Teraz jest 28 mar 2024 23:06:26




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
CG czyli gitara klasyczna 
Autor Wiadomość
Post CG czyli gitara klasyczna
To (oprócz czytania) jedno z moich największych hobby. Gram od kilku dobrych lat (klasykę głównie) i muszę przyznać, że to już chyba permanentne uzależnienie. Nie wyobrażam sobie dnia bez choćby godzinnego treningu.

Zastanawiam się czy jest ktoś kto podziela moje hobby :)


01 mar 2008 0:09:26
Post 
Proponuje rozszerzyć temat o ogólnie pojętą gitare. Sam gram na akustycznej, kiedyś troche na klasycznej, a teraz na wymiane z akustykiem i na elektrycznej. Mam z kumplami taki mały jakby zespół i staramy sie coś z tym zrobić większego. Podobno nie wyobrażam sobie dnia, żebym chociaż przez chwile nie poszarpał tych przysłowiowych drutów :P Gitara potrafi oderwać czasem od tej szarej rzeczywistości... jak dobra książka ;)


01 mar 2008 11:37:03
Post 
Literat napisał(a):
Proponuje rozszerzyć temat o ogólnie pojętą gitare.


Ja absolutnie nie mam nic przeciwko. Mimo że to klasyka umiłowałam jako mój instrument, uwielbiam jak ktoś dobrze gra na elektryku.

Literat napisał(a):
Sam gram na akustycznej, kiedyś troche na klasycznej, a teraz na wymiane z akustykiem i na elektrycznej. Mam z kumplami taki mały jakby zespół i staramy sie coś z tym zrobić większego.


Zazdroszczę, ja właśnie poszukuje kogoś z kim moźnaby jakiś duet pograć, ale klasykow znaleźć jest trudno raczej.

Literat napisał(a):
Gitara potrafi oderwać czasem od tej szarej rzeczywistości... jak dobra książka ;)


Racja. O tym co moźna przeźyć grając na gitarze wie tylko ten kto spróbował :]


01 mar 2008 19:51:51
Post 
Hmm.... no duetu raczej nie założymy :P Klasyki gram raczej mało... ale palce staram sie ćwiczyć i u prawej ręki, więc jak coś to nie jest z tym u mnie najgorzej. Może i muzyków klasycznych jest mniej, ale są... sporo osób jest uniwersalnych, grają i to i to.


02 mar 2008 17:42:29
Post 
Ja hehe na elektryku (czytaj: z kostką) niemal zupełnie bezbronna jestem. Od zawsze grałam pięcioma naturalnymi kostkami :) Co nie znaczy że nie chciałabym i na elektryku umieć grać.


04 mar 2008 0:09:46
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post 
Witam,
Mam pytanie, a dlaczego na elektrycznej tylko kostką:-) Taki gość co nazywa się Mark Knopfler 99% czasu gra na elektrycznej bez kostki - i nie chodzi mi tu o utwory akustyczne, ale o naprawdę piękne riffy. Na technice gry to jak się tak specjalnie nie znam - tak że proszę fachowców o pewną wyrozumiałość. Mam bowiem pytanie, właśnie w związku z Knopflerem. Otóż zauważyłem, że on gra w zasadzie tylko trzema palcami, tj. kciukiem i jeszcze dwoma innymi. Wydaje mi się to dość ciekawe i niecodzienne. Czy gdzieś jeszcze z czymś takim się spotkaliście?
No, ale może ten typ tak ma. Jak jest jednym z niewielu gitarzystów elektrycznych grającym co do zasady palcami, to dlaczego nie mógłby tego robić to tylko trzema. Tym bardziej, że wielu chciałoby tak grać dziesięcioma. :D

Chesuli

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


04 mar 2008 1:18:04
Zobacz profil
Post 
Hmmm odnosząc sie do Twojego pytania - rzeczywiście bardzo niecodzienna technika - trzema palcami grać - bardzo interesujące. Moźna go gdzieś na YouTubie wyhaczyć? Zaraz sprawdzę zresztą :) Ja jako klasyk zawsze uczylam sie grać czterema palcami (wszystkimi poza małym, którego uźywa się tylko w niektórych technikach flamenco). Nie wiem na ile więc ten gość dokonał świadomego wyboru (gra trzema najsilniejszymi palcami i cześć) a na ile po prostu nie ćwiczyl książkowej techniki i tak mu juź zostało :)


04 mar 2008 2:52:45
Post 
Ja zostałem niestety pozbawiony szeroko pojętej muzykalności ale nie przeszkodziło to mi w zaatakowaniu gitary - stąd wzieło się moje motto "Kocham gitarę - niestety bez wzajemności" - a klasyczna najbardziej przypadła mi do gustu - jednak to wszystko to tylko amatorskie mżonki
I tu mam pytanie Ania.Charuza - gdzie najlepiej szukać jakichś tabulatur (wiem że gra się z nut ale tabulatura jest prostszym rozwiązaniem dla mnie) z plikami midi - czyli czymś na czym m można się wzorować
ucząc się utworu - wymień parę nieskomplikowanych kompozycji od których warto nauczyć się na początku.
Pozdr


16 mar 2008 21:05:18
Post 
No, no, abrasadera, widzę że jednak nie tylko ja kocham gitarkę klasyczną - nawet jeśli u Ciebie PÓKI CO to tylko miłość platoniczna :) Zawsze już jest od czego zacząć i byle tak dalej. Już odpowiadam na Twoje pytania:

1) Co do tabów to mogę polecić 2 stronki, a mianowicie:
- www.ultimate-guitar.com
- www.911tabs.com
Spróbuj jednak nauczyć sie czytać z nut mimo wszystko - zdecydowana większość najfajniejszych utworków tak przynajmniej jest pisana. Jako ogromne biblioteki nut polecam:
- www.delcamp.net
- www.eythorsson.com
- http://gallarda.narod.ru
(mam nadzieję że można do woli wklejać linki hehe)

2) Twoje drugie pytanie: well, wlaściwie odpowiedź na nie zahacza o odpowiedź na pierwsze. Delcamp i Eythorsson mają bardzo metodycznie ułożone archiwa utworków, więc po prostu graj to, co oni zalecają i patrz jak czynisz postępy ;D Takie początkowe hity to dla mnie
- "Romance" (Anonimo),
- "Lagrima" (Tarrega),
- "Allegro" (Giuliani),
- "Is There Anybody Out There" (Pink Floyd),
- "Study in E Minor" (Tarrega),
- "Greensleeves",
- "Rujero" (Gaspar Sanz)
- "Yesterday" (The Beatles) - uwaga: wybierz w miare przystepne opracowanie
- Etiudy by Fernando Sor

W razie dalszych pytań śmiało pisać :)


17 mar 2008 11:24:09
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 mar 2008 23:11:10
Posty: 39
Lokalizacja: Nimnaros
Post 
O, gitarka :) Zafascynowało mnie swojego czasu potężnie, ale zdołałem się tylko nauczyć linii melodycznych do kolęd xD I potem brak czasu wygasił pasję. Ale w wakacje do tego na 100% wrócę.

Ania ma rację - nuty są dobre :) Raz, że wesołe, a dwa, że jak poznasz nuty, to chwyty już sobie sam automatycznie złożysz.

_________________
Kiedy siła miłości przezwycięży miłość do siły - świat pozna pokój.
Hendrix


30 mar 2008 0:53:02
Zobacz profil WWW
Post 
ja planuję na wakację zakupić gitarę akustyczną.
a narazie pobrzdękuję na klasycznej.

a macie może jakieś strony z nutami innymi niż muzyka klasyczna?


02 kwi 2008 20:43:35
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 mar 2008 23:11:10
Posty: 39
Lokalizacja: Nimnaros
Post 
Jest taki programik Guitar Pro, który to ponoć potrafi przekształcić na nuty każdą muzykę w formacie MIDI ;)

_________________
Kiedy siła miłości przezwycięży miłość do siły - świat pozna pokój.
Hendrix


04 kwi 2008 23:27:06
Zobacz profil WWW
Post 
Gutar Pro - niezły program i ma fajną notację - nuty i taby w jednym i rzeczywiście - po prostu odgrywa to, co mu sie wpisalo w nutkach, polecam na dobry początek żeby rytmu sie nauczyć czytać (albo rozpoznawać jak kto woli, ale osobiście jestem zdania, że prędzj czy później trzeba nauczyc się czytac nut bez pomocy programów typu GP :) Wybaczcie, może to skrzywienie muzyka klasycznego, ale takie jest moje zdanie :) Co nie znaczy że GP sama nie używam od czasu do czasu.


05 kwi 2008 11:51:40
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sie 2007 13:56:04
Posty: 82
Post 
Próbuję grać na gitarze, ale mam problemy z ułożeniem palców na gryfie. Czy znacie jakieś ćwiczenia by palce były bardziej giętkie? I czy długo juz gracie? Ja od miesiąca i umiem zagrać tylko "smoke on the water", ale kto tego nie umie ;]


05 kwi 2008 19:10:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 mar 2008 23:11:10
Posty: 39
Lokalizacja: Nimnaros
Post 
Mnie uczyli ćwiczenia na może nie tyle giętkość, co rozstaw palców.
łapiesz pierwszym (wskazujący) pierwszy próg, drugim (środkowy) drugi, trzecim trzeci, czwartym czwarty i potem pierwszym trzeci, 2gim czwarty, 3cim piąty próg, 4tym szósty. I znowu pierwszym piąty, drugim szósty, trzecim siódmy i tak aż na sam dół. Najpierw strunę E1, a potem kolejne ;)

A to, ile się umie, zależy od intensywności ćwiczeń, bo ktoś możę się uczyć od roku, a nic nie umieć (ja), ponieważ nie ćwiczę, nie powtarzam, nie gram. A inny może się uczyć miesiąc i już nieźle wymiatać, bo codziennie męczy gitarę 3 godziny. Trening czyni mistrza.

_________________
Kiedy siła miłości przezwycięży miłość do siły - świat pozna pokój.
Hendrix


06 kwi 2008 17:58:30
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron