Teraz jest 28 mar 2024 16:19:25




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Aleksander Fredro 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2007 17:58:35
Posty: 551
Lokalizacja: from the city
Post Aleksander Fredro
Baśń o Trzech Braciach i Królewnie

Mamy tutaj przykład kompletnie nie przyzwoitej i niecenzuralnego wiersza. Normalnie w tytule jest imię ów Królewny, ale z kultury wrodzonej nie podam go :P .
http://www.polskiinternet.com/polski/rozr/poezja1.htm
Zamieszczam ów link w celu byście mogli się zapoznać, z ów historią u tutaj legalnie skomentować ją :D .
Do osób nie letnich : NIE CZYTAJCIE TEGO!

_________________
Lepiej zabić dziecko w kołysce niż hodować niespełnione żądze.


11 paź 2007 19:12:10
Zobacz profil
Post 
O tak :) w liceum furorę robiły 13 księga Pana Tadeusza oraz właśnie Baśń o Trzech Braciach. Ale widzę, że na podanej przez ciebie stronce więcej jest takich perełek :)

apropo polecam przy okazji kilka perełek z twórczości Leśmiana są troszkę mniej niecenzuralne :twisted:


11 paź 2007 19:36:34
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2007 17:58:35
Posty: 551
Lokalizacja: from the city
Post 
13 księgi Pana Tadka nie czytałam, ale słyszałam że śmieszna i fajna podobno :P . Nadrobię braki.

_________________
Lepiej zabić dziecko w kołysce niż hodować niespełnione żądze.


11 paź 2007 21:35:07
Zobacz profil
Post 
Oba te utwory słyszałem w wykonaniu Daniela Olbrychskiego, taśmy z tym nagraniem przez bardzo długi czas były na topie, do zdobycia jedynie w drugim obiegu... :D

znalazłem link może ktoś zechce odsłuchać 8)

http://www.respiratorycare-online.com/xray/xray17.htm


19 mar 2008 1:14:28
Post 
calkiem fajne :)

Pana Tadeusza nie czytałam...zaszybko wywyiezli mnie rodzice z polski..ale moze siegne po nia i poczytam ;)


20 mar 2008 22:23:04
Post 
Fredrze trzeba przyznać, że umie sie dosadnie i bez ogródek śmiać z utartych schematów literackich. Baśń o trzech braciach czy 13 księga, idealnie pokazują że Fredro wolał niezobowiązujące ideologicznie i raczej szokujące dzieła, co przy natłoku Mickiweiczów i Słowackich było przyjemną odskocznią. Mniej dosadne ale równie śmieszne są "śluby panieńskie" które wyśmiewają romantyków, aż przyjemnie sie czyta.


25 mar 2008 1:18:06
Post 
Cóz... Aleksander hrabia Fredro słynął z cietego jezyka i nie przejmowania sie konwenasami.. Opowiadają o nim, ze pod koniec zycia dorabiał sobie uczac niezbyt sforna młodzież .. Pewnogo poranka znalazł był na tablicy taki oto dwuwiersz:
"Stary Fredro w księgach grzebie,
Młodzież jemu zonę j....e"
Nic nie rzekł na to dictum, ale nastepnego poranka jego uczniowie znaleźli na tablicy respons mistrza:
"J...cie, J..cie moje dziatki,
jak p...ł wasze matki
i zapewne z tej przyczyny
wy jestescie s....syny"
Miłosnikom troche bardziej kosmatej literatury polecam róznież "Sztukę obłapiania" Fredry.. HIHIHIHIHI a wiecie kto jest autorem XIII ksiegi Pana Tadeusza?? wśród literaturoznawców długoooo trwał o to spór... ale juz został ponoc rostrzygniety...


25 mar 2008 13:01:10
Użytkownik

Dołączył(a): 06 paź 2007 9:06:39
Posty: 29
Post 
Niezłe, widzę, że autor skorzystał z innych bajek i dobrze mu to wyszło. Zastanawiam się ile nad tym siedział


28 mar 2008 19:33:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post 
W istocie bardzo ciekawa "bajeczka", ale powiem szczerze, że Fredro znany jest również z tego rodzaju twórczości. Do takich bardziej delikatnych i przystępnych należy wspomniana już na forum 13 Księga-Noc Tadeusza i Zosi. Polecam obydwa dzieła odsłuchać w wykonaniu Daniela Olbrychskiego. Jeśli o mnie chodzi to poezja Fredry jest jedną z niewielu jaką lubię czytać ze względu na prosty i zrozumiały język. Polecam oczywiście oprócz sławnej Zemsty, również Męża i żonę. Można szczerze się uśmiać, a niektóre prawdy doskonale oddają rzeczywistość.


08 kwi 2008 14:35:01
Zobacz profil
Post 
Fredro jak nikt inny potrafił pisać to co myśli bez ogródek;)) Mi sie bardzo fajnie czytało jego "Śluby panieńskie", z "Zemsty" również można było się pośmiać, ale to jednak nie to samo :D


16 kwi 2008 11:52:27
Użytkownik

Dołączył(a): 21 kwi 2008 12:55:59
Posty: 24
Post 
Hmm.... Wchodząc na ten wątek spodziewałam się raczej dyskusji o dziełach Fredry typu "Sluby Panieńskie" albo "Zemsta", a tu....
Uważam Fredrę za jednego z najlepszych pisarzy polskich. Jego dzieła charakteryzują się przede wszystkim dowcipem i zgrabnością. Pięknie posługuje się językiem polskim i buduje lekkie rymy bez patosu, który możemy zauważyc w innych utworach tego okresu.
O jego twórczości... niecenzuralnej, przyznaję się, dowiedziałam się dopiero stąd.


21 kwi 2008 21:25:41
Zobacz profil WWW
Post 
Polecam "Zemstę". Nie tylko w formie książki, ale także w formie filmu. Niezwykła historia, kłótnie, intrygi i w tym wszystkim miejsce na miłość. Książką, gdzie postać Papkina, niezwykle barwna i pozytywna potrafi rozśmieszyć do łez. Szczególnie jeżeli chodzi o wersję filmową, gdzie w tę postać wcielił się nikt inny jak Roman Polański! Warto także zwrócić uwagę na innych aktorów: Agatę Buzek, Rafała Królikowskiego czy Katarzynę Figurę.


20 maja 2008 15:57:17
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2008 19:14:35
Posty: 31
Post 
Fredra, dla mnie genialna byla Zemsta tego autora, Papkin niczym Zagloba, jakze wygadany niczym paw barwna postac, ten wielki kawaler, jakze sprytny. W ksiazce jets genialnie przedstawiona zwada szlachcicow polskich, ktorzy nie popuszcza do konca, beda sie swarzyc, i robic wszystko zeby drugiemu zrobic na zlosc, lecz w to jest wplatana milosc ich dzieci, ktorzy sie powinni nie nawidziec ze wzgledu na ojcow, rzadzacych twarda reka swoimi domami. Ekranizacja wedlug mnie byla genialna, dobrze przedstawiona przez Polanskiego postac naszego jurnego Papkina, za nalezy mu sie duzy plus.


28 maja 2008 20:26:24
Zobacz profil
Post 
z 13 Księgą miałam okazję zaznajomić się dobre lata temu i pamiętam jak wspaniałe się ją czytała.
Zabawne, oryginalne a co ważne jest napisane 13 zgłoskowcem o idealnych rymach zgodnie z oryginałem co z pewnością wymaga ogromnego nakładu pracy.


12 cze 2008 9:00:35
Post 
Przyznam, że zaskoczyła mnie ta "bajka" zamiast dyskusji o "Zemscie" i "Ślubach panieńskich", króre uwielbiam i często do nich wracam, zarówno w formie pisanej jak też wizualnej :lol: Rzeczywiście, hmm... niecenzuralna :D 13 Księga "Pana Tadeusza" robi wysiadkę :wink:


15 sie 2008 17:32:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron