Teraz jest 28 mar 2024 15:06:26




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Ibsen 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post Ibsen
Szczerze mówiąc, to uważam, że "Dzika kaczka" jest zbyt wcześnie nakazana do przeczytania (poniekąd lektura szkolna). Dlaczego? Otóż, podobnie jak mnie, również wielu moim rówieśnikom nie przemówiła wówczas jakoś do wyobraźni, przeczytaliśmy, bo musieliśmy. Ponownie przeczytałem "Dziką kaczkę" jakieś pół roku temu. Po kilkunastu latach od pierwszego spotkania z tą książką, teraz w pełni ją zrozumiałem. Co do samego stylu pisania Ibsena, to przyznam, że nie jest trudny w odbiorze, ale tak jak podkreślałem na wstępie, tylko od pewnego wieku. Oczywiście nie można generalizować i absolutnie nie zniechęcam nikogo do czytania. Czy mnie się podobała? Myślę, że tak, a dowodem na to jest choćby powtórne sięgnięcie do niej.


21 kwi 2008 10:38:11
Zobacz profil
Post 
Serdecznie polecam książkę Ibsena pt. "Podpory społeczeństwa". Jest to lektura, po której Ibsen został okrzyknięty prekursorem dramatu 4 ścian, na którym później wzorowała się Gabriela Zapolska pisząc "Moralność pani Dulskiej". Akcja rozgrywająca się w małym, zamkniętym pomieszczeniu jest mimo pozorów akcją bardzo dobrze rozbudowaną i dynamiczną. Pozdrawiam i polecam.


20 maja 2008 15:52:20
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2008 23:21:06
Posty: 38
Lokalizacja: ÂŚlÂąsk
Post 
Jeśli chodzi o "Dziką kaczkę", to zgadzam się z buczo11. Ja też przeczytałam ten dramat za wcześnie i - chociaż wiedziałam, "o co w nim biega" - nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak kilka lat później, gdy ponownie sięgnęłam po tę książkę.

IMHO w życiu raczej nie można kierować się bezwzględną prawdą, bo - prędzej czy później - wyrządzi się komuś krzywdę (co najmniej). I to pokazuje sztuka Ibsena. W takim świecie, w takim społeczeństwie, w jakim żyjemy - czasem trzeba wybrać tzw. "mniejsze zło". Co oczywiście nie nastraja optymistycznie...

Jeden z moich ulubionych cytatów pochodzi właśnie z "Dzikiej kaczki":

Apropos, panie Werle junior, niechże pan nie posługuje się obcym wyrazem "ideały".
Przecież na określenie tego mamy piękne rodzime słowo: kłamstwa.


22 paź 2008 22:12:01
Zobacz profil
Post 
Nie czytałam zbyt wielu dzieł Ibsena, jednak zgadzam się, że "Podpory społeczeństwa", czy "Moralność pani Dulskiej" to dramaty, do których warto zajrzeć. Polecam również "Upiory" i "Dom lalki". Szkoda, że nie jest nam dane oglądać Eleonory Duse wcielającej się w role ibsenowskich bohaterek, podobno była do nich stworzona. :)


01 lis 2008 22:15:06
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 mar 2012 18:30:55
Posty: 11
eCzytnik: tablet
Post Re: Ibsen
Hej,
to absolutnie autor, którego każdy powinien znać, gdyby nie przymus lektur szkolnych wielu nie sięgnęłoby, a dziś obawiam się, że i tak nie sięga. Obrazki, muzyka, gry... Nie są to łatwe lektury i faktycznie warto do nich zajrzeć później, wiele rzeczy się dopiero dostrzega i rozumie z czasem. "Dzika kaczka" - to był początek fascynacji...


29 mar 2012 16:01:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: