Teraz jest 29 mar 2024 14:01:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Molist Jorge - Zdrada 
Autor Wiadomość
Post Molist Jorge - Zdrada
Obrazek

Autor: Jorge Molist
Tytuł: Zdrada

Jak pisze o niej wydawca:


Cytuj:
Pasjonująca akcja, niepewna miłość, błyskotliwa narracja czynią z tej książki thiller pełen zagadek i sięgających w odległą historię tajemnic.
We wczesnym średniowieczu dokonała się krwawa krucjata przeciwko katarom. Przed ostateczną zagładą w zamku Montsegur został wyniesiony ich najcenniejszy skarb. Po 800 latach katarzy wracają, żeby zwyciężyć.


Autor książki mieszka obecnie w Madrycie. Urodził się w 1951 roku w Barcelonie, odbył wiele podróży, głównie po Ameryce Północnej.

Recenzja:

Po Zdradę sięgnąłem z dwa lata temu, zafascynowany książkami traktującymi o dawnych historycznych wydarzeniach, które powracają w czasach współczesnych a przez to wplątują w nie młodych, odważnych i żądnych przygód ludzi. Wcześniej nie słyszałem o autorze, obce mi były także jego inne książki.
Zaczynając czytanie, nie spodziewałem się, że ciekawa, wręcz niesamowicie pobudzająca wyobraźnię fabuła nie pozwoli mi zasnąć przez resztę nocy.

Zaczęło się dość stereotypowo, pierwsze skojarzenie odnosiło się do Kodu Leonarda da Vinci. Tak samo utrzymane napięcie, ten sam schemat. Pomyślałem wtedy, że to kolejny autor wzorujący się na Brownie, który chce w ten sposób odnieść sukces. Dopiero później przekonałem się, że Molist w swoim thillerze nawet w małym stopniu go nie przypomina, ba! jest o wiele lepszy.

Fabuła opowiada między innymi o ludziach, którzy dzięki mistycznym ceremoniom i transie, cofają się do odległych czasów, gdzie poznają swoje poprzednie wcielenia. Jednym z nich jest Jaimie Berenguer, syn Hiszpana i Amerykanki, wiceprezes najpotężniejszej korporacji medialnej na świecie oraz Karen Jansen, prawniczka owej korporacji. To właśnie ona wprowadza Jaimiego w tajemnicze stowarzyszenie, którego członkowie okazują się być katarami – bractwem, które kilka wieków temu z rozkazu papieża, uznane zostało za heretyków.

Dalej akcja książki pozwala poznać nam kolejne bractwo, zwące się Strażnikami. Obie grupy zaczynają walkę, którą spokojnie i bez przesady nazwać można walką na śmierć i życie, a która ma na celu przejęcie władzy nad korporacją medialną, a przez to uzyskanie znaczącego wpływu w światowej polityce.
Jaimie wraz z Karen i innymi członkami korporacji starają się pokonać Strażników i nie dopuścić, by w ich ręku znalazła się tak potężna siła.

Własna ocena:
Ogólnie książka bardzo przypadła mi do gustu. Jest wciągająca i bardzo ciekawa, głównie ze względu swojego historycznego ujęcia. Molist dokładnie, a przede wszystkim obiektywnie opisuje przeszłość katarów i wpływ chrześcijaństwa na to bractwo. Także akcja utrzymana jest do samego końca. Nie polecam ludziom, którzy nie lubią szczęśliwych zakończeń.



Ocena książki: 8/10


16 cze 2008 18:24:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: