Teraz jest 29 mar 2024 9:12:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Terakowska Dorota "Corka Czarownic" 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lip 2008 9:11:16
Posty: 33
Post Terakowska Dorota "Corka Czarownic"
Jest to przepiekna, troche basniowa opowiesc o dorastaniu niezwyklej dziewczynki. Wychowywanej przez piec czarownic, a kazda z nich uczy ja czegos o swiecie. Dziewczynka wkrotce bedzie musiala wyzwolic kraj z rak Najezdzcow. Najpierw musi jednak udowodnic, ze nadaje sie do tego...A bedzie to niezwykle trudne. Bedzie musiala przejsc przez wiele prob i sama odkryc czego potrzebuje dobry wladca. Przede wszystkim jednak jest to piekna powiesc o milosci. Mimo to nie odnajdziemy tu zadnego romansu. ;) Opisana jest tu milosc do ludzi i przyrody. Ogromny szacunek jakim winnismy obdarzac wszystko co zyje, bo wszystko ma swoje miejsce. Jestem wciaz pod ogromnym wrazeniem tej pozycji. Mozna ja uznac za powiesc dla dzieci i jestem w stanie sie z tym zgodzic ;) Poruszane sa trudne tematy, ale w sposob niezwykle delikatny. Piekna i madra ksiazka. Goraco polecam.


17 lip 2008 20:42:00
Zobacz profil
Post 
To już chyba rok minął od tego gdy przeczytałam "Córkę czarownic" pani Terakowskiej, chętnie wtrącę swoje trzy grosze do tej recenzji. Pomimo, że nie należę już do dzieci ani młodzieży jednak książka ta zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Jestem pewna, że jeszcze niejednokrotnie do niej zajrzę. Przede wszystkim zachwyciło mnie to, że tak subtelnie zostałam wprowadzona do opisywanego świata, bez zbytecznych szczegółów, bez nadmiernych opisów. Jakby przez jakiś wyłom w niewidzialnym murze zostaję wciągnięta w świat czarodziejskiej baśni i od tego momentu zaczyna rozszerzać się droga do tajemnic tego świata. Na początku jest tylko małe dziecko i kobieta - idąc z nimi, przeżywając z nimi przygody, pokonując ich niebezpieczeństwa dorastam. Jest tu to co lubię: tajemniczość, magia, magia dobra, broniąca życia poczciwych ludzi, są niebezpieczeństwa, które trzeba pokonać nie tylko przy pomocy magii, ale mądrością, sercem i wytrwałością. Dziecko jest wprawdzie nadzwyczajne, ale musi się zwyczajnie uczyć. Dla mnie ważne jest także to, że nie ma tu machania różdżkami na lewo i prawo, ani też takiego samego machania mieczami.Wprawdzie jest to świat w którym są czary i czarownice ale na tle zwykłego ludzkiego świata. Jest też, co bardzo cenię w książkach, o czym już w poście wyżej wspomniano szacunek dla przyrody, całej Natury, której częścią jest każde poszczególne ludzkie istnienie, a także to że czary nie mogą odmieniać tej Natury jedynie jej bronić i wspomagać. Dodałabym jeszcze tutaj coś z biografii pani Terakowskiej. Znalazłam dwie strony jej poświęcone, z nich wynika, dla zachęty wszystkich młodych gniewnych, że była osobą nieprzeciętną i nie mieściła się w określonych szablonach.

Cytuj:
Biografia Doroty Terakowskiej

Urodziła się 30 sierpnia 1938 w Krakowie, uczęszczała do Liceum Muzycznego i Joteyki Gimnazjum dla dziewcząt, skąd została dyscyplinarnie usunięta. Maturę zdała w Liceum dla Pracujących (1955), dyplom z socjologii (1965). W latach 1965-1968 była pracownikiem naukowym w Pracowni Socjologii Kultury przy Pałacu pod Baranami. Pełniła funkcje redaktora i publicystki "Gazety Krakowskiej"
1969-1981 i od 1991, "Przekroju" (1976-1989) oraz "Zeszytów Prasoznawczych" (1983-1989). Była współzałożycielem i współpracowniczką "Czasu Krakowskiego" (1990), a także wiceprezesem Spółdzielni Dziennikarzy Przekrój (1995-1999). Należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1971-1981), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989) oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (od 1982).
Od wydania Gumy do żucia (1986) poświęciła się już tylko literaturze. Była autorką książek dla dzieci i młodzieży z gatunku fantasy, chętnie czytaną także przez dorosłych. Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książek dla Młodzieży za powieści: Córka czarownic (1992), Samotność bogów (1998) i Tam gdzie spadają Anioły (1999) oraz nagrody: Dziecięcy bestseller 1995 za książkę Lustro Pana Grymsa, Najlepsza Książka Wiosna ´98 za Samotność bogów; w 1998 roku została nominowana do Paszportu Polityki.
Zmarła 4 stycznia 2004 roku.


to z tej strony:
http://terakowska.wydawnictwoliterackie.pl/ oczywiście podkreślenie moje

jest jeszcze inna:
http://terakowska.art.pl/ :)


15 sie 2008 11:50:58
Post 
Ja czytałam tą książkę już kilka lat temu pożyczając od koleżanki z klasy i jak dotąd nie miałam okazji ponownie jej przeczytać mimo to amiętam że bardzo mi się spodobała.

Edit by Mori: Tekst narusza zasady działu Recenzje. +1


21 lis 2008 15:47:47
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron