Teraz jest 19 kwi 2024 18:03:28




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Ksiażki dla nastolatek. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 03 cze 2008 19:53:15
Posty: 25
Post 
Dla nastolatek mogę polecić ,,Plotkarę” Cecily von Ziegesar. Jest to pierwsza część serii, która opowiada on o życiu bogatych amerykańskich nastolatków. Przeczytamy niej o miłości, przyjaźni, problemach z dojrzewaniem i o wszystkim tym to co jest bliskie młodym osobom.
Bardzo łatwo się ją czyta i jest naprawdę niezwykle wciągająca. Momentami aż trudno się od niej oderwać. Książka jest naprawdę super i polecam ją każdej dziewczynie.


04 cze 2008 8:10:39
Zobacz profil
Post 
Zdecydowanie książki M. Musierowicz oraz seria "Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów". "Stowarzyszenie..." opowida o czterech nastolatkach, bliskich przyjaciółkach o odmiennych figurach i magicznej parze dżinsów, które pasują na każdą z nich. Dziewczyny zapisują na nich swoje niezwykłe przezycia z pierwszych wakacji spędzonych osobno, potem z następnych i z następnych... w sumie wyszły z tego cztery tomy. Naprawde warte przeczytania :!:


15 cze 2008 16:41:16
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lip 2008 12:17:43
Posty: 11
Post 
Ja z kolei polecam serię książek Małgorzaty Budzyńskiej p.t. "Ala Makota". Jest pisana w formie pamiętnika. Można powiedzieć, że ta książka "rośnie" razem z dzieckiem. Opowiada o zwariowanej dziewczynce, jej przeżyciach związanych z rozwodem rodziców, szkołą, pierwszych miłostkach. Po, później już poważniejsze sprawy, takie jak matura.
Myślę, że warte polecenia są książki Anny Onichimowskiej "Hera moja miłość" i "Lot komety". Są to książki z serii tych mniej "ładnych i kolorowych", ale niestety obecnych w naszym społeczeństwie. Opowiada o młodym człowieku, który popada w nałóg narkortyków. Zaczyna się, jak w większości przypadków, niewinnie, dla "lepszego" samopoczucia, a kończy na tragedii.Druga książka opowiada o wychodzeniu z nałogu i o sektach, które czyhają na słabe i rozchwiane emocjonalnie osoby.
Polecam je dla młodzieży, żeby ostrzec, jak i dla rodziców, żeby bardziej i czujniej obserwowali swoje dzieci.


04 lip 2008 0:06:40
Zobacz profil
Post 
Ja polecam
* Szalone życie Rudolfa, Seks i inne przykrości, Tango ortodonto, Świńskim truchtem [4 części] - Joanna Fabicka
Bardzo zabawna książka, która opowiada o życiu nastolatka Rudolfa i jego problemach. Matka feministka; ojciec, który romansuje z Koreanką; koszmarny nauczyciel Pęcherz; sny o trzecim jądrze to tylko kilka. Książka napisana w formie pamiętnika 15 letniego gimnazjalisty. Szybko i lekko się czyta, wciąga na długi czas i bardzo żałuję, że są tylko 4 tomy.
* Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów [4 części] - Ann Brashares
To już chyba klasyka w dziedzinie literatury młodzieżowej. Każda dziewczyna musi to przeczytać, bo to po prostu mega fajna książka. Napisana prostym, przyjemnym językiem.
* Letni staż - Carrie Karasyov, Jill Kargman
Książka nowo wydana, dlatego nie przeczytałam jeszcze całej, ale i tak ma miejsce w mojej biblioteczce na zawsze xD Opowiada o Kirze, która została stażystką w prestiżowym piśmie. Kira konkuruję o posadę z rozpuszczoną córką właściciela mody <--- to uczucie zna chyba każda dziewczyna, gdy musi z kimś konkurować i wydaje jej się, że wszystko idzie na marne a życie jest niesprawiedliwe; p
* Dziewczyny płaczą, Dziewczyny się odchudzają, Dziewczyny się spóźniają, Dziewczyny się zakochują [4 części] - Jacqueline Wilson
Ekranizacja tych powieści to 'Dziewczyny i miłość', która leci na ZigZapie. Czasami to oglądam ale książka jest 10000 razy lepsza. Każdy tom opowiada o innym rozdziale życia 3 nastolatek - Ellie, Magdy i Nadine. Momentami jest romantyczna, smutna i wesoła. Świetna książka dla nastolatki, naprawdę; D
* Na topie [chyba 7 części] - Zoey Dean
Nastolatka, która dotychczas mieszkała w NY postanawia zacząć imprezowe życie w Hollywood. Wzloty i upadki, konkurowanie z innymi dziewczynami. Nie pamiętam wszystkiego dokładnie, ale pamiętam że była naprawdę fajna... [tak mnie naszło, że chyba sama przeczytam jeszcze raz :D ]
* Plotkara [11 części] - Cecily von Ziegesar
Jak zaczniesz czytać pierwszą część i ją skończysz [a zapewniam, że tak będzie ^ ^] to nie oderwiesz się i te 10 kolejnych tomów poleci jak spłatka :) Mówię opierając się na własnym oraz koleżeńskim doświadczeniu;]


05 lip 2008 23:26:11
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sie 2008 20:00:20
Posty: 23
Post 
Nie przepadam za tymi współczesnymi książkami dla nastolatek zza oceanu. Już wystarczająco przejadły mi się tego typu produkcje na ekranie, a o czytaniu tego samego nie ma już mowy. Zdecydowanie bardziej polecam nasze polskie autorki. Uważam, że nastolatki nie potrzebują czytać po raz enty o problemach z natury czysto zjechanej z Harlequina. Powinny zapoznać się z problemami jakie w życiu naprawdę czekają (a nie, co dziś na siebie założyć... one o tym doskonale wiedzą!). "Jeżycjadę" już Panie wymieniły, ale ja chciałam polecić szczególnie te książki, gdyż są one zdecydowanie inne od poprzednich.
# 1981 Ida sierpniowa - Jedna z pierwszych książek z serii, cudowna, z ciekawymi wątkami i świetną główną bohaterką.
# 1986 Opium w rosole Najpoważniejsza z tych początkowych
# 1993 Dziecko piątku Kontynuacja "Opium w Rosole", zobaczyć świat oczami małej kiedyś Aurelki, a dziś już szesnastoletniej Panny, która nie może sobie po stracie matki ułożyć życia.
# 2001 Kalamburka Ta książka jest już wg mnie bardzo poważna, prześledzimy całe sześćdziesięcio-pięcioletnie życie Melani (Milii). Smutny tom, po raz pierwszy wylałam łzy od całej serii "Jeżycjady". Książka sprowadza silnie do parteru, karze ostro zastanowić się nad sobą. Wątki miłosnych tu właściwie brak.

Siesickiej książki przeczytałam dopiero dwie. Jakoś nie przypadły mi do gustu, a styl autorki w porównaniu z M.M. jest jak dla mnie kiepski. Mało tu jest uczuć głównych bohaterów, przez całą książkę nie zobaczy się nawet opisu głównego bohatera, a co dopiero tych pobocznych. Wszystko mało szczegółowe, autorka idzie na akcje ale i to jej nie wychodzi. Nie polecam tej Pani ;)


02 sie 2008 10:50:38
Zobacz profil
Post 
Polecam książki z serii Ty+Ja= i tu narysowane jest serduszko, "10 sposobów na chłopaka" i "!0 kroków do 16-Caroline Plaisted; "Kłopoty miłosne i szczaw"- Christian Bieniek, Vanessa Walder oraz książki z serii Nie dla mamy nie dla taty lecz dla każdej małolaty. Podobnie jak książki Meg Cabot czyta się je lekko. Jak mi się coś jeszcze przypomni to ci napisze. A i jeszcze książki Jacqueline Wilson a w szczególności "Dziewczyny się odchudzają"; "Dziecko ze śmietnika" nie pamiętam więcej tytułów więc sama musisz poszukać. :roll:


11 sie 2008 14:06:00
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2008 18:55:26
Posty: 26
Lokalizacja: daleeko
Post 
Jako nastolatka polecam innym nastolatkom serię "Nie dla mamy, nie dla taty lecz dla każdej małolaty." Świetne książki, które opowiadają o życiu nastolatek.
Obecnie jestem w trakcie książki Małgorzaty Budzyńskiej "Ala Makota Zakochana". Jak na razie podoba mi się. Napisane w formie dziennika nastoletniej Ali, która właśnie się zakochała. Zabawna i łatwa w lekturze książka.


26 sie 2008 12:21:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: