac korzystam z tzw. biblioteki bagazowej (zawsze cos upchne w walizkach) niestety nie starcza to na dlugo. Dlatego korzystam tez z ebookow co prawda nie zastapi to prawdziwej ksiazki ale trzeba sobie jakos radzic.


14 gru 2008 15:34:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2007 9:40:00
Posty: 2
Post 
Ja mieszkam w Norwegi już kilka lat choć jest to mała miejscowość to jest tu trochę książek po polsku. Okazało się, że miejscowa księgarnia może ściągać polskie książki choć jest to drogie rozwiązanie bo liczą sobie bardzo drogo. Czytam trochę e-boków ale moje oczy tego nie wytrzymują. Ratuje mnie rodzina co jakiś czas wysyłają mi pocztą polskie książki. Próbuje czytać po norwesku ale mój norweski nie jest perfekcyjny więc czytanie jednej książki trochę trwa.


14 gru 2008 17:12:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 gru 2008 18:20:07
Posty: 6
Post 
Od 15 lat mieszkam w USA ,czyli przed epoka e-book,ale nigdy nie mialem problemow z dotarciem do literatury po polsku.Przede wszystkim dzieki bogatej sieci polskich ksiegarni w wiekszych miastach. Sa tez publiczne biblioteki,ktore maja dzialy obcojezyczne (polski jezyk obcy).Duzo tez sprowadzalem ksiazek za posrednictwem polskich ksiegarni internetowych(kiedys byly inne przeliczniki i sie oplacalo).No a teraz na szczescie mamy e-booki.


14 gru 2008 18:47:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2008 21:52:07
Posty: 31
Post 
Polskie książki za granicą zawsze można zdobyć, szczególnie jeśli jesteśmy w mieście gdzie Polaków jest wielu, a obecnie to częsta sytuacja. Można poprosić znajomych żeby z urlopu do kraju przywieźli jeden czy dwa tytuły i mimo rzeczonych "kilogramów" zawsze uda się zorganizować polską książkę.
W dużo lepszej sytuacji jesteśmy kiedy władamy językiem obcym na tyle żeby zacząć czytać w języku tubylców. W Anglii na przykład bardzo tanie są książki używane które można dostać na wyprzedażach, antykwariatach lub w sklepikach różnych fundacji dobroczynnych. Najczęściej są to "czytadła" sensacyjne, horrory, romansidła. Jeżeli chcemy sięgnąć po coś nieco bardziej ambitnego lub coś z nowości pozostają księgarnie w których książki nie są droższe (a niejednokrotnie tańsze) od wydań polskich. Natomiast ceny książek używanych to dla mnie już zupełna parodia gdyż możemy zakupic Kinga czy Koontz'a już za pół funta. Któregoś razu kupiłem cztery książki (m.in. dzieła zebrane Oskara Wilde'a, "Paragraf 22", "Król Szczurów" Clavella) za 1 funta. Natomiast ceny w polskich antykwariatach podobnej literatury są dużo wyższe. Do tego czytając w języku obcym szlifujemy jego znajomość i mamy możliwość obcowania z tekstem oryginalnym.
I na koniec trzecie źródło literatury czyli ebay oraz allegro. Przy obecnych systemach płatności (paypal) nic nie powinno stać na przeszkodzie żeby zakupić w UK książkę z allegro. Chociaż przyznam że sam tego nie robiłem. Natomiast na e-bay bezproblemowo w dobrej cenie znajdziemy interesującą nas pozycję, tyle że najczęściej w języku angielskim.


14 gru 2008 21:12:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 gru 2008 22:34:31
Posty: 21
Post 
Mieszkam w Londynie juz 3 lata. Ksiazki kupuje w Polsce a potem kurierem wysylam do Londynu. Wiem, ze mozna kupic w Polskim Osrodku Kultury ale sa zdecydowanie drozsze niz w polskich ksiegarniach. Czasami kupuje przez allegro i prosze o wysylke do Londynu lub do ktorejs z mam, mojej lub mojego meza. Czasami pojawiaja sie polskie ksiazki na ebay'u a czasami w lokalnym charity shopie. W mojej okolicy malo jest Polakow od ktorych mozna odkupic ksiazki lub pozyczyc.
A jesli ktos wlada dobym angielskim zostaje literatura angielska. Czytalam kilka ksiazek po angielsku i nie jest tak zle.
Teraz ebook, zastanawiam sie i nad taka opcja.


14 gru 2008 22:04:55
Zobacz profil
Post 
Mieszkam rok w UK. No i rzeczywiście gdyby nie pożyczanie od znajomych i przywożenie z Polski przy każdej okazji było by ciężko. Cieszę się bardzo że w końcu odkryłam książki w formie e-booków. Pewnie na stałe zagoszczą w moim domu. Dzięki za taką możliwość. A dla nas Polaków na obczyźnie jest to naprawdę ważne. Dzięki:D


07 sty 2009 21:25:11
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Doskwiera mi tu w Anglii brak dostępu do polskich księgarni a jak już jakaś jest to daleko, że hej... Szukałem sklepów internetowych na terenie UK i znalazłem dwa:

www.ksiazka.co.uk - wybór mają raczej wąski, ksiązki znanych pisarzy się znajdą, ale nic, co by mnie w chwili obecnej interesowało.
Polska Księgarnia - Font - tu trochę większy wybór, ale niektórych pisarzy, których ksiązek szukam, potraktowano wybiórczo, tzn. jedna ksiązka z cyklu jest, jedną pominięto, potem dopiero tom 4, i tak dalej...

Jest jeszcze Księgarenka - "Basia", ale ta zdecydowanie "raczkuje" i za wiele się w niej nie znajdzie...

Czy ktoś z Was dokonywał kiedyś zakupu w ww. księgarniach, ewentualnie zna jakieś inne, z większym wyborem ksiązek? Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest jakość świadczonych przez nie usług - bo cenowo nawet mi odpowiadają a koszt wysyłki jest zaskakująco niski (2,75 funta niezależnie od ilości książek).

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


10 sty 2009 12:13:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: