Teraz jest 28 mar 2024 19:12:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Prawo autorskie a nielegalny eBook 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 kwi 2008 12:00:06
Posty: 77
Lokalizacja: z majatku;)
Post Prawo autorskie a nielegalny eBook
Szukalem i sie nie doszukalem watku jasno traktujacego o takiej relacji, moze dlatego ze mnie leb nap... napadowe bole glowy mam, bo siedze od kilku godzin i skanuje. Skanuje ksiazke Bohdana Korewickiego "Przez ocean czasu" t.IiII, wydana przez Nasza Ksiegarnie w 1957 roku w nakladzie 10000+205 egzemplarzy. Wiecej wydan nie bylo. Bialy kruk, ostatnia cena osiagnieta na Allegro to 520zl.
Autor tej ksiazki zmarl w roku 1975.
Nasza Ksiegarnia istnieje do dzisiaj i umierac nie zamierza.
Podobno prawa autorskie wygasaja 70 lat po smierci autora.
O ewentualnych prawach wydawcy nic nie wiem.
Jak juz zeskanuje i obrobie (albo i nie), chce to zamiescic w internecie, zeby ocalic od zapomnienia.

I teraz pytanie: co mi zrobia jak mnie zlapia?

dopisane uscislenie pytania: jak to zrobic, zeby mozna bylo takiego e-booka zamiescic w sieci legalnie? zakladajac oczywiscie ze autor zmarl juz jakis czas temu (dla dwoch opcji: minelo 70 lat od jego smierci i nie minelo)? no i wie ktos moze jakie sa prawa wydawnictwa w takiej sytuacji (jedyne wydanie bylo ho ho lat temu...)

Inna rzecz, ze ja nie skanuje oryginalu, tylko ksero, wiec...;)

_________________
wszystko dzieje sie po cos


Ostatnio edytowano 09 lis 2008 7:19:30 przez scibor1, łącznie edytowano 1 raz



08 lis 2008 21:44:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sie 2008 14:20:50
Posty: 131
eCzytnik: Boox X61S
Post 
Do 5 lat ;). Zwykle jednak musi być strona pokrzywdzona, która zgłasza problem - jeśli nie zgłosi, zagrożenie karą jest dużo mniejsze.


08 lis 2008 22:45:46
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
First of all, to ja bym sugerował napisanie do kogoś, kto się prawem zajmuje. Np. Vagla.

grzmot napisał(a):
Do 5 lat ;). Zwykle jednak musi być strona pokrzywdzona, która zgłasza problem - jeśli nie zgłosi, zagrożenie karą jest dużo mniejsze.

AFAIR nie grozi niczym w takim wypadku - to nie jest ścigane z powództwa publicznego, czy jak się to mówi.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


09 lis 2008 2:44:35
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2008 22:21:21
Posty: 63
Post 
scibor1 - tak naprawdę to zadałeś skomplikowane pytanie. Fakt - prawa autorskie majątkowe wygasają z upływem 70 lat od śmierci autora (z kilkoma wyjątkami). Autorskie prawa osobiste wygasają z chwilą śmierci autora. Wydawnictwu nie przysługują (co do zasady) autorskie prawa majątkowe, choć różnie bywa. Co Ci zrobią jak Cię złapią - następcy prawni autora (spadkobiercy) mogą zażądać pieniędzy, i to dużych (sankcja cywilnoprawna). Ponadto, może być przeciwko Tobie wszczęte postępowanie karne - ale tylko na wniosek pokrzywdzonego (czyli w tym wypadku następów prawnych autora lub właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi). Maksymalna kara - pozbawienie wolności do lat 5 (czyli inaczej idziesz do ciupy), ale żeby tak było, to musiałbyś działać w celu uzyskania korzyści majątkowej i zrobić sobie z tego stałe źródło dochodu. To tyle ;)


11 gru 2008 23:32:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 1:18:12
Posty: 22
Post 
Prawa majątkowe co do tej książki wygasły w 1982 roku.

Obecnie obowiązuje zasada co do tych 70ciu lat, jednak tak jest od stosunkowo niedawna (jakoś w połowie lat 90tych to wprowadzili, nie jestem prawnikiem więc nie znam szczegółów) wcześniej prawa wygasały już po 25 latach od publikacji, książka przechodziła do domeny publicznej i można było kopiować ją do woli.


01 sty 2009 22:11:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2008 22:21:21
Posty: 63
Post 
Autorskie prawa majątkowe co do tej książki nie wygasły i nie można kopiować jej do woli - art. 124 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [Dz. U. 06.90.631 ze zm.].

Edit by Mori: Gdyby ktoś szukał ustawy: http://www.bankier.pl/firma/narzedzia/a ... -0631.html lub http://www.polskieustawy.com/act_index. ... 94&dzup=83
W szczególności artykuł, na który powołuje się dahl:
Cytuj:
art. 124
1. Przepisy ustawy stosuje się do utworów:
[...]
3) do których prawa autorskie według przepisów dotychczasowych wygasły, a które według niniejszej ustawy korzystają nadal z ochrony, z wyłączeniem okresu między wygaśnięciem ochrony według ustawy dotychczasowej i wejściem w życie niniejszej ustawy. Ustawa nie narusza własności egzemplarzy utworów rozpowszechnionych przed dniem jej wejścia w życie.


02 sty 2009 9:43:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 kwi 2008 12:00:06
Posty: 77
Lokalizacja: z majatku;)
Post Re: Prawo autorskie a nielegalny eBook
Zeby nie zaczynac nowego watku.
Bohdan Korewicki "Przez ocean czasu" t.1i2 - jest juz dostepna na stronie www.4shared.com - linkow nie podaje, wystarczy wpisac tytul w wyszukiwarke na stronie. Jak sie troche ogarne psychicznie to zamieszcze ja w eBookWiki, na razie jest to dla mnie zbyt skomplikowane:/ Bo ja prosty chlop ze wsi jestem....

_________________
wszystko dzieje sie po cos


13 maja 2009 12:16:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: