Teraz jest 18 kwi 2024 11:14:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Ziemia Obiecana 
Autor Wiadomość
Post Ziemia Obiecana
Co sądzicie o tej powieści?? Mnie historia Borowieckiego wbiła w fotel, jest to moja ulubiona książka z głównego nurtu. Ilość wątków, psychika bohaterów i sama Łódź - miasto-maszyna która pożera ludzi i ciągle się rozrasta. Ta książka ma cudowny, duszny klimat gazowych latarni i drapieżnego kapitalizmu. Jeśli ktoś lubi książki o cudownym XIX wieku to polecam Ziemię Obiecaną z całego serca.


04 cze 2008 23:28:23
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Muszę w końcu przeczytać tę książkę. Film mi się bardzo podobał - sądzę więc, że pierwowzór literacki będzie lepszy.
Wydaje mi się, że ta pozycja dobrze oddaje przedwojenną Polskę. Dziś Polska wydaje się być państwem jednonarodowym i jedno religijnym (z małymi mniejszościami), a przecież przed wojną katolików było tylko 40%. Takie miasta jak Łódź pokazują wpływ innych kultur: przede wszystkim niemieckiej i żydowskiej na historię, przemysł itd. itp.

_________________
:-P


05 cze 2008 10:06:52
Zobacz profil WWW
Post 
Tak! Wielokulturowość Łodzi opisywanej przez Reymonta nadaje jej niepowtażalny klimat, kultura polska, niemiecka, żydowska i rosyjska cudownie się tam mieszają by powstał jeden naród "Lodzermensch".

No i na marginesie, o przedwojenności Łodzi u Reymonta ciężko mówić, bo akcja dzieje się w 1885r. a więc grubo przed pierwszą wojną światową.


05 cze 2008 12:52:00
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Dolsilwa napisał(a):
Tak! Wielokulturowość Łodzi opisywanej przez Reymonta nadaje jej niepowtażalny klimat, kultura polska, niemiecka, żydowska i rosyjska cudownie się tam mieszają by powstał jeden naród "Lodzermensch".

Chyba jeszcze jeden powód by przeczytać - w filmie wychwyciłem tylko 3 kultury: polską, żydowską i niemiecką. Oczywiście wszystko było pod zaborem rosyjskim, ale jakoś nie zauważyłem w filmie zbyt wielu Rosjan.

Dolsilwa napisał(a):
No i na marginesie, o przedwojenności Łodzi u Reymonta ciężko mówić, bo akcja dzieje się w 1885r. a więc grubo przed pierwszą wojną światową.

świat opisywany przez Rejmonta dotrwał do wybuchu II wojny światowej. Podczas jej trwania zabito, lub wywieziono większość żydowskich mieszkańców Łodzi (w filmie Europa Europa bohater jeździ tramwajem przez Łódzkie getto). A po wojnie większość niemieckich mieszkańców uciekła lub została wyeksmitowana. Tak więc współczesna Łódź to już zupełnie inna Łódź.


06 cze 2008 10:41:02
Zobacz profil WWW
Post 
Jestem po projekcji ekranizacji Wajdy i po raz pierwszy sięgnąłem po książkę. Film mną wstrząsnął, co do książki to na razie czytam, ale myślę, że się nie zawiodę. Jeśli jest jak "Chłopi", to szybko dojdę do końca!
A co do filmu niesamowite jest dla mnie tempo tego filmu, atmosfera pośpiechu podkreślona muzyka. Genialne!


19 cze 2008 15:57:35
Użytkownik

Dołączył(a): 29 wrz 2008 16:57:22
Posty: 31
Lokalizacja: Zielona GĂłra
Post 
Film był bardzo fajny i ciekawie zrobiony, jednak naprawdę trzeba oddać ukłody książce. Ja to się tak w nią wciągnęłam że przeczytałam ją w 2 dni. Nie potrafiłam się oderwać. A fajnie mi się ją czytało bo wszytkich aktorów miałam przed oczami i to dodało książce uroku. No a poza tym dzięki książce odwiedziłam Łódź. I przyznam szczerze, że chciałabym ją zobaczyć jak widzieli ją Borowiecki, Baum i Welt.
Książka - klasyka, zapisana w kanonie już do końca.


01 paź 2008 14:17:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: