Teraz jest 20 sty 2018 8:03:32

Tegoroczne doświadczenie z debricka 
Autor Wiadomość
Użytkownik

eCzytnik: Kindle Touch, Kindle Voyage
Post Tegoroczne doświadczenie z debricka
Raniutko odwiedził mnie znajomy z rozebranym Kindle Paperwhite 3 i pretensjami, że podążając za moim opisem z sieci uwalił sobie czytnik. Weryfikowałem to wiele razy i jestem pewny, że pominął jakiś etap lub nie trafił palcem w odpowiednią opcję. W efekcie zrobił prawdopodobnie reset EMMC, więc wszystko "poszło się paść". Jakby tego było mało to jeszcze zaadresował źle miejsce bootowania (to już sztuka której nie mogę pojąć).

Całe szczęście, że w PW jest jeszcze port szeregowy UART, do którego mam odpowiednie narzędzia. No ale skoro nie było niczego (czytaj: bardzo przydatnego trybu diagnostycznego) to pozostał tylko fastboot. Tu zaczęły się problemy. Pamiętałem sprzed ponad roku, że wersja pobrana bezpośrednio z sieci nie działa, a zmodyfikowanej nie mam na aktualnym komputerze. Przez te kilkanaście miesięcy nic się nie zmieniło i znowu poprawiałem źródła (masakra - z programowaniem tego typu rzeczy nie mam do czynienia na co dzień). Jak już ogarnąłem fastboota to potrzebny był mi kernel do system diags i sam system diags - jedno i drugie nie do namierzenia w sieci (przynajmniej tej otwartej) - piszę cały czas o aktualnych wersjach, bo jakieś bardzo archiwalne znalazłem. Napisałem do znajomego, który też ma PW 3 i poprosiłem żeby zrobił backup ze swojego czytnika. Po wgraniu system diagnostycznego (miał odpowiednio zpatchowany przeze mnie) poszło "z górki".

Jakie obserwacje poczyniłem:
- Kindle od 1 do Voyage/PW3/8 jest możliwy do naprawy systemu w domowych warunkach nawet jeśli cała pamięć będzie czyściutka; przy Oasis czytnik w takim stanie, w jakim zobaczyłem ten, byłby nie do naprawienia bez sprzętu którego nie posiadam;
- mając działający soft (wystarczy, że możliwe są oficjalne aktualizacje) można przy użyciu wyłącznie połączenia USB zrobić z systemem wszystko, łącznie z podmianą "na żywca", z tym że trzeba odpowiednio (w zależności od etapu) ustawiać flagi bootowania (main, diags, fastboot); działa także dla Oasis;
- jeśli gwarancja minęła to szczerze polecam zrobić przynajmniej JB i wgrać debrick (ten co uaktywnia USBnet w trybie diagnostycznym); niepotrzebne są jakiekolwiek inne mody, ale bez tego, po każdej awarii systemu, Oasis leży, a przy pozostałych trzeba rozbierać czytnik;
- świeży system działa jakby sprawniej niż taki po kilku miesiącach użytkowania - wszystko jest lekkie, działa błyskawicznie i uwalnia nas od niechcianych naleciałości (logów, bezużytecznych plików tymczasowych, pozostałości z poprzednich wersji FW itp.). Wiele z nich czai się na partycji z ustawieniami (w Kindle montowanej jako /var/local), kilka w katalogu "system" na partycji użytkownika, a inne w różnych częściach systemu.

23 wrz 2016 20:31:48