Teraz jest 28 mar 2024 17:03:05




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
calibre zmiana metadanych 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post calibre zmiana metadanych
Witam

Pytanie może wydać się dziwne ale jak prawidłowo zmieniać metadane w ustawieniach calibre? Problem w tym że próbowałem na wiele sposobów ale tylko dla cześci plików metadane zapisują się poprawnie. I tak np: dla ogniem i mieczem (pobrane z serwisu wolne lektury) podając nazwisko i imię autora kindle i tak wyświetla książki wg imienia. Dodatkowo po ponownym otwarciu pliku w calibre autor i tytuł zamieniają się miejscami. Tak więc gdzie należy dokonać edycji aby plik na stałe zapisał się według schematu "nazwisko i imię autora" - "tytuł książki"? :? Pozdrawiam


26 mar 2016 2:10:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: calibre zmiana metadanych
Czy po wpisaniu, na przykład imienia i nazwiska autora, naciskasz niebieską strzałkę "Automatycznie wypełnij pole sortowania..." na prawo od wypełnionego pola? Po zakończeniu edycji metadanych książki naciskasz "OK"?
Może spróbuj zainstalować wtyczkę pobierającą metadane z lubimyczytac.pl: calibre-f164/plugin-pobieranie-metadanych-z-lubimyczytac-pl-nowy-watek-t15548.html

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


26 mar 2016 11:33:27
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Tak, najpierw wypieram opcje "Pobierz metadane książki..", następnie wypełniam pole autor i tytułu po czym zarówno dla autora jak i tytułu wybieram "Automatycznie wypełnij pole sortowania". Edycje kończę naciskają przycisk ok. Następnie zapisuje plik opcją "Zapisz plik na dysk". Mimo to po usunięci książki z calibre i wczytaniu nowo zapisanego pliku metadane nie są zachowane. Zupełnie jakby były zapisane w innym miejscu przez które należałoby dokonywać edycji. Dodam, iż problem występuje tylko dla części plików głownie z serwisu wolne lektury.


26 mar 2016 18:52:36
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: calibre zmiana metadanych
Sprawdziłem, jak to jest w moim Kindle i wygląda na to, że faktycznie książki są zazwyczaj sortowane po imieniu autora. A dokładniej wszystkie polskie i jedna z Amazonu też. Wyłapałem tylko jedną, którą Kindle dobrze pokazuje. Akurat ta została pobrana bezpośrednio z Amazonu.
A więc poprawne (jak dla mnie) metadane, ale sortowanie już nie. Te same książki w Kobo sortowane są jak trzeba - po nazwiskach.
Nie wiem, co może być przyczyną.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


26 mar 2016 19:53:07
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: calibre zmiana metadanych
Aby to działało trzeba w calibre włączyć odpowiednią opcję.

Wchodzimy w calibre > ustawienia > konwersja: opcje wyjściowe > wyjściowy mobi
i teraz po prawej stronie włączamy „użyj pola author sort jako autora”.

Oczywiście można to też zrobić w „wyjściowy azw3”.


29 mar 2016 17:36:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lut 2016 18:37:38
Posty: 37
eCzytnik: Kindle Voyage, PW2, Kindle 7 Touch
Post Re: calibre zmiana metadanych
Tak z ciekawości, w jaki sposób jest to modyfikacja oprogramowania Kindle?


31 mar 2016 9:07:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Niestety nie działa :/ Dla niektórych książek Kindle widzi cały czas jedną i tą samą nazwę (nawet po zmianie metadanych i zapisaniu ponownie pliku). Znowu na Kiano Booky Light cześć plików wyświetla się poprawnie. Dziwna spraw a chodzi o wydawałoby się tak prostą rzecz jak sortowanie książek według autora.


07 kwi 2016 21:22:36
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Niestety nie pomogło. Podejrzewam, że problem tkwi w ustawieniach calibre lub popełniam jakiś błąd podczas zapisywania ponieważ nawet gdy dokonam zmiany metadanych i zapisze plik to po ponownym wczytaniu do calibre nadal widnieją w pliku wcześniejsze informacje. Ewentualnie gdzie podesłać Ci tego e booka?


23 kwi 2016 0:13:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Podaje link http://sendfile.es/pokaz/781789---mt0h.html Tylko wybierz opcje "pobierz plik" z dolnej części strony. Zamieściłem także screeny po wypełnieniu pól autora i tytułu oraz po zapisaniu i ponownym wczytaniu pliku. Książka jest również segregowana przez Kindle po imieniu autora.


24 kwi 2016 23:58:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Nadal tak samo. Raczej jest to coś z ustawieniami calibre bo nawet nie mogę zapisać poprawnie twojego pliku. Nawet gdy nic nie zmienię i wybiorę opcje zapisz na dysku to po ponownym wczytaniu autor nadal zamienia się z tytułem (dołączam screena) http://sendfile.es/pokaz/783055---mhi3.html Ok, nic z tego już chyba nie wyjdzie ale dzięki bardzo za pomoc.


26 kwi 2016 0:05:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Tak właśnie zrobiłem (skopiowałem bezpośredni na Kindle wcześniej usuwając poprzednią wersje pliku i katalog). Chodził mi o to, że gdy chciałem sprawdzi co się stanie z plikiem po ponownym zapisaniu, dane się przestawiły (co nie powinno mieć miejsca gdyż nie zmieniałem danych, wybrałem tylko opcje zapisz). A w jaki sposób kolega zmienia dane i zapisuje plik (zapisując wybieram opcje "edytuj metadane", zamykam okno, następnie "zapisz na dysku" i "zapisz na dysku w pojedynczym folderze")? Dziwne jest również to, że odnośnie otrzymanego pliku calibre widzi tylko tytuł książki (bez autora, autor widoczny jako nieznany) natomiast w Kindle jest widoczny zarówno autor i tytul.


30 kwi 2016 21:32:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Tak, ok ale nie wiem w jaki sposób mogę edytować te dane. Plik który kolega podesłał był poddany edycji natomiast nie wiem jak właściwie to zrobić aby uzyskać taki sam efekt (wybieram "zapisz na dysku w pojedynczym folderze" a mimo to po ponownym wczytaniu pliku dane nie zachowują się). Tak więc w jaki sposób powinienem prawnie dokonać zapisu (jeżeli mógłby kolega napisać w jaki sposób zrobił to podczas edycji przesłanego prze zemnie pliku; podać wybór kolejnych opcji np: zapisz na dysku > zapisz na dysku w pojedynczym folderze)?


07 maja 2016 10:49:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
A można wiedzieć programu kolega użył? Calibre odpuszczam przynajmniej do edycji metadanych. Wiem, że na pewno da się to jakoś ustawić ale na obecną chwile nie jestem w stanie sobie z tym poradzić. Wgrałem podaną powyżej wtyczkę - nie widzi plików ani mobi ani azw3. Dodałem opcje poboru metadanych z "wolne lektury" ale dział tylko dla cześć plików. Odinstalował i zaistalowałem jeszcze raz Calibre co także nie dało żadnego efektu. Poproszę więc raz jeszcze o nazwę programu.


09 maja 2016 18:08:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2015 1:34:44
Posty: 13
Post Re: calibre zmiana metadanych
Spróbuję więc jeszcze trochę z tym powalczyć gdy będę mieć chwilę wolnego, może coś z tego wyjdzie. Jeszcze raz dzięki za pomoc.


14 maja 2016 22:40:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: