Teraz jest 29 mar 2024 11:40:39




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Ekranizacja Makbeta 
Autor Wiadomość
Post Ekranizacja Makbeta
Zachęcam do obejrzenia ekrznizacji Makbeta - tron we krwi kurosawy Choc akcja jest obsadzona w japońskich realiach to jest całkowicie zgodna z książką.
Film jest czarnobiały wiec najpierw polecam porządne wyczyszczenie ekranu:)


27 mar 2008 9:48:43
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sie 2007 13:56:04
Posty: 82
Post 
A bardzo jest zmieniony od pierwowzoru? Bo na lektury nigdy nie mam ochoty i film bardzo by się przydał. Jeżeli jednak podobny jest tylko z nazwy...


03 kwi 2008 21:50:23
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Japońska wersja Makbeta (Kurosawy) była świetna. To samo bym powiedział o mafijnej wersji (patrz: http://en.wikipedia.org/wiki/Men_of_Respect).
Dziś tak się narzeka na Quentina Tarantino i jego krwawe filmy, ale przecież Shakespeare pisał też bardzo krwawe kawałki. Makbet aż się prosi o to, żeby zrobił go Tarantion. Nie mówiąc już o sztuce pod tytułem: Tytus Andronicus :P
Co do zmian to ja jestem za uwspółcześnianiem starych sztuk. Zupełnie inaczej się ogląda mafijną wersję Makbeta czy mafijną wersję Romea i Julii.
Wracając do tematu - Kurosawa był świetny. Ostatnia scena, kiedy las zaczyna się poruszać... Trochę można znaleźć na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=sSllRT8p ... re=related

_________________
:-P


03 kwi 2008 23:31:53
Zobacz profil WWW
Post 
tytus andronicus byl cudowny, faszystowsko propagandowy klimat, scena na bagnach kiedy zamiast dloni ma jakies galezie, podanie syna w posilku ale hopkins juz chyba przywykl do kanibalizmu. dodatkowo warto zwrocic uwage na architekture.

ja makbeta kurosawy ogladalem za maolata, czarownice brrrr


24 cze 2008 9:51:42
Post 
Cytuj:
Dziś tak się narzeka na Quentina Tarantino i jego krwawe filmy, ale przecież Shakespeare pisał też bardzo krwawe kawałki. Makbet aż się prosi o to, żeby zrobił go Tarantion. Nie mówiąc już o sztuce pod tytułem: Tytus Andronicus Razz


O tak! Szekspir w reżyserii Tarantino - to musiałoby być arcydzieło.

Cytuj:
Co do zmian to ja jestem za uwspółcześnianiem starych sztuk. Zupełnie inaczej się ogląda mafijną wersję Makbeta czy mafijną wersję Romea i Julii.


Akurat sztuki Szekspira są na tyle uniwersalne, że można je umieścić w każdej epoce.

Co do samego Tronu we Krwi to uważam, że jest to najlepsza z ekranizacji Makbeta jakie widziałem. Historia Makbeta idealnie wpisuje się w realia feudalnej Japonii. Film ma genialny, ponury klimat i jest świetnie zagrany. Brawa należą się oczywiście panu Mifune, który jest jednym z moich ulubionych aktorów. Co prawda za jego najlepszą rolę uważam Yojimbo ale Tron we Krwi stawiam na drugim miejscu. Jedyne co może drażnić w filmie to te zapożyczenia z teatru No. Przekłada się to na bardzo wyrazistą grę aktorską i na to, że niektóre sceny nieco się przeciągają. Pozostaje jedynie uznać tą konwencję i ją pokochać (jak np ja) lub nie uznać i znienawidzić.


24 cze 2008 13:23:49
Post 
Ja niestety ostatnio oglądałam ekranizację Makbeta zrobioną przez BBC i wynudziłam się strasznie! Trzy godziny niezrozumiałego paplania pozbawionego jakiejkolwiek akcji... W wersji drukowanej bardziej mi się podobała ta sztuka.


30 paź 2008 22:14:47
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Hmm.., napisałbym "Tron we krwi" Kurosawy ;) Wspaniałe dzieło wielkiego Mistrza bez dwóch zdań! Choć do fanów kina azjatyckiego nie należę. Prawdę mówiąc, właśnie po owym filmie wziąłem się za Szekspira i do dziś mi nie przeszło..
Polecam jeszcze "Wiele hałasu o nic" (Much Ado About Nothing) w reżyserii Kennetha Branagh - leciutka rzecz świetnie poprowadzona przez Branagh-zresztą wielkiego fana Szekspira, w sam raz na jesienne wieczory

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


31 paź 2008 1:34:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron