Teraz jest 29 mar 2024 0:58:10




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Szybkie Czytanie?? 
Autor Wiadomość
Post 
Zrobiłem taki kurs "domowy".Osiem książek z ćwiczeniami i testami na szybkość czytania.Generalnie po tym kursie poprawiła mi się szybkość czytania i co najważniejsze zacząłem czytać książki nagminnie można powiedzieć.


19 paź 2008 17:41:44
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2008 14:29:27
Posty: 22
Lokalizacja: W-wa
Post 
Szybkie czytanie nie służy do czytania książek dla przyjemności tylko do nauki, wyszukiwania informacji, przeglądania prasy lub internetu
Byłam na kursie szybkiego czytania i technik pamięci, nauczyłam się szybko przeglądać teksty w celu odnalezienia potrzebnych informacji (przydaje się w pracy).
Moje dzieci pójdą na profesjonalny kurs jak tylko będą wystarczająco duże.


04 lis 2008 15:10:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2008 22:24:11
Posty: 21
Post 
Pewien mój znajomy, człowiek całkiem oczytany, zapisał się kiedyś na taki kurs. Powiedział, że jedyne czego się dowiedział, to to, że czyta bardzo szybko. I tyle - jeśli ktoś czyta dużo, to czyta szybko. I nie widzę powodu, aby kończyć jakikolwiek kurs szybkiego czytania. Pierre Bourdieu powiedział kiedyś, że filozofia nie jest jego główną dziedziną zainteresowań, ale nie ma dnia, żeby nie przeczytał książki filozoficznej. Można? Można. I nie trzeba żadnych kursów. Trzeba chcieć. I lubić.


26 lis 2008 23:28:41
Zobacz profil
Post 
Ogólnie szybkie czytanie to dobry pomysł w przypadku, gdy trzeba przeczytać nudną lekturę szkolną, ważny dokument, czy tekstu w podręczniku. W przypadku książki ciekawej, czytanej dla relaksu lepiej czytać normalnie. Choć to oczywiście zależy od tego, czy czytając zrozumienie tekstu się zwiększa, czy zmniejsza. W internecie można znaleźć różne opinie na ten temat, ja nie wiem, bo szybko czytać nie potrafię.


29 lis 2008 23:30:03
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2008 22:05:17
Posty: 39
Post 
Ja chodzilem w dziecinstwie na kurs szybkiego zytania, zapamietywania i takie tam bzdety. Rodzice zmarnowali pieniadze a ja czas :P NAprawde, po roku takiego kursu nic sie nie zmienilo, mialem nawet wrazenie ze nauka mi gorzej wchodzi. Moze to trzeba cwiczyc latami, no ale 1 rok glupkowatych cwiczen powinien dac jakies rezultaty.. Sam czytam calkiem szybko, gorzej ze zrozumieniem i zapamietaniem o czym byl tekst. Zeby sobie w miare utrwalic, dajmy na to temat z podrecznika historii, musze go przewerbowac 2,3 razy, a i tak nie pamietam takich szczegolow jak nazwiska, daty..


30 lis 2008 3:51:12
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2008 9:36:58
Posty: 23
Post 
Po swojemu czytam dośc szybko (jedna książka dziennie), niestety tylko to co mnie interesuje. Zapisałem się na taki kurs żeby szybciej się uczyc, jak na razie jestem na początku a i zdumiewa mnie co potrafię, może nie rozumiem całego tekstu ale zarys tego o czym jest . To dopiero początek kursu i spodziewam się wiekszego zrozumienia tekstu na końcu. To co w nim jest dla mnie najtrudniejsze to czytanie bez fonetyzacji.


30 lis 2008 23:47:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2008 16:41:24
Posty: 79
Lokalizacja: z pierwszego piętra
eCzytnik: Kindle 3 3G
Post 
Czasem jak spojrzę ile książek chciałabym przeczytać, bo to te z klasyki i te które niedawno powstały. No i przecież cały czas powstają a czasu coraz mniej, to takie szybkie czytanie mogłoby sporo pomóc. Nawet czyniłam starania, żeby się tej sztuki nauczyć, ale zauważyłam, że wraz ze wzrostem szybkości spada procent zrozumienia i przyjemności z książki. Po prostu muszę się pogodzić z myślą, że niestety nie przeczytam wszystkiego na czym mi zależy i tyle.


01 gru 2008 9:45:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2008 14:29:27
Posty: 22
Lokalizacja: W-wa
Post 
Żeby szybkie czytanie się opłacało, to trzeba mieć też świetną pamięć. Można ją ćwiczyć ucząc się na przykład dużej ilości wierszy, lub słówek w obcym języku. Czym więcej się uczysz tym lepszą masz pamięć, tylko trzeba się uczyć codziennie, być BARDZO sumiennym i nie odpuszczać sobie.


01 gru 2008 9:55:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2008 16:23:20
Posty: 14
Post 
Nigdy nie uczestniczyłem w kursie szybkiego czytania, lecz na własny użytek opracowałem w szkole średniej technikę przeglądania książek. Nie wgłębiam się w treść, lecz staram się objąć wzrokiem całą stronę i uwolnić umysł, który niejako samodzielnie wychwytuje fragmenty tekstu. Gdy nabierze się praktyki, treść można w ten sposób błyskawicznie przyswoić, lecz umykają szczegóły. Metoda pomogła mi ukończyć 2 kierunki studiów, lecz nie zastępuje pełnego czytania książek, stopień zrozumienia szacuję na 70 – 75%.

Prywatnie lubię czytać normalnie, czasem wracam do bardziej interesujących mnie fragmentów książek, delektuję się nimi.

_________________
SinMan


03 gru 2008 14:06:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sie 2008 21:08:56
Posty: 17
Post 
Szybkie czytanie... Próbowałem ale szkoły skoczyłem już jakiś czas temu a tempo czytania, stopień przyswojenia tekstu to nie wszystko. Lubię w czytaniu to co jest grzechem przy szybkim czytaniu: skupienie się na wybranym fragmencie, powroty do wcześniejszej partii tekstu, krótkie przerwy w czytaniu. Wolę przeżywać książkę niż zaliczyć, nawet ze zrozumieniem. Szybkie czytanie zostawiam dla innych, uczących się (no chyba, że sam jeszcze coś postudiuję :)


13 gru 2008 13:45:15
Zobacz profil
Post 
Szybkie czytanie to dobry sposób na zapoznanie się z dużą porcją materiału (bardzo przydatne dla uczniów i studentów). jeżeli jednak mamy dużo czasu na przeczytanie danej książki, to zdecydowanie lepiej jest 'delektować się' wybraną pozycją, niż szybko przebiec wzrokiem ;)


22 gru 2008 23:01:49
Post Re: Szybkie Czytanie??
Popieram absolutnie zdanie poprzednika. Uczestniczyłam w kursach szybkiego czytania. Jednak muszę stwierdzić (i chyba nawet nie z przykrością), że zupełnie nie używam tej techniki. Zamiłowanie do powolnego kąsania treści jest nieodwracalne. Nie chcę przestać czytać "w myślach" - akcentować, modulować wewnętrzny głos itp.

W moim przypadku szybkie czytanie zupełnie się nie sprawdziło, toteż nie polecam.


13 mar 2009 21:18:56
Użytkownik

Dołączył(a): 06 kwi 2008 22:38:42
Posty: 17
Post Re: Szybkie Czytanie??
zgadzam sie z wiekszoscia-szybkie czytanie jest dobre dla ludzi uczacych sie, przyswajajacych wiedze, natomiast jesli chodzi o czerpanie przyjemnosci, nie wyobrazam sobie tutaj tej szybkiej techniki. do nauki - ok, ale nic poza tym. wrazenia trzeba odbierac powoli i swiadomie, a nie -mechanicznie...


23 mar 2009 21:55:19
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Szybkie Czytanie??
Za dużo książek mam do przeczytania, co skłoniło mnie by wrócić do ćwiczeń w temacie szybkiego czytania.
W necie jest trochę online'owych aplikacji wspomagających szybkie czytanie, tyle, że sprawdzając się dobrze przy artykułach. Książki, a już polskie, są rzadkie.
Znacie może aplikacje na PC która posiadałaby możliwość wczytania MOBI/EPUBa do ćwiczeń i oferowała efekt wskaźnika? Mile widziany też generator tablice do poszerzania pola widzenia.
Czytanie ze wskaźnikiem na czytniku jest .... mało wygodne. A mam sporo niższej jakości literatury na której mógłbym poćwiczyć.


04 cze 2014 20:36:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2014 14:44:25
Posty: 9
eCzytnik: na czytniku
Post Re: Szybkie Czytanie??
Z doświadczenia wiem, że kursy szybkiego czytania są naprawdę skuteczne. Szczerze polecam.


15 lip 2014 15:45:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron