Teraz jest 20 kwi 2024 10:27:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Wspomnienia żołnierza - Heinz Guderian 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2008 9:57:06
Posty: 22
Lokalizacja: RzeszĂłw
Post Wspomnienia żołnierza - Heinz Guderian
Kiedyś czytałem książkę pt. Wspomnienia żołnierza napisaną przez współtwórcę wojsk pancernych III Rzeszy Heinza Guderiana. Zawsze byłem przyzwyczajony do mitologizacji potęgi pancernej Niemiec a tu się okazało że w latach 30 to żołnierze u nich nosili na plecach makiety czołgów. Na poligonach rosyjskich mieli możliwość testowania nowych konstrukcji jak również dzielili się doświadczeniami. Dużo czołgów zdobyli dzięki bezczynności "zachodu" w Austrii oraz w Czechach, a czołgi w 39 roku miały lufy o maksymalnej średnicy ok. 30 mm. Ponadto w Armii niemieckiej było wielu starych oficerów nie chcących dopuścić nowym pomysłów do realizacji. Gorąco polecam każdemu zainteresowanemu militariami przeczytać tą książkę naprawdę warto.


10 gru 2008 15:26:44
Zobacz profil ICQ YIM
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post 
ciekawa pozycja, muszę się kiedyś za to zabrać
co do kondycji armi niemieckiej, to wiele osób zapomina, że atakując na Polskę sporą część transportu cały czas obsługiwały u Niemców konie (nie tylko u Polaków)
tylko atakując na Polskę żołnierz niemiecki nie dorównywał polskiemu, potem to już zawsze niemiecki weteran walczył przeciwko amatorowi (np. we Francji walczyli weterani z Polski)
o współpracy niemiecko-rosyjskiej też sporo czytałem, Niemcom zabroniono konstruowania broni, a Rosjan odcięto od zachodnich technologii - w ten sposób niejako zmuszono ich do współpracy (nikt inny nie współpracowałby ani z Niemcami, ani z Rosjanami)


11 gru 2008 11:35:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: