Teraz jest 16 kwi 2024 22:10:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Val McDermid 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2008 23:21:06
Posty: 38
Lokalizacja: ÂŚlÂąsk
Post Val McDermid
Urodzona w Szkocji w 1955 r. Val McDermid jest chyba mało znaną w Polsce pisarką powieści kryminalnych. Na podstawie jednej z serii jej powieści (a są trzy takie serie) powstał doskonały IMO serial tv pt. "Wire in the Blood" (polski tytuł: "Żądza krwi").

Jak do tej pory na język polski zostały przetłumaczone zaledwie dwie powieści McDermid, właśnie z tej trzeciej serii. Głównym bohaterem jest tu ekscentryczny, można by nawet stwierdzić: nieprzystosowany społecznie psycholog kliniczny Tony Hill. Drugą bohaterką jest detektyw Carol Jordan, której dr Hill pomaga w rozwiązywaniu niezwykle złożonych morderstw, zwykle seryjnych. Akcja została umiejscowiona w fikcyjnym miasteczku Bradfield, gdzieś w hrabstwie Yorkshire.
Powieści, które ukazały się w języku polskim to "Syreni śpiew" (The Mermaids singing) oraz "Krwawiąca blizna" (The Wire in the Blood).

Powieści Val McDermid charakteryzują się obrazowymi opisami przemocy oraz tortur, którym poddawane są ofiary.

------------

Przyznaję, że nie czytałam żadnej z książek McDermid, ale obejrzałam wszystkie odcinki sześciu części serialu "Wire in the Blood" (nakręcono ich do tej pory 24). Z tego co wiem, to dwa pierwsze odcinki pierwszej serii zostały zrealizowane w oparciu o powieści pisarki + drugi odcinek czwartej serii ("Torture") jest adaptacją jej powieści pt. "The Torment of Others". TVP pokazała całą szóstą serię w lipcu/sierpniu br.

Fascynuje mnie bardzo specyficzny tok myślenia, droga dedukcji, jaką Tony Hill (w którego brawurowo wcielił się Robson Green) stosuje, aby stworzyć profil psychologiczny oprawcy, co prowadzi do rozwiązania sprawy i ujęcia mordercy. Ale dr Hill nie tylko dedukuje, on wręcz wciela się w mordercę! Wielokrotnie odwiedza miejsca zbrodni, kładzie się w miejscu, gdzie leżały ofiary :!: przyjmując taką samą pozycję, w jakiej je znaleziono. Analizuje tok myślenia przestępcy używając pierwszej osoby liczby pojedynczej - "ja", zatrudniając przy tym swą niebywałą intuicję, niepospolitą zdolność dostrzegania najdrobniejszych szczegółów oraz stosując "role-play".

------------

Może ktoś czytał którąś z książek Val McDermid (obojętnie z której serii). A może ktoś miał okazję przeczytać powieść z Tonym Hillem? I porównać ją z serialem?

Z przykrością zauważyłam, że powieści McDermid nie ma na razie w naszej bibliotece. :cry:


Zapraszam do dyskusji! :)

_________________
"Do not follow where the path may lead.
Go, instead, where there is no path
and leave a trail."

~~ Muriel Strode ~~


26 paź 2008 15:28:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron