Teraz jest 28 mar 2024 20:06:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Antologia - "A.D. XIII": tom 2 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 17:46:29
Posty: 26
Post Antologia - "A.D. XIII": tom 2
Jest to zbiór opowiadań znanych polskich autorów fantastyki : M.L Kossakowska, J.Ćwiek, A.Kańtoch, A.Pilipiuk Frąc, Orbitowski, Piskorski, Mroczek, Cyran, Kochański, Nowak, .(Ukazał się też I tom A.D.XIII, ale nie miałam okazji czytać). Elemetem łączącym opowiadania poszczególnych autorów, jest tematyka, a mianowicie anioły.
Książka składa się z 11 opowiadań, poprzedzonych ciekawym wstępem o piekle i niebie.
Jest na przykład opowiadanie pod tytułem "Gringo" M.L.Kossakowskiej o młodym chłopaku, który uwarza, że od życia należy mu się coś więcej niż ma i postanowił wezwać diabła, aby ten spełnił jego życzenie i podpisał cyrograf. Tylko, że na jego wezwanie odpowiedział znudzony demon Foffax, który dla rozrywki postanowił ukazać się chłopcu i zadbał o jego karierę polityczną dotajmy, że robi to wszystko bo się nudzi. W wyniku poczynań Foffaxa wybuchła rewolucja i musiały włączć się anioły.
Nastepnene opowiadanie Jakuba Ćwieka pt. "Newegwasu'u" opoiada o indiańskim chłopcu Kinniihu, który podczas polowania i łowienia ryb znalazł wiszącego na drzewie ciężko rannego anioła i mu pomugł opatrzył go i dał mu jeść. Wrócił do swojej wioski i nikomu nie powiedział o tym spotkaniu. Wkrótce do jego wioski przybyło całe poselstwo aniołów, które chciało kupować od nich jedzenie i skóry...
Nie będe opisywała wszystkich po koleji opowiadań. Ale dotam iz wszystkie opowiadania bardzo mi sie podobały,przyjemnie się czytało.Wszyscy autorzy napisali świetne opowiadania. :lol:


04 kwi 2008 12:11:45
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Tyle, że to nie jest recenzja zupełnie. Co z tego, że opowiedziałaś treść dwóch opowiadań, skoro nie stanowi to podstawy do jakichkolwiek dalszych argumentów popierających Twoją o tym dziele opinię? A błędy ortograficzne wołają o pomstę do nieba. Ode mnie tylko +1, chociaż zasługuje na więcej...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


04 kwi 2008 13:21:22
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Kompletnie mi to do działu Recenzje nie pasuje, więc przenoszę.


07 kwi 2008 0:09:20
Zobacz profil WWW
Post 
To ja się pozachwycam. Bo nad AD XIII można się pozachwycać. Zdarzyło mi się czytać jedynie tom drugi, ale że to antologia...
Opowiadania w większości naprawdę wspaniałe, choć na niektórych się zawiodłam. Na przykład na "Newegwasu'u" - po Ćwieku oczekiwałam czegoś znacznie lepszego. Gatunkowo opowiadania są dość różne. Od miłych, lekkich i rozśmieszających (Wolna konkurencja), aż po horrory, po których człowiek boi się własnego kota. I co z tego, że w "Cichym domu" nie było ani jednego kota. Po przeczytaniu tego mój własny futrzak wydał mi się jakoś dziwnie złowieszczy. Są też takie, które naprawdę robią duże wrażenie i zostają w pamięci. Mam na myśli opowiadanie "Nicaron" Evy Mroczek. Jest tu świetny przykład "zasady pierwszego akapitu" mówiącej, że pierwszy akapit powinien być taki, aby czytelnik grzecznie poszedł do kasy i kupił książeczkę trzymaną w rąsi. Zresztą całość bardzo mi się spodobała. Od "Nicarona" naprawdę trudno się było oderwać. Ostatnim opowiadaniem, jeśli dobrze pamiętam jest "Cyrograf" Pilipiuka. Atmosfera zdecydowanie różna od poprzednich opowiastek. Zakończenie zdecydowanie zaskakujące, przynajmniej dla mnie. Muszę niestety przyznać, że czytywałam lepsze opowiadania pana Pilipiuka, ale nadal "Cyrograf" jest przyjemny w obyciu.

Wbrew wszelkim zasadom logiki pod koniec wspomnę o początku, czyli o wstępie. Rzadko mi się zdarza czytać tak dobry wstęp. I choć szczerze nie przepadam za Piekarą tak tutaj popisał się kunsztem. Choć pisał to z jakąś kobietą, której nazwiska już nie pamiętam, może to ona poskreślała wszystkie irytujące mnie w Piekarze fragmenty? W każdym razie wstęp jest naprawdę dobry i składam tu gratulacje jego autorom.


20 cze 2008 23:04:11
Post 
Według mnie pierwszy tom był lepszy ale warto przeczytać obydwa, polecam wszystkim którzy lubią świat pełen aniołów czy diabłów i demonów. Historii jest dużo, od schodzenia do piekła by dostarczyć morderców jako środek wymiany, iść zakopać anioła w lesie, poznać anioły szału czy sprzedać dusze jednej ze stron. Jest duża różnorodność, warto przeczytać - jedna z lepszych antologii jakie czytałem ( zazwyczj nie lubie krótkich opowiadań ale do tych sie przekonałem), tak więc gorąco polecam wszystkim.


15 sie 2008 8:28:23
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lis 2008 22:40:40
Posty: 26
Post 
Jak dla mnie oba tomy były miejscami po prostu straszne - dość długo przeżywałam historię z opowiadania "Oczy jak chabry" pani Urbanowicz. Mój mąż też był pod wrażeniem, a jego naprawdę mało co potrafi tak poruszyć. W każdym razie książki warte każdej wydanej złotówki. Polecam!


19 lis 2008 11:21:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron