Teraz jest 29 mar 2024 7:57:49




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Tai Pan - James Clavell 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2007 20:34:05
Posty: 5
Post Tai Pan - James Clavell
Ksiazka zachwycajaca, niesamowita natomiast film - splycony, pomieszane fakty -ukazujace wszytko w ciagu 2 godzin.
Ta ksiazka nadawalaby sie na mini serial tak jak to zrobiono z druga czescia czyli Noble House.
Szkoda ze tak sie stalo. Po raz kolejny ksiazka wygrala z filmem.

_________________
pozdrawiam

wiedzma


20 gru 2007 7:57:33
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2007 6:58:35
Posty: 63
Post 
Ekranizacja Tai-pana nie jest najlepsza bo powinni zrobić z tego serial tak jak z Shoguna który jest rewelacyjny.

_________________
"...są trzy rzeczy, na które chce się patrzeć nieprzerwanie: ogień, morze i cudza praca."

Władimir Sorokin - Dzień oprycznika


20 gru 2007 11:20:21
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Ale nawet serial Shogun nie oddał ksiązki.
Po pierwsze Clavell pisał Shoguna (jak i inne swoje książki) w ten sposób, że poznajemy nie tylko myśli głównego bohatera, ale autor co chwila przeskakuje i widzimy czasami te same sytuacje oczami różnych osób. Film jest przedstawiony tylko i wyłącznie z pozycji Anglika.

_________________
:-P


20 gru 2007 14:56:17
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2007 6:58:35
Posty: 63
Post 
To jest już przewaga książki nad filmem, więcej można oddać w książce niż w filmie, tak jak więcej można pokazać w serialu niż w jednym filmie długometrażowym. Dlatego niektóre ekranizacje są kiepskie (Tai-Pan) a niektóre bardzo dobre (Shogun).

_________________
"...są trzy rzeczy, na które chce się patrzeć nieprzerwanie: ogień, morze i cudza praca."

Władimir Sorokin - Dzień oprycznika


20 gru 2007 21:57:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 23:53:10
Posty: 31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Post 
Z ekranizacji Clavella wyróżnić można przede wszystkim Króla szczurów. Potem długo nic, aż do Szoguna... potem przepaść... Noble House i najsłabszy Tai-Pan. Ale każda ekranizacja przegrywa z powieścią. Nie wyobrażam sobie ekranizacji Gai-Jina... tyle wątków i konieczności znajomości poprzednich powieści, że gdyby za ekranizację zabrał się słabszy reżyser... to dramat.


28 lut 2008 20:19:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2007 16:57:27
Posty: 26
Post 
Są książki których nie powinno się ekranizować a to jest przykład. Z ekranizacji tego autora tylko Shogun był dla mnie strawny.Z drugiej strony książki nie powinno się ekranizować gdyż zabija się TO coś co każe nam ją przeczyta czyli grę wyobraźni czytelnik autor. Każda książka to sprawdzian naszej wyobraźni więc ekranizując książki np tego autora niszczone jest indywidualne wyobrażenie każdego czytelnika o świecie książki.


28 lut 2008 21:31:52
Zobacz profil
Post 
Obejrzenie filmu skłoniło mnie do przeczytania książki, choć muszę przyznać, że ekranizacja nie oddaje w pełni świata przedstawionego w powieści. Mimo to uważam, że bez tego filmu nigdy nie sięgnął bym po tą pozycje.


02 mar 2008 10:18:23
Post 
Scenariusz przyznaje, nienajlepszy, ale Bryana Browna w roli Tai Pana pamietam do dzis :) Hit obsadowy po prostu. Dokladnie taki jak tai pan ksiazkowy. Taki sam blysk w oku ;) Szkoda ze, gdyby ktos kiedys wpadl na dobry pomysl nakrecenia serialu, pewnie juz w nim nie zagra... latka leca :)


12 mar 2008 10:40:05
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2008 14:08:33
Posty: 74
Post 
buzzyliszka napisał(a):
Scenariusz przyznaje, nie najlepszy, ale Bryana Browna w roli Tai Pana pamiętam do dzis


No właśnie! Już myślałem że tylko ja zauważyłem tą cechę filmu. Po oglądnięciu filmu namiętnie przeszukiwałem wypożyczalnie szukając wszystkiego z tym aktorem. Co do samego filmu to faktycznie nic nadzwyczajnego, ale dzięki odtwórcy głównej roli na trwałe utrwalił się mi wizerunek Tai Pana i pozostał w głowie na kolejne dwa podejścia do czytania powieści.


16 paź 2008 21:38:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron