Teraz jest 20 kwi 2024 9:25:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Czas i ja 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sie 2008 22:03:13
Posty: 14
Post Czas i ja
Mokry, lepki czas przepływa przez palce
rozpoztartych dłoni.
Łapię czas,
zaciskam palce,
zaciskam dłonie.
Czuję lepki posmak przeszłości gdzieś
między wszechświatem, a opuszkami moich palców.
Tęsknię
i trwam___


04 wrz 2008 0:30:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post 
Moje uznanie za doskonale dobrane słowa opisujące wszędobylski czas, wiecznie przeciekający nam między palcami. Od samego początku czuje się motyw przemijania w wierszu, nie wiem czy taki był zamysł, ale to moje wrażenie. Spodobał mi się też zwrot lepki posmak przeszłości oraz dalszy fragment przywodzący na myśl zapewne szczęśliwe chwile które minęły, z nadzieją i niemal pewnością, że kiedyś jeszcze powrócą. Bardzo częsty motyw powrotu do szczęśliwej przeszłości, doskonale jest widoczny w tym wierszu i choć w kilku słowach, ale za to przemawiających do wyobraźni.
Biorąc pod uwagę oprawę wiersza, czy przedłużony podkreślnik na końcu jest odpowiednikiem wielokropka? Pytam, ponieważ tak jakoś psuje według mnie układ wiersza, a lepszy byłby ten wielokropek.


09 wrz 2008 13:40:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2008 20:47:56
Posty: 54
Post 
Tempus fugit :) Wiersz spodobał mi się . Szczególnie zauroczył mnie fragment :"Czuję lepki posmak przeszłości gdzieś między wszechświatem, a opuszkami moich palców. " Wspomnienia , oczekiwanie, powolny i nieubłagany czas... Skojarzyło mi się z piosenką Maanamu : "Krakowski spleen" .Razi zaś błąd ortograficzny i może troszeczkę psuje efekt powtórzenie słowa "lepki".


12 wrz 2008 22:31:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sie 2008 22:03:13
Posty: 14
Post 
Dziękuję za wyrazy uznania i równie cenne słowa krytyki;) Przedłużony podkreślnik wydał mi się bardziej odpowiedni ponieważ zwykle wielokropek kojarzy mi się z zamyśleniem, a nie taki efekt chciałam uzyskać;) Przedłużony podkreślnik (cienka długa linia) według mnie bardziej obrazuje czas. Bez początku i końca, jednostajny i nieprzerwany. To trwanie umieszczone między jednym a drugim "końcem" wieczności.<- myślę ze umieszczenie słowa "końcem" w cudzysłowiu jest wystarczająco czytelne, ponieważ powszechnie uważa się że wieczność nie ma końca;)


13 wrz 2008 12:05:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 wrz 2008 22:56:02
Posty: 24
Post 
Myślę, że przesłanie tych strof może głęboko poruszyć wielu odbiorców. Wspomnienie dawnych niespełnionych marzeń jest zmorą wielu ludzi, którzy chętnie uciekają myślą do szczęśliwych chwil z przeszłości - zwłaszcza tej młodzieńczej, kiedy czas nie uciekał tak szybko przez palce... Trochę zgrzyta ostatnie słowo "trwam"- w kontekście wcześniejszych wynurzeń sugeruje stan pewnej spełnionej usatysfakcjonowanej kontestacji. Podejrzewam, że nie taki był zamysł.
A może się mylę i powinieniem przeczytać ten utwór jeszcze kilka razy ...
W każdym razie słowa uznania - utwór robi wrażenie.


30 wrz 2008 1:02:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: