Teraz jest 28 mar 2024 19:44:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Fbreader - grubość czcionki 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2018 9:21:23
Posty: 7
eCzytnik: Pocketbook Touch HD2
Post Fbreader - grubość czcionki
Witam,
Mam kilka pytań odnośnie używania pocket touch hd2:
1) Czy da się jakoś zwiększyć grubość czcionki tak jak w kindle, bez używania coolreadera? Ewentualnie czy da się jakoś używać legimi wraz z coolreader?
2) Jeśli się nie da to jak oszukać czytnik, że czcionka semi bold to italic? Na fonts.google.com można znaleźć wiele czcionek o różnej grubości regular->medium->semibold->bold. Jednak wygląda na, ze katalog "fonts" odczytuje tylko poprawnie czcionki regular, italic i bold. Nie zamierzam używać czcionek italic, a z reguły regular jest dla mnie odrobinę za cienki, a bold za gruby, więc fajnie by było gdy można było ustawić, że regular to regular, italic to medium, a bold to semibold.
3) Czy da się ustawić, aby okładka jako wygaszacz była dopasowana idealnie do krawędzi czytnika, bez małych białych marginesów?

Z góry dziękuję za pomoc


24 kwi 2018 10:00:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Fbreader - grubość czcionki
ad. 1 - nie da się używać książek z wypożyczalni Legimi z Cool Readerem. Są one zaszyfrowane. Czcionki pogrubić się nie da, ale można sobie wgrać czcionkę bardzo grubaśną, typu Ember Bold;
ad. 2 może przemianuj plik czcionki np. ZillaSlab-SemiBold.otf jako ZillaSlab-Regular.otf, wgraj i zobacz co się stanie. Sam zaraz sprawdzę czy tak się da (edit: da się);
ad. 3 tak, jeśli plik graficzny w książce będzie taki sam, jak wymiary ekranu (a pewnie tak raczej nie jest). Możesz spróbować przekonwertować okładkę na rozmiary ekranu i dopiero wtedy wgrywać książkę do czytnika. Czytnik sam z siebie nie obetnie;

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


24 kwi 2018 17:29:47
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2018 9:21:23
Posty: 7
eCzytnik: Pocketbook Touch HD2
Post Re: Fbreader - grubość czcionki
2) Samo wrzucenie czcionki semibold jest traktowane jako regular, jednak mi chodzi o to, aby fbreader po wybraniu opcji "kursywa" pokazywał czcionkę semibold, czyli czcionka normalna zostaje bez zmian, kursywa to np semibold i bold bez zmian. Próbowałem podmienić nazwę i nie pomogło, próbowałem nawet edycji poprzez font-forge, ale za bardzo nie wiem gdzie dokładnie się koduje, że dana czcionka jest widziana jako italic. Zobaczę jak to działa na ZilaSlab, bo może zależy to też od czcionki.

I dodatkowe pytanie czy da się usunąć jakoś domyślne czcionki z fbreadera? Lubię czcionkę Roboto jednak ona już jest domyślnie i nie można jej nadpisać


24 kwi 2018 22:07:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 kwi 2016 8:55:29
Posty: 26
eCzytnik: Kindle
Post Re: Fbreader - grubość czcionki
Ja pogrubiłam sobie czcionki na komputerze. Jeżeli chcesz mogę jakąś jedną dla Ciebie zrobić i zobaczysz czy jest ok. Tez czekam na oprogramowanie gdzie można samemu zwiększać tłustość czcionki, bo w zależności od pory dnia, niektóre są dla mnie za cienkie, bold nie lubię używać.


25 kwi 2018 5:45:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2018 9:21:23
Posty: 7
eCzytnik: Pocketbook Touch HD2
Post Re: Fbreader - grubość czcionki
Ok udało mi się dojść do tego jak to zmienić. W programie fontforge odpowiada za to pole właściwości->OS/2->mapa styli i wybieramy regular, italic albo bold (nie trzeba nawet zmieniać nazwy czcionki). Najlepiej pobrać czcionkę, która ma dużo styli 12+ z fonts.google.com. Jak dla mnie najlepszy efekt daje kombinacja w fbreader - regular to regular, kursywa to medium, pogrubiona to semibold. Mam nadzieję, że wprowadzą opcję bold italic do fbreader, wtedy moglibyśmy mieć 4 wersje grubości czcionek - regular (400), medium (500), semibold (600), bold (700).

I ponawiam pytanie czy można usunąć jakoś domyślne czcionki z fbreader?


25 kwi 2018 20:20:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron