Teraz jest 28 mar 2024 23:56:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Perspektywy rozwoju dla czytników 
Autor Wiadomość
Post Perspektywy rozwoju dla czytników
t3d: wydzielone z wątku topic16258.html

,,Na szczęście przy dzisiejszej technologii (dostosowanie podświetlenia ekranu do otoczenia dzięki czujnikowi światła) czytanie na tablecie nie jest już torturą dla oczu, a jest dużo wygodniejsze. Jedyna wada to krótszy czas pracy na baterii, ale to też może się wkrótce zmienić. Stawiam tezę, że po roku 2020 nie wyjdzie już żaden Kindle a czytniki książek staną się sprzętem "kolekcjonerskim". Także trzymajcie swoje, żeby pokazać je wnukom ;)"

Czy to na serio? :P
Jeśli tak, to czy byś rozwinął?
Bo jednak eink>LCD.


22 gru 2016 20:27:55
Użytkownik

Dołączył(a): 18 paź 2009 21:55:04
Posty: 167
eCzytnik: tablet
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Obawiam się, że niestety na serio.

W tej chwili ekrany e-ink mają nad LCD następujące przewagi:
- łatwiej na nich czytać na słońcu
- dłużej wytrzymują bez ładowania baterii
- dają mniejsze odblaski

Z kolei ekrany LCD:
- mają większą rozdzielczość
- są kolorowe
- są szybsze

Co nam bardziej odpowiada, to kwestia indywidualnych preferencji. Obie technologie mają wady i obie będą się rozwijać w takim kierunku, by te wady likwidować. Może wygra e-ink (choć szanse są moim zdaniem niewielkie), może wygra LCD, a może pojawi się jeszcze jakaś inna technologia, która je pogodzi. Jedno jest pewne: to nie na czytnikach książek będziemy oglądać filmy, ale na tabletach i smartfonach (albo innych "fabletach") będziemy czytać książki :) Czytniki znikną, tak jak zniknęły kalkulatory i maszyny od pisania. Proces będzie płynny i nikomu krzywda się nie stanie.


29 gru 2016 11:14:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
qrzysztof napisał(a):
Czytniki znikną, tak jak zniknęły kalkulatory i maszyny od pisania. Proces będzie płynny i nikomu krzywda się nie stanie.


Z nieba lawa się wyleje ale zdąży ostygnąć nim na ziemię dotrze ...

Koniec roku - wróżbici są w modzie ;) ;) ;)


29 gru 2016 12:50:16
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Przypomniały mi się też pogaduszki Vroo z Pająkiem: http://www.spidersweb.pl/2013/05/bede-sie-pojedynkowal-z-robertem-drozdem-ze-swiata-czytnikow.html

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


01 sty 2017 0:39:16
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Żeby daleko nie szukać: http://vroobelek.iq.pl/2009/e-booki-tylko-na-chwile/

"Prywatnie jestem zdania, że e-booki skończą się jak kiedyś pagery. Pager realizował jedną funkcję, a potem zastąpiły go taniejące komórki. E-booki zostaną zastąpione przez tablety i ultracienkie netbooki."

(tak, wtedy jeszcze "e-bookami" nazywałem urządzenia do ich czytania).

I 3 lata później: http://swiatczytnikow.pl/o-tym-jak-sie- ... roku-2009/

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


01 sty 2017 17:21:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 paź 2009 21:55:04
Posty: 167
eCzytnik: tablet
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Odpowiedzialność za słowa to cecha, którą bardzo sobie u ludzi cenię. Z drugiej strony nie jest ujmą przegrać, jeśli stawia się ryzykowne prognozy. A o ile tamta prognoza była ryzykowna, to moja jest jeszcze bardziej. Wczoraj przeskoczyła nam po raz kolejny cyferka. Jeszcze tylko 3 razy i będziemy mieć rok 2020.

Już w 2009 były pierwsze oznaki spowolnienia postępu technologicznego na rynku komputerów i elektroniki, ale od tego czasu to się jeszcze pogłębiło. Ja jednak wierzę, że przynajmniej w niektórych dziedzinach czekają nas jeszcze rewolucje i znaczne przyspieszenie. Duży potencjał rozwojowy widzę na przykład w zasilaniu i zarządzaniu energią. A zastanówmy się czy na (dajmy na to) podwojeniu żywotności baterii bardziej skorzystają czytniki czy smartfony i tablety. Jaki będzie przyrost użyteczności, jeśli dane urządzenie zamiast raz na rok trzeba będzie ładować raz na dwa lata? A jaki, jeżeli żywotność jego baterii wydłuży się z 3 dni do 6?

Podawanie konkretnych dat to wróżenie z fusów - tu być może macie rację. Natomiast w zacytowanym fragmencie o pagerach tkwi głęboka mądrość. Nie wiem czy ona się sprawdzi w 2020, w 2030 czy w 2050, ale się sprawdzi.


Ostatnio edytowano 02 sty 2017 13:00:03 przez qrzysztof, łącznie edytowano 1 raz



02 sty 2017 12:51:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 paź 2009 21:55:04
Posty: 167
eCzytnik: tablet
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
athame napisał(a):
Podejrzewam, że tablety skończą się szybciej. Te w rozmiarze ok. 10" są równie wygodne co ultrabooki, a możliwości mają jedynie ułamek. Te 7" są niewiele większe niż smartfony, a jednocześnie już nie tak wygodne do przenoszenia, możliwości natomiast się pokrywają.

Niczego nie można wykluczyć. Stawiałbym na to, że czytniki zostaną zastąpione przez jakieś bardziej uniwersalne urządzenia (które tak, czy inaczej będą miały dużo więcej wspólnego z dzisiejszymi tabletami i smartfonami). Urządzenia wyspecjalizowane są niezbędne do wielu rzeczy, ale czytanie książek na pewno nie jest jedną z nich.


02 sty 2017 13:19:30
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Tylko, że to moje porównanie czytników do pagerów było nietrafne. Bo komórki w 100% zastąpiły pagery, a dopóki nie doczekamy się tabletów z ekranem pasywnym, wyglądającym tak samo (lub lepiej) od e-papieru, to czytniki nie znikną.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


02 sty 2017 14:57:07
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Vroo napisał(a):
Tylko, że to moje porównanie czytników do pagerów było nietrafne. Bo komórki w 100% zastąpiły pagery, a dopóki nie doczekamy się tabletów z ekranem pasywnym, wyglądającym tak samo (lub lepiej) od e-papieru, to czytniki nie znikną.


Popieram w całej rozciągłości :mrgreen:

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


02 sty 2017 17:11:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 paź 2009 21:55:04
Posty: 167
eCzytnik: tablet
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Vroo napisał(a):
a dopóki nie doczekamy się tabletów z ekranem pasywnym, wyglądającym tak samo (lub lepiej) od e-papieru, to czytniki nie znikną.

Nie jestem co do tego przekonany. Wiele osób kwestionuje to, że LCD jest mniej przyjazny dla oczu niż e-ink. Starsze ekrany (CRT) rzeczywiście powodowały zmęczenie, ponieważ migotały. W ekranach LCD ten problem nie występuje. No i jest jeszcze kwestia kontrastu, który w e-papierowych ekranach jest zdecydowanie mniejszy. Przewagę e-inku widać w zasadzie tylko w świetle słonecznym. Pojawienie się urządzenia ze świecącym ekranem, którego zawartość będzie doskonale widoczna na słońcu, umożliwiającego długą pracę bez ładnowania (np. przez kilkadziesiąt dni) sprawi, że jednym powodem do korzystania z czytnika pozostanie sentyment (jakiś odpowiednik szelestu papieru i zapachu farby drukarskiej ;) ).


02 sty 2017 23:31:52
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
Może i kwestionują.

Wiem tyle, że mam iPada (pierwszej generacji oraz Air z Retiną), mam Kindle Fire - a mimo to, najgorszy Onyx jakiego testowałem wygrywa z nimi czytelnością.

Jedno zastrzeżenie - jakby pojawił się tablet z matowym ekranem, takim jak mój ulubiony telefon w życiu (Nokia 9300), to bardziej potrafiłbym sobie wyobrazić na nim czytanie. Niestety producenci specjalizują się w lusterkach, bo te ładnie wyglądają...

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


03 sty 2017 2:09:51
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: czytnik 8-9 cali w cenie 300-1000 zl
athame napisał(a):
Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że od dłuższego czasu wpisy w tym wątku (nie wyłączając tego) to kompletny off-topic?

Powinieneś dostać rangę "pomocnik Admina" :D

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


03 sty 2017 10:42:53
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Perspektywy rozwoju dla czytników
Kiedyś myślałem, że czytniki spotka koniec, kiedy zostanie wdrożony do produkcji pasywny ekran, umożliwiający odtwarzanie filmów.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


03 sty 2017 19:18:22
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 paź 2009 21:55:04
Posty: 167
eCzytnik: tablet
Post Re: Perspektywy rozwoju dla czytników
Tutaj trochę o tym, że czytniki umierają (bynajmniej nie powolną) śmiercią.

https://www.justpublishingadvice.com/th ... pid-death/

Wszystko, o czym była mowa wcześniej, niestety się potwierdza.

Rynek ebooków cały czas rośnie, a mimo to, rynek czytników gwałtownie się kurczy (powód? Brak lub zbyt wolny postęp technologiczny).

Podtrzymuję swoje prognozy:
- rynek książek w ogóle -> do góry
- rynek ebooków -> mocno do góry
- poziom czytelnictwa -> do góry
- rynek przestarzałych urządzeń przeznaczonych tylko do czytania książek -> w dół


15 kwi 2017 14:01:50
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2017 18:02:21
Posty: 12
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz
eCzytnik: Inkbook Onyx
Post Re: Perspektywy rozwoju dla czytników
Pytanie czy to coś zmienia. Szczerze - na mój gust czytniki same się wykańczają. Dlaczego? Mam starego Nooka (od 4-5lat) i korzystałbym z niego dalej gdyby nie to, że żona mi go ukradła. Stary czytnik a nowy praktycznie niczym się nie różnią. Miałem ich sporo w rękach - i każdy działał praktycznie znakomicie (czyli czytało się na nim doskonale). Baterię rzadko ładujemy więc nie jest ona obciążona i skazana na szybkie zużycie. Więc jakie feature'y jeszcze potrzebujemy. Czytamy i o to chodzi. Sprzęt działa latami.

Także nie ma się co załamywać. Myślę, że zawsze znajdzie się firma która będzie robiła dla nas czytniki. Wierzę w to. Tak jak nadal drukują papierowe książki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


17 kwi 2017 0:41:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron