Teraz jest 18 kwi 2024 12:04:07




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Eugeniusz Paukszta 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post Eugeniusz Paukszta
Jest autorem książek skierowanych głównie do młodzieży. Najczęściej opisuje codzienne życie zwykłych, młodych ludzi, ich radości i troski, przyjaźń i miłość. Do najbardziej znanych jego książek należą: "Ich trzech i dziewczyna", "Lody pękają ", "Młodość i gwiazdy", "Po burzy jest pogoda".

Ja chcę zwrócić uwagę młodych czytelników na jego dwie książki: "Złote korony księcia Dardanów" i "W cieniu hetyckiego Sfinksa". Autor opisuje w nich, wręcz sensacyjne przygody, 15 -letniego Julka, który z powodu śmierci matki i ciężkiej choroby ojca zmuszony jest wyjechać do swej ciotki mieszkającej w Adampolu, w Turcji. Chłopiec wraz z przyjaciółmi, z pośród których piękna Hadżer zagości w jego sercu, przeżywają wiele niebezpiecznych przygód związanych z prowadzonymi tam badaniami archeologicznymi.

Wszystkie książki Eugeniusza Paukszty to dobra lektura. Polecam je i czekam na Wasze opinie.


12 kwi 2008 19:15:07
Zobacz profil
Post 
zgadzam się, co prawda miała się ukazać też trzecia część do tych dwóch, które wymieniłeś "Amfory spod Halikarnasu", ale nie wiem, czy w ogóle została napisana. Bardzo lubię grupę książek tego autora, która dotyczy osadników na Ziemiach Odzyskanych, świetne postaci i problemy, które dzisiaj dla nas są może mniej zrozumiałę, ale dotyczyły na przykład Polaków z Kresów przesiedlonych na Mazury - próby ułożenia sobie życia w obcym miejscu, wśród ludzi, któzy są zupełnie inni i nawet mówią innym językiem, chociaż podobno to też POlacy. Wspaniała lektura.


26 maja 2008 21:17:36
Post 
Jako nastolatka z zapartym tchem czytałam powieści młodzieżowe tego Autora, przez Was wymienione. Niestety z tego co wiem ostatniej części trylogii Autor już nie zdążył napisać. Zmarł w 1979 roku. Pozostaje tylko wyobraźnia....


04 sie 2008 15:17:38
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2008 15:36:16
Posty: 93
Lokalizacja: Myszków
eCzytnik: PB Touch 3, PB 903
Post 
W podstawówce wielokrotnie czytałem "Złote korony księcia Dardanów" i " W cieniu hetyckiego sfinksa". Poszukiwałem także trzeciej części dopóki nie dowiedziałem się, że nie została napisana. Po przeczytaniu tych książek zainteresowałem się Turcją. Jest to jedyny kraj kraj, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. W parlamencie tureckim zawsze było wolne miejsce dla posła z Polski. Jednak opisana w tych książkach przyjaźń pomiędzy Polakiem i młodą Turczynką raczej nie miała prawa przerodzić się w coś więcej. Ciekawe jak ten wątek zakończyłby sam Paukszta. Niestety nie dowiemy się już tego.

_________________
Marche ou creve !


07 sie 2008 20:08:35
Zobacz profil
Post 
Ja natomiast wielokkrotnie zaczytywałem się "Zatoką Żarłocznego Szczupaka" polecam bardzo fajna książka - czyta się z zapartym tchem. Ech ! przygoda, przygoda. Kolejną książką, która polecam to "Znak żółwia".


21 wrz 2008 16:51:24
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 13:07:55
Posty: 25
Post 
Paukszta pisał bardzo dużo, powieści młodzieżowych napisał tylko kilka, najczęściej była to klasyczna literatura dla dojrzałego czytelnika. Prawdziwym rarytasem na polskim rynku wydawniczym jest jego autorstwa "Srebrna ławica". Niestety wydana ostatni raz ze 40 lat temu, moje wydanie jest z 1954 roku!!! To taka nieco socrealistyczna w treści opowieść o roku maleńkiej wioski rybackiej Laki na Mazurach, o miłościach, tragediach, codziennym życiu ludzi nad Mamrami w pierwszych latach po wojnie. Ale co najważniejsze - świetne opisy przyrody, wody, rybaków, połowów rybackich, żeglowania, wędkowania, polowania - czyli wszystkiego czego dusza zapragnie, dla czytelnika interesujacego się wędkowaniem, myślistwem, ornitologią i w ogóle wodą i przyrodą.
Nieco podobna w treści jest jego "Zatoka Żarłocznego Szczupaka", ale zawiera mniej opisów wędkarsko-rybackich.


05 paź 2008 11:43:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: