Teraz jest 28 mar 2024 22:14:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
zmiana koloru doświetlenia 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post zmiana koloru doświetlenia
t3d: wydzielone z wątku: inkbook-f187/inkbook-obsidian-t15536-210.html

panjan napisał(a):
pieluchowaty napisał(a):
Właśnie zakupiłem dwa kundelki PW3 i Voyage na prezent, jeden może zatrzymam i wtedy porównam, czy rzeczywiście to takie cuda.

Ciekaw jestem wyniku tego porównania. Może sam się nawrócę na Kindle, gdy Amazon wprowadzi wreszcie regulację barwy oświetlenia.

Pomijając wady Obsydiana i ogólnie wszystko związane z Artatech to powiedz mi proszę jaki to czytnik ma "regulację barwy oświetlenia".
Bo moim zdaniem byłby to przełom nie tylko w czytnikach, ale w szeroko rozumianej technice oświetleniowej w ogóle. :mrgreen:


25 lis 2016 8:23:23
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: inkBOOK Obsidian
tps4 napisał(a):
Pomijając wady Obsydiana i ogólnie wszystko związane z Artatech to powiedz mi proszę jaki to czytnik ma "regulację barwy oświetlenia".
Bo moim zdaniem byłby to przełom nie tylko w czytnikach, ale w szeroko rozumianej technice oświetleniowej w ogóle. :mrgreen:


No cóż. Widziałem w Biedronce żarówki LED, które świecą różnymi kolorami i można zmieniać to za pomocą pilota.
Może o to chodziło koledze? :D

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


25 lis 2016 10:18:02
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: inkBOOK Obsidian
Ale tu nie chodzi o zmianę kolorów oświetlenia w jakimś urządzeniu np. światełka choinkowe ( notabene każdy kolor to osobny emiter), ale o zmianę barwy światła białego - jego tintu ;)


25 lis 2016 10:31:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: inkBOOK Obsidian
no przecież kobo aura one ma i tolino 4 - ten przełom już nastąpił :)


25 lis 2016 10:36:55
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: inkBOOK Obsidian
No nie wiem, bo jak czytam to kobo aura ma jakąś tam regulacje ( automatyczną???) hue, a to nie to samo co tint i odnosi się do rzeczy/światła kolorowego.
Tint odnosi się tylko i wyłącznie do białego.
Skoro oświetlenie jest białe ( może być w różnym tincie) to mówienie o hue może odnosić się do samego e-inku a nie do oświetlenia.


25 lis 2016 12:14:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: inkBOOK Obsidian
tps4 napisał(a):
No nie wiem, bo jak czytam to kobo aura ma jakąś tam regulacje ( automatyczną???) hue, a to nie to samo co tint i odnosi się do rzeczy/światła kolorowego.

Pewnie wstawili czerwoną diodę ekstra i tyle. Na tym filmie widać efekty. Widać też, że tryb "auto" można wyłączyć.
https://youtu.be/zaJPa9FaKBE?t=31

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


25 lis 2016 12:25:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: inkBOOK Obsidian
Jak już polecamy programy bez obsługi przycisków,
to warto się zainteresować apką pocketbook (tak pocketbook od pockebook, ale na tablety), po wyłączeniu animacji bardzo ładnie się zachowuję na e-inku, no i na silniku adoba, i przy okazji można zobaczyć jak na niego można wpływać gdy tylko się chcę.

tps4 napisał(a):
No nie wiem, bo jak czytam to kobo aura ma jakąś tam regulacje ( automatyczną???) hue, a to nie to samo co tint i odnosi się do rzeczy/światła kolorowego.
Tint odnosi się tylko i wyłącznie do białego.
Skoro oświetlenie jest białe ( może być w różnym tincie) to mówienie o hue może odnosić się do samego e-inku a nie do oświetlenia.


A co to jest światło białe? ;p

Szczególnie w ledach czy świetlówkach (nawet z zimną katodą). bardzo proszę zdefiniuj, nawet jeśli cri będzie w okolicach 80-90.

Jak kolega napisał dodają kilka diódek czerwonych by wieczorem przy świetle tzw "żarowym"
nie jechało tak niebieskim światłem (bo zmartwię cię, ono jest białe ale w dzień, gdy w domu masz wszystko na czerowono «bo do tego się prowadza te 3000°K» to ono wydaje się być niebieskie), za to w dzień nie dawało wyraźnie czerwienią/żółcią (gdy dostroi się do tych co chcą mieć wieczorem te 3000°K).

Dziwię się że to dopiero teraz jakoś tak nieśmiało się to pojawia.


29 lis 2016 0:50:53
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: inkBOOK Obsidian
Artii napisał(a):

A co to jest światło białe? ;p


Wiadomo, że część widzialnego promieniowania elektromagnetycznego a dokładniej mieszanina co najmniej dwóch lub więcej barw prostych dopełniających się, najczęściej jako wzór stawiamy światło słoneczne.
Wystarczy?

Artii napisał(a):
Szczególnie w ledach czy świetlówkach (nawet z zimną katodą). bardzo proszę zdefiniuj, nawet jeśli cri będzie w okolicach 80-90.

A co ma do samej definicji światła białego cri?
Zimne światło białe np. 6500°K o niskim cri nadal jest białe, jak również "zażółcone" 2500°K o dość wysokim cri też jest białe, bo białe mieści się w palecie tintu od niebieskawego do żółtego lub na odwrót co kto woli.

Artii napisał(a):
Jak kolega napisał dodają kilka diódek czerwonych by wieczorem przy świetle tzw "żarowym"
nie jechało tak niebieskim światłem (bo zmartwię cię, ono jest białe ale w dzień, gdy w domu masz wszystko na czerowono «bo do tego się prowadza te 3000°K» to ono wydaje się być niebieskie), za to w dzień nie dawało wyraźnie czerwienią/żółcią (gdy dostroi się do tych co chcą mieć wieczorem te 3000°K).

Dziwię się że to dopiero teraz jakoś tak nieśmiało się to pojawia.

Dlatego jak napisałem wyżej to żaden przełom, bo oprócz diod RGBW , czyli de facto i tak 4 emiterów w jednym nie ma sterowania pojedynczym emiterem by zmieniać jego barwę .
Tutaj dla małych mocy diod taki zabieg może się sprawdzać, przy wyższych jest bez sensu.
Minimalne zmiany mogą i są uzależnione od prądów oraz samej optyki - np. pozbycie się soczewki z diody led cree lub innej najczęściej powoduje lepsze skupienie, ale i przesunięcie tintu w stronę zielonego.

edit
Prośba do moderatorów : może by wydzielić do osobnego wątku posty o oświetleniu? :)

Dziękuję :)


29 lis 2016 21:58:52
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: zmiana koloru doświetlenia
Jeśli za wzór stawiasz światło słoneczne, to masz problem bo właśnie takie niebieskawe ono jest, gdy masz całe otoczenie ożarówkowane. Wiec żale że za niebieskie, są nieuzasadnione :D zamykamy temat, sprawa rozwiązana :D

Oczywiście nie sprzeczam się, że komuś ta niebieskawość wadzi, to osobnicza sprawa, każdy ma tu inaczej.
Tu warto dodać że opinia kogoś że jest za niebieskie jest mało warta, bo ktoś inny dla dokładnie tego samego będzie już zadowolony.

Może podstaw trochę.
I tak, światło o temperaturze barwowej 5600°K (typowe słoneczne w dzień z chmurkami) małej mocy przy świetle żarowym większej mocy (do testu musi dominować) będzie odczuwane jako niebieskawe, przy zmianie proporcji mocy to te 3000°K będzie odczuwane jako żółto-czerwonawe.

W czytnikach masz dokładnie to samo, ponieważ czytnik jest źródłem małej mocy a czytamy w otoczeniu oświetlenia większej mocy czy to żarówek "żarowych" czy świetlówek (3k°K) czy też LED (3k°K).

Swoją droga to warto zauważyć że przeważająca większość światełek do czytników jest lekko żółta. nawet te złe.

Cytuj:
Tutaj dla małych mocy diod taki zabieg może się sprawdzać, przy wyższych jest bez sensu.

no to zdefiniuj te duże moce ;p
1GW? 1TW? czy już marne 10W wystarczy?

Miałem (i mam nadal) "żarówki" led (4 i 10W) w których było kilka struktur białych i jedna (2 dla 10) czerwona właśnie by mieć to mityczne 3000°K oraz wrażenie bycia przyjemnym, i powiem Ci że wiele osób chwaliło sobie to konkretne światełko (inne LED z tego okresu mimo bycia 3k°K było mniej przyjemne).
Czasy się zmieniły i producenci trochę pokombinowali z luminoforem i daje się to już jako jeden rodzaj led i ma to to dość wysokie cri.
Aha mam nadzieje że wiesz iż białe led-y mają strukturę (może być ich wiele) świecącą na jeden kolor, a nie jak podałeś 4 różne, resztę robi luminofor,
Nawet te z regulacją temperatury barwowej mają tylko 2 różne struktury, bo nie ma co się silić na więcej (kasa misiu kasa), gdy tylko potrzebujesz się dopasować do temperatury barwowej.


ps:Tak sobie jakoś myślę że się zgadzamy, tylko próbujemy to ubrać innymi terminami :p

aha jesteś pewien znaczenia tint


29 lis 2016 23:53:49
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: zmiana koloru doświetlenia
To nie ja za wzór stawiam słoneczne, tylko jest to po prostu naturalne światło białe.
Że jest generalnie chłodniejsze od żarówkowego, nie mówiąc o takiej świecy to fakt.
Również subiektywność odczuwania barw jest nie tylko bardzo subiektywna ale i zmieniającą się w czasie życia człowieka - im starszy tym bardziej zmienia się ona ;)

Co do temperatur barwowych to moim zdaniem zbytnio generalizujesz przypisując różnym źródłom światła np. świetlówkom a już w ogóle ledom te 3000°K.
Masz rację co do odczuwania światła w zależności od jego mocy w stosunku do "tła" - ja też przecież o tym wspomniałem pisząc o mocach, bo to jest bardzo ważne zagadnienie i nie da się go oddzielić od innych aspektów.
Aha i nie doczytałeś co ja piszę - diody RGBW mają 4 różne emitery , to nie są zwykłe power ledy, cree , nichie, luxeony itd. np.
Obrazek

Generalnie też mam wrażenie, że piszemy podobnie, różne i subiektywne mogą być odczucia ale to przecież normalne. :)


30 lis 2016 12:32:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: zmiana koloru doświetlenia
tps4 napisał(a):
Co do temperatur barwowych to moim zdaniem zbytnio generalizujesz przypisując różnym źródłom światła np. świetlówkom a już w ogóle ledom te 3000°K.

Generalizuje do poziomu przeciętnego użytkownika świetlówek czy tam żarówek led,
ba coraz trudniej kupić inne niż te 3°kK - niestety. A jak zaczynasz wybrzydzać z cri to już kompletna maniana. Trzeba latać po bardzo specjalistycznych sklepach (np foto i cena *20), albo samemu składać z ledów (specjalnie dobieranych). No dobra chyba że mamy walizkę $ do wydania to wtedy zawsze życie łatwiejsze.

Te diodki rbgw to no cóż ciekawy pomysł by sprzedać coś nowego, droższego, lepszego (bo niby lepsze kolorki można uzyskać niż ze zwykłych rgb), acz to jest nadal do robienia różno kolorowych oświetleń wiec do naszych rozważań na temat (do-)pod-świetlenia ekranów to ma się średnio.

acha ciekawostka w lcd kolor podświetlenia jest nie koniecznie biały (nawet już biorąc pod uwagę temp. barwową), zwykle ma jakieś konkretne zabarwienie choć delikatne (nie pamiętam które), sam ekran pochłania tą barwę bardziej i na zewnątrz idzie już właściwy biały. Ciekawe czy w tych podświetleniach e-ink też podobnie jest?

Ja tak myślę, że jak byś musiał, to byś się do tego niebieskawego przyzwyczaił. Acz skoro przeszkadza i można przebierać to czemu nie korzystać.
No i można by sobie życzyć żeby te dodatkowe czerwone (z możliwością regulacji) się pojawiły wszędzie.


01 gru 2016 1:52:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: