Teraz jest 28 mar 2024 10:42:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Ekranizacje tworczosci Karola Maya 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 26 kwi 2008 19:20:10
Posty: 19
Post 
Jak wiekszosc z was, tak i ja jako mlody zaczytywalem sie Mayem. Stad i uwaznie przygladalem sie tym ekranizacjom, ktore udalo mi sie obejrzec. Zawiodlem sie na nich szczerze - najszybciej moglbym porownac je do tzw. spaghetti westernow, jesli kojarzycie gatunek. Produkowane masowo, bez specjalnego przylozenia sie, a fabula poza imionami bohaterow nie miala nic wspolnego z ksiazkami. Odnosze wrazenie, ze scenarzysci w ogole nie czytali Maya, za to doskonale wiedzieli, ze kazdy pojdzie do kin oejrzec cos "normalnego".

Najwieksza zaleta tych filmow byla Jugoslawia - jej terytorium do zludzenia moze przypominac tereny rdzennych indian znane z filmow amerykanskich. Najwiekszym minusem sa Niemcy - ich jezyk w swiecie kina zarezerwowany jest przewaznie dla terrorystow i tym podobnych gwiazdorow, stad do dzisiaj szeroko sie usmiecham na wspomnienie "ich bin fuhrer den apachen" (czy jakos tak, slaby jestem z niemieckiego :P).

W chwili obecnej westerny sa gatunkiem na wymarciu, a dzieci nie czytaja juz Maya - maja smieci z fireballami typu harry potter, dobrze ze w ogole cokolwiek czytaja :P Zadaje sobie jednak pytanie: czy tak jak disney odwazyl sie wskrzesic kino pirackie (jooohooooo ;)), znajdzie sie ktos kto z podobna fantazja wskrzesi dziki zachod? W koncu kino przygodowe wraca do lask - kiepski Zloty Kompas swieci triumfy, Dodajmy do tego wlasnie "Piratow..." czy "Skarb Narodow"... Z optymizmem patrze w przyszlosc i mam szczera nadzieje, ze bedzie mi dane obejrzec film o bohaterach mojego dziecinstwa zrealizowany na chocby przyzwoitym poziomie.


01 maja 2008 10:54:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: