Teraz jest 28 mar 2024 17:14:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Maturka 
Autor Wiadomość
Post Maturka
Mam pytanko... A właściwie prośbę o pomoc...
Maturka się zbliża i potrzebuje przeczytać kilka(naście) książek o tematyce Anielskiej....
może coś byście poradzili?


24 wrz 2008 16:48:13
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Domyślam się, że "Anioły i Demony" nie interesują Cię? :D W takim razie Jacek Piekara i jego cykl o Mordimerze Madderdinie. Zwłaszcza fajny był fragment gdy Mordimer podpuszczał swojego Anioła Stróża, aby ten interweniował i uratował go z opresji. :D Poza tym Diana Cooper "ANIELSKIE INSPIRACJE" (nie czytałem tylko wyszperałem tytuł w necie ;) ), Dorota Terakowska "Tam gdzie spadają anioły", Maja Lidia Kossakowska "Obrońcy Królestwa" i "Siewca Wiatru", trylogia Pullmana "Mroczne Materie", "Anioł dziwnych przypadków" Poe, "Noc blizn" Alan Campbell oraz "13 anioł" - Anna Kańtoch. Więcej mi nie przychodzi do głowy, a w googlach nie chce mi się głębiej grzebać. :P


24 wrz 2008 18:04:04
Zobacz profil WWW
Post 
Kossakowską znam, Kłamca tez był, i Tam gdzie spadają anioły tez :) Ale serdeczne dzięki za resztę :) (Tylko kiedy ja to przeczytam? ^.^ )


24 wrz 2008 19:22:24
Użytkownik

Dołączył(a): 26 wrz 2008 22:51:16
Posty: 20
Lokalizacja: D.
Post 
Chciałbym sie przczepić do prośby ponieważ na maturę wybrałem temat "Literackie i filmowe wizje przyszłości. Przedstaw temat, odwołując się do analizy wybranych przykładów." w zwiazku z tym poszukuje książek o własnie takiej tematyce. z góry dziekuję.


29 wrz 2008 22:22:51
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2007 12:02:51
Posty: 139
Lokalizacja: Chicago
Post 
Kazume, polecam ci ostatni filmowy hit "Jestem legendą", ciekawym przykładem może być rok 1984 Orwella, co prawda z dzisiejszej perspektywy nie jest to już książka o przyszłości ale z perspektywy autora jak najbardziej. To co szybko przychodzi mi do głowy, jest jeszcze masa takiej tematyki, jak sobie przypomnę to dam ci znać.


30 wrz 2008 4:16:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 wrz 2008 22:51:16
Posty: 20
Lokalizacja: D.
Post 
Dzięki ta książka orwella może być ciekawa propozycją , a " jestem legenda" już oglądałem. Jednak rodzi się jeszcze pytanie czy mógłbym użyć takich filmów jak "Łowca androidów" lub "Ghost in the shell " ??


01 paź 2008 0:06:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 21:22:21
Posty: 36
Lokalizacja: Gorzow Wlkp.
Post 
Kazume, mogłyby Ci się przydać też książki Herberta czy filmy z serii Gwiezdnych Wojen ^^ Je moim zdaniem też można by uznać za wizję przyszłości ^^
A tak przyczepiając się do prośby zaciekawiły mnie dwa tematy z matury :P Dzieła literackie i ich adaptacje filmowe, omów na wybranych przykładach, oraz historia i ewolucja fantasy od Tolkiena do współczesnych twórców. Wybiorę temat do którego więcej materiałów uda mi się zdobyć dlatego jeśli ktoś mógłby pomóc gdzie znaleźć jakiekolwiek informacje na temat tego etapu historii fantasy to będę wdzięczny ^^ No i oczywiście jakiś prosty program do montażu filmów co bym mógł zrobić do tematu o adaptacjach prezentację :P

PS: Oczywiście programik darmowy a nie żadnego wareza ^^

_________________
Mam radiówkę wiec mogę mieć czasem inne IP....


01 paź 2008 17:28:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 wrz 2008 22:51:16
Posty: 20
Lokalizacja: D.
Post 
Hah nop w sumie gwiezdne wojny znam w miarę dobrze to nie jest a temat jest dla mnie bardzo dobry, ten temat co teraz napisales tez myslalem chwilke nad nim bo dosc ciekawy a co do programu to bardzo prosty w oblsudze jest ulead Video teraz jest wersja chyba 11 nie wiem jak tutaj ale we wczesniejszychwersjach bardzo latwo sie obrabialo material lacznie z wycinianiem i wstawieaniem wlasnych podkladow muzycznych itp.. obslugiwal wtedy tylko avi i mp4 chyba.


01 paź 2008 22:52:33
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2008 19:02:41
Posty: 43
Lokalizacja: szaki
Post wizje przyszłości na maturę
@kazume:
Wizje przyszłości na maturę z książek nam współczesnych są ok, ale nie za dużo, bo nauczyciele wszystkich ich nie czytali. Przyjrzyj się książkom wyróżnionym Nike, może któraś z nich, a na pewno te czytali i będziesz miał punkty za znajomość.
Pomyśl o lekturach, gdzie były wizje przyszłości np. "szklane domy Żeromskiego" (Przedwiośnie z tego co pamiętam, wizje umierającego ojca głównego bohatera). W poezji co chwila są jakieś wizje, romantycy mieli swoje, pozytywiści swoje, młodopolscy swoje, przejrzyj podręczniki.
Poszperaj w klasyce, która nie jest w lekturach obowiązkowych np. Juliusz Verne, który swoje czasy dużo wyprzedzał, Stanisław Lem (widzę na movieforum, że ktoś przedstawiał ten temat w 2006 roku i pytał o radę na http://www.movieforum.pl/viewtopic.php?t=3342 ). W 2005 roku też i w ogóle pełno linków mi google wyrzucił.
Wizją przyszłości są proroctwa i przepowiednie, pierwsze skojarzenie to Biblia, zwłaszcza Apokalipsa św. Jana, ale nie tylko, bo w Starym Testamencie są przepowiednie, których spełnianie się jest opisane w kolejnych księgach. Najważniejsza z nich to przyjście Mesjasza i porządek jaki ma zrobić w swoim narodzie w interpretacji bardzo obrazowej - opisywane m.in. w części psalmów. To jest przykład rozdźwięku między interpretacją wizji, a jej możliwościami spełnienia. Wg. chrześcijan Jezus jest Mesjaszem i wypełnił zapowiedziane rewolucje, ale w dziedzinie duchowej. Żydzi wyobrażali sobie Wodza z wojskiem, który przegoni Rzymian, czego wyrazem jest "A myśmy myśleli..." uczniów idących do Emaus (Dzieje Apostolskie).
Napisz, jakie będziesz miał wnioski w swojej pracy, jestem bardzo ciekawa.


08 paź 2008 12:34:22
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: wizje przyszłości na maturę
chesseva napisał(a):
Wizje przyszłości na maturę z książek nam współczesnych są ok, ale nie za dużo, bo nauczyciele wszystkich ich nie czytali. Przyjrzyj się książkom wyróżnionym Nike, może któraś z nich, a na pewno te czytali i będziesz miał punkty za znajomość.


Cudowna wizja tego, iż polscy nauczyciele są na bieżąco z laureatami Nike. Szczerze - wątpię. Przynajmniej za moich czasów nie byli. Natomiast nie widzę sensu w ograniczaniu się do czegoś, co nauczyciel może znać - nie ma takiego obowiązku. Co więcej - jeśli trafimy na książkę, której nauczyciele nie znają, będą oni w stanie jedynie pytać o to, co sami powiemy lub ujmiemy w ramowym planie wypowiedzi. W przypadku wyboru lektury często bywa tak, iż delikwent jest z niej maglowany, bo nauczyciel treść zna prawie że na pamięć i najdrobniejsze nawet błędy mogą skutkować znaczącym obniżeniem końcowej ilości punktów otrzymanych za maturę ustną.

Tak więc osobiście podchodziłbym ostrożniej do lektur, a raczej właśnie egzotykę wybrał - bo wtedy to egzaminowany będzie mistrzem w temacie, nie egzaminujący, i to powinno zapewnić mu poważną przewagę.

Co do wizji przyszłości: każda powieść science-fiction. Polecam "Diunę" Herberta, można poopowiadać o ekologii. Z filmów - kultowy już "Matrix" - tutaj warto wyszperać jakieś artykuły o znaczeniu symboli występujących w filmie, bo jest tego trochę.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


08 paź 2008 13:46:54
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron