Teraz jest 28 mar 2024 22:27:00




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Okładki - brak lub złe ułożenie 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 09 kwi 2015 18:36:59
Posty: 21
eCzytnik: Pocketbook Basic Touch 624
Post Okładki - brak lub złe ułożenie
W niektórych EPUB-ach tak jest,że mimo osadzenia okładki, nie wyświetlają się na początku książki i na wygaszaczu. Czasami, jak jest okładka, to albo nie zajmuje całej strony(jest obramowana) lub źle ułożona (przyleganie do lewej strony) lub okładka jest za duża(widać tylko fragment okładki). Może ktoś poradzić choć na część problemów?


05 cze 2015 19:45:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Podaj proszę o jaki czytnik chodzi i czy problem dotyczy samodzielnie wkładanych obrazków, czy robisz to w jakimś programie (sigil, calibre) czy też występuje ów problem z e-bookami z księgarń (ew. przykłady). Wtedy większa szansa, że ktoś pomoże. Ja w moich PocketBookach czegoś takiego nie zauważyłem.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


05 cze 2015 21:17:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 kwi 2015 18:36:59
Posty: 21
eCzytnik: Pocketbook Basic Touch 624
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Pocketbook 624 firmware 4.4(najnowsze). Jest tak zazwyczaj wtedy,kiedy podmieniam okładkę za pomocą sigila lub epub metadata editor(nie zawsze). Przy tych, gdzie nic nie zmieniałem okładka wypełnia cały wyświetlacz lub jest na środku z białym obramowaniem(tam raz trafiłem na czarne). A to złe ułożenie okładki to różnie.


05 cze 2015 21:39:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Jeżeli już dłubiesz w Sigilu to przy okazji skorzystaj z opcji narzędzia\dodaj okładkę - wskaż plik (jest w ebooku i nic nie trzeba importować) i potwierdź. Okładka zawsze będzie się dobrze wyświetlać.

Inna sprawa jeżeli obrazek nie ma prawidłowych proporcji. Wtedy będziesz miał marginesy lewy/prawy. Ale za to okładka będzie wycentrowana bez marginesów góra/dół


05 cze 2015 22:17:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 kwi 2015 18:36:59
Posty: 21
eCzytnik: Pocketbook Basic Touch 624
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Jak wymusić prawidłowe proporcje bez zmiany rozdzielczości? Narazie wiem, że epub metadata editor był odpowiedzialny za częściowe problemy z ułożeniem okładek.


05 cze 2015 22:54:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Laster555 napisał(a):
Jak wymusić prawidłowe proporcje bez zmiany rozdzielczości?

W dowolnym programie do bitmap.
W PB rozdzielczość ekranu to 1024×758 pix (nie mylić z dpi). Jeżeli tak ustawisz obraz - będzie bardzo dobrze.


06 cze 2015 11:42:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 kwi 2015 18:36:59
Posty: 21
eCzytnik: Pocketbook Basic Touch 624
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Pocketbook Basic Touch 624 ma 600x800 pix. Tylko tym programem będę musiał pojedynczo, a ja muszę trochę książek ponaprawiać, więc odpada.


06 cze 2015 12:03:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
A to pardonsik. Myślałem że masz Touch Lux.


06 cze 2015 12:23:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 kwi 2015 18:36:59
Posty: 21
eCzytnik: Pocketbook Basic Touch 624
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Za pomocą calibre'a udało mi się naprawić.


06 cze 2015 13:02:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
athame napisał(a):
Sprawa jest o tyle nieprzyjemna, że okładki mogą być definiowane w różnoraki sposób. Najczęściej po rozpakowaniu EPUB-a, plik z pierwszą stroną (okładką) jest nazwany
Kod:
titlepage.xhtml


pff chciałbyś :P

epub ma index na wszelkie tego typu sprawy i jest to iście ścieżka po zdrowie (ale całkiem podobnie ma to zrobione np format docx i odt),
na początek sprawdzasz gdzie siedzi ten indeks w pliku
META-INF\container.xml
tam znajdziesz odnośnik do pliku opf w którym jest podefiniowane dane typu autor tytuł itd, a i również to w jakiej kolejności wyświetlać pliki xhtml i czy mają jakieś specjalne znaczenie.
Jeśli chodzi o cover to trzeba szukać w sekcji "guide" type="cover" i w tym miejscu masz wskazane w jakim pliku siedzi sobie okładka...
ale...
może jej nie być, albo też jak już wspominałem może być miksem jpg,html,svg.

Wiec jak widać epub jest bardzo łatwy :)

Do tego dochodzi psikus PB który do widoku biblioteczki wymaga by plik zawierał napis "cover" i był obecny w opf

prościej dodać okładkę w calibre (jeśli jej nie ma) potem poprawić rozmiar - hurtem, i "podszlifować" plik (Polish book) dodając mu okładkę, gdyż wtedy program wstawia od nowa sekcje type="cover" razem z nowym plikiem titlepage.xhtml.


Cytuj:
Calibre z wtyczką robi mniej więcej właśnie to, ale bywa omylne.


Mógłbyś to jakąś rozwinąć?


07 cze 2015 19:20:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Jeśli książka ma okładkę a nie jest wskazane że to właśnie okładka (co oznacza brak umiejętności składacza i w efekcie słabiutki plik książki)
to sorry ale mało który program da sobie w 100% rade.
Poza tym, chyba lepiej dodać dodatkową stronę niż podmienić i usunąć jakąś treść. Prawda?

Co do moich kupnych epubów to występowanie akurat tej nazwy pliku jako okładki jest jednak odstępstwem od braku reguł :) mimo że w większości posiadają poprawnie zdefiniowane okładki.


08 cze 2015 0:48:18
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
athame napisał(a):
Nie tyle chciałbym, co po prostu tak nazywana jest pierwsza strona w calibre ebook editor i sigilu, czyli w większości epubów.

O ile calibre rzeczywiście tak robi (zresztą zupełnie bez sensu), to sigil przecież okładkę domyślnie nazywa cover.xhtml.
Plik titlepage.xhtml z okładką to DLA MNIE jedynie wiadomość: „potencjalna sieczka”, ale nie każdy musi przejmować się kodem ebooka jeśli poprawnie wyświetla się na wszystkich czytnikach.


09 cze 2015 8:17:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2008 15:36:16
Posty: 93
Lokalizacja: Myszków
eCzytnik: PB Touch 3, PB 903
Post Re: Okładki - brak lub złe ułożenie
Trochę wyjaśnienia jeśli chodzi o pockebooki - jeśli chodzi o wczytywanie miniaturek okładek to plik z okładką powinien nosić nazwę cover, a wpis dotyczący tego pliku w maninifeście należy umieścić na 1 miejscu jeśli w manifeście znajduje się kilka wpisów dotyczących plików jpg. To taka przypadłość pocketbooków.

_________________
Marche ou creve !


29 sty 2016 20:59:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron