Teraz jest 28 mar 2024 16:24:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Kobo Aura HD - recenzja 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 23 mar 2014 5:27:32
Posty: 3
eCzytnik: kobo aura hd
Post Kobo Aura HD - recenzja
Jestem od niedawna posiadaczem kobo aura hd i zakupilem go po przestudiowaniu dziesiatek artykulow i filmow z testami na youtube. To jest co prawda czytnik z gornej polki ale to nie jest telefon nie zmieniamy go co roku tylko jak sadze w moim przypadku jak go nie zniszcze to na ladnych pare lat ma byc, wiec oszcednosc 100 czy 200 nawet zl uwazam za pomylke. Oczywiscie za tylko ta roznice sa juz najtansze czytniki e-ink ale po przeczytaniu reszty mojego postu chyba wiekszosc sie zgodzi ze to czytnik ktory spelni w 90% lub wiecej nasze oczekiwania jest tego warty, wiec wydanie 200-300zl na czytnik ktory nas zadowoli w 50-60 % nie oplaca sie mimo wszystko. Uwazam osobiscie ze mimo angielskiego menu co nie przeszkadza w obsludze (w koncu nie tak dawno magnetowidy tez nie mialy polskiego a nie znajac angielskiego nie mialem zadnych problemow z obsluga bo po prostu te pare prostych slow zna prawie kazdy) ma naprawde prawie same zalety:

-duzy ekran 6,8" co powoduje ze widzimy szerokosc tekstu praktycznie jak w 95% normalnych ksiazek co przy 6" niestety troszke nam zmniejsza (dla mnie najwazniesza dla wygody czytania jest szerkosc wiersza przy tej samej wielkosci trzcionek)

-rewelacyjna rozdzielczosc wieksza niz w kindle ktory w koncu jest liderem. Co widac nie tylko w tekscie gdzie naprawde golym okiem nie mozna dostrzec defektow, ale np w komiksach, przykladowo komiks normalnie w duzym wymiarze typu kajko i kokosz fakt czytajac w pionie czyli mocno zmniejszony jedna strona na caym ekranie ma troszke male litery ale czytelnosc wyraznosc jak i odwzorowanie odcieni szarosci rewelacja.

-podswietlanie wedlog wielu testow i w mojej opinni idealne, mozemy calkiem wylaczyc co naprawde ma znaczenie bo w jasny dzien po co marnowac baterie. Rownomiernosc podswietlania idealnie gladka co jak wiemy w pw1 bardzo slabo a pw2 dopiero dosyc dobre. Po prostu nie bardzo widze ze podswietlanie mogloby byc jeszcze lepsze w jakimkolwiek czynniku wiec super. No i ze mozemy je wlaczyc nie latajac po menu w gornej czesci urzadzenia w trakcie wrecz czytania strony. Co prawda wlaczy jasnasc jaka mielismy ostatnio ale ja najczesciej i tak uzywalem jednej jasnosci dopasowanej do niezbyt mocnego swiatla sztucznego wokolo tak bym widzial dobrze ale by nie meczylo wzroku wiec nie musialem zbyt czesto zmieniac w menu jej poziomu.
-bateria trzyma mi bardzo dobrze nawet z wlaczonym podswietlaniem (po przeczytaniu 10 ksiazek raczej nieduzych co prawda ok 50% czasu mialem wlaczone lekkie podswietlenie mam jeszcze 56% baterii.
-wygoda trzymania tu ciezko oceniac urzadzenie skoro wiekszosc uzytkownikow ma pokrowce to je raczej trzeba by w tym aspekcie oceniac. W kazdym razie moj aura hd w oryginalnym pokrowcu trzyma sie bardzo dobrze.
-odtwarzane formaty to prawie wszystkie popularne formaty, wiec tym bije kazdego kindle na glowe a dla lubiacych komiksy mozliwosc odczytania najlepszego formatu CBR daje naprawde mozliwosc wygodnego ich czytania i nawet brak kolorow przy tej rozdzielczosci ktora nawet dobrej marki tablety przebija i ilosc odcieni szarosci powodowalo z juz po kilku stronach przyzwyczailem sie do nich. I nie musialem komiksow probowac w pdf kto kazdy wie ze na czytnikach to nie jest idealne rozwiazanie ani w ksiazkach ani w komiksach.

-brak guzikow kto jest do nich przyzwyczajony moze uznawac za wade ale sadze ze szybko by sie przyzwyczail. Tym bardziej ze majac ten czytnik trzymamy go jak chcemy zeby tylko nie dotykac ekranu i nie wcisniemy guzika niechcacy co ulatwia nam trzymanie ksiazki w kazdej pozycji bokiem lezac na plecach brzuchu czy po prostu siedzac a nawet stojac np w autobusie.

-teraz dotyk ktory jest bardzo dobry. mam ipada mini ktory ma dotyk najlepszy z mozliwych i tu naprawde rzadko mam zastrzezenia co nie znaczy ze nigdy sie nie zdarza ze nie zaraguje ale dziala bardzo delikatnie i jest czuly.
zmiana strony przy standartowym ustawieniu jest po prostu 1/3 ekranu lewa do tylu prawa do przodu a srodkowa aby wlaczyc menu co zapewnia wygodne zmiany stron niewazne w ktorym miejscu ekranu nasz kciuk sie znajduje a i zmiany w menu trzcionek marginesow jasnosci itp jest latwie nie wychodzac z ksiazki. Oczywiscie zmiana strony moze byc po prostu od klikniecia lub jak na smartfonie mozemy machnac palcem jak bysmy przewracali kartke co kto woli.

-pamiec jest wystarczajaca 4gb, tym bardziej ze mozemy dolozyc karte sd kolejna znaczna przewaga nad kindle.

-szybkosc to tez duza zaleta bo co prawda najnowsze kindle tez sa bardzo szybkie (wedlog mnie podobnie) ale od wszystkich slabszych czytnikow odstaje znacznie. poprostu dotykamy i od razu jest reakcja. Nawet pdf wlaczaja sie praktycznie od razu komiksy w cbr tez zmieniaja strony blyskawicznie jedyny format nad ktorym musi pomyslec to rtf ale tylko przy wczytywaniu bo strony zmienia jak w kazdym innym pliku od razu.

-tzw ghosting praktycznie nie istnieje strony odswierzaja sie rzadko a i tak duszkow nie widac nawet w komiksach.

-Cena to oczywiscie wazny aspekt ale pamietajmy to nie telefon czy komputer znam wiele osob ktore czytnik jeden i ten sam uzytkuja od kilku lat. Wiec naprawde dobierzmy czytnik do naszych marzen i lepiej poczekajmy pare msc niz mielibysmy kupowac niedrogi czytnik bo sie to nam nie oplaci skoro nie bedziemy zbyt chetnie do niego siegac.
Ja osobiscie kupiem po prostu uzywany i z pokrowcem oryginalnym za 500zl wiec uwazam ze cena jak najbardziej ok.

-synchronizacja ksiazek bez problemu mozna oczywiscie kupic w prawie kazdym sklepie internetowym ma wifi wiec bezposrednio na aure lub na kompie to urzadzenie widziane jest jak zwykle usb i ja osobiscie wole ksiazki trzymac w kompie i nagrywac w 2 minuty na aure zwyklym kablem usb ze zlaczem standartowym z komorek tupu micro usb.

Podsumowujac
Niewiele wieksza i ciutke ciezsza aura hd zapewnia nam obraz wielkosci tekstu poruwnywalna z normalnymi ksiazkami. Jest bardzo szybka ma dobry dotyk, wiele formatow ksiazek, dobra baterie, piekne podswietlanie, wygodne menu i duza mozliwosc formatowania tekstu trzcionek marginesow bezposrednio w urzadzeniu a do tego najlepsza rozdzielczosc. Jakosc i kontrast niby ma pw2 lepsze ale aura hd ma lepsza rozdzielczosc i wiecej trzcionek a takze latwosc dogrania kolejnych trzcionek co niweluje ta roznice i daje znakomity komfort czytania. Niekturzy pisza ze wola zwykla ksiazke czytac ja uwazam ze nie ma poruwnania moze oni mieli w rekach slabsze czytniki bez podswietlania i slabej rozdzielczosci lub bez mozliwosci latwego formatowania tekstu bo dla mnie aura jest 2 razy wygodniejsza od ksiazki. Jest lzejsza mniejsza i nie zamyka nam sie jak ksiazka jak np czytamy lezac i obslugujac jedna reka. A wyglad strony czy odcien bieli jak to porownac skoro ksiazki tez maja rozny odcien i atramentu i papieru a starsze ksiazki maja zolte kartki i slaby kontrast druku a tu zawsze dobierzemy sobie optymalny kontrast. Czytanie w sloncu nie meczy oczu bardziej niz zwykly druk, za to przy slabszym swietle nie musimy meczyc oczu tylko pyk i mamy delikatne podswietlenie. Wedlug mnie w niektorych aspektach jest poruwnywalna z kindle PW2 ale w kilku jest wyraznie lepsza i wygodniejsza wiec lepiej doplacic te 100zl i miec najlepsze urzadzenie w kompaktowym rozmiarze na rynku. Po prostu warto dodac sobie ten 1 cal pozdrawiam i przepraszam za bledy.
Oczywiscie to jest moja subiektywna opinia ale w pierwszych 2 tygodniach z przyjemnoscia przeczytalem ok 10 ksiazek POLECAM Kobo Aura HD i wogule idee czytnikow z e-papierem.

pamietajmy tylko to nie jest tablet, a do internetu lepiej miec po prostu normalny tablet. Aura hd ma sluzyc nam do czytania glownie ksiazek.


23 mar 2014 5:30:16
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
"mozna oczywiscie kupic w prawie kazdym sklepie internetowym ma wifi wiec bezposrednio na aure" - no nie wiem czy logowanie się do każdego sklepu przez przeglądarkę czytnika będzie takie wygodne, nawet jeśli jest możliwe. To już lepiej na mobilnego Dropboxa.

A jakie inne czytniki ogladałeś?

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


24 mar 2014 10:23:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 paź 2011 15:13:05
Posty: 16
eCzytnik: kindle classic, kobo aura hd
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
FILIPOOO, kolego nie obraź się, ale Twój post wygląda jak słabiutka reklama. Przede wszystkim od błędów ortograficznych bolą zęby, no i trochę wstyd na forum miłośników książek a wręcz moli książkowych pisać bez polskich liter. Ale pal to licho.
Dziesięć książek w dwa tygodnie to jakiś rekord: książka dziennie z przerwą na weekendy. Albo cienkie książki jakieś, albo policzyłeś Kajko i Kokosza jako książkę.
Nie odbierz proszę mojego posta jako ataku personalnego, ale ponieważ sam zastanawiam się nad zakupem tego czytnika czytam wszystkie opinie jakie znajdę w necie czy na youtube i dość mocno wyczulony jestem na zagrania reklamowe producenta czy dystrybutora.
Jeśli to możliwe bardzo Cię proszę załącz tu na forum dobre zdjęcie czytnika z minimalnymi marginesami i maksymalną powierzchnia wykorzystaną przez tekst (czcionka jaką czytasz), bowiem jedną z wątpliwości co do kupna tego urządzenia jest poruszane w recenzjach marnotrawstwo miejsca na marginesy, odstępy między wierszami itp.


25 mar 2014 15:44:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Aby w pełni wykorzystać całość powierzchni do czytania musisz użyć patcha. Bez tego zostaje dosyć duży margines na dole zawierający aktualny numer strony
Po użyciu patcha można zmniejszyć stopkę do bardzo małej wielkości albo całkowicie ją wywalić.
Z marginesami bocznymi i nagłówkiem nie ma problemu


25 mar 2014 16:40:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 paź 2011 15:13:05
Posty: 16
eCzytnik: kindle classic, kobo aura hd
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
grucha44, dzięki za info, o patchu słyszałem ale również i to, że nie musi działać z nowym softem. Czy mógłbyś wrzucić tu fotki? Napisz coś więcej o wrażeniach z użytkowania, może masz porównanie z którymś Kindlem?
Byłoby super, jeśli napisałbyś o wgraniu tego patcha. A może jesteś z Warszawy? Chętnie wziąłbym do ręki Kobo HD zanim kupię.


25 mar 2014 16:57:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Odnośnie patcha już pisałem, przeszukaj wątki o Aurze. Chłopaki z mobileread bardzo się starają więc patch działa na razie z każdą dostępną wersją firmware. Zawsze można też zrobić downgrade jakby co.
Tu jest zdjęcie na szybko jak wygląda wykorzystanie ekranu (u mnie)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ed ... cc033.html

Ogólnie jest to jeden z najlepszych czytników jakie miałem, podświetlenie jest równomierne, nie ma na dole widocznych diód, ciemniejszych plam itp. Po opanowaniu sprawy związanej z patchem można poustawiać dużo rzeczy "pod siebie" (wielkość czcionek, interlinie, marginesy, itp.)


25 mar 2014 20:25:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 paź 2011 15:13:05
Posty: 16
eCzytnik: kindle classic, kobo aura hd
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Dzięki kolego, kupiłem ten czytnik i stwierdzam, że jest znacznie lepszy obraz w porównaniu do Kindle Classic. :)


05 cze 2014 13:15:52
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2012 9:01:03
Posty: 100
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
A czy ktos mial lub bedzie mial porownanie Kobo Aura HD vs Onyx Boox T68 vs Kindle Paperwhite II :)? Prawdopodobnie jesli bym kupowal to wybieralbym miedzy tymi modelami.


02 lip 2014 10:10:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Evald napisał(a):
A czy ktos mial lub bedzie mial porownanie Kobo Aura HD vs Onyx Boox T68 vs Kindle Paperwhite II :)? Prawdopodobnie jesli bym kupowal to wybieralbym miedzy tymi modelami.

ja miałem kindle Touch i Paperwhite, w obu brakowało mi ustawień tekstu. Potem zmieniłem na Kobo Aura HD. Nie wróciłbym już za nic do ubożuchnego w opcje kindla. Nawet na oficjalnym oprogramowaniu Kobo jest bardziej funkcjonalne, a po wgraniu patcha Aura HD wręcz masakruje produkt Amazona bogactwem ustawień i wykorzystaniem ekranu. Polecam, dużo przyjemniej się czyta a cena niewiele wyższa niż w podświetlanym kindlu.
Poniżej przykład wykorzystania ekranu a AuraHD:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3af31bae918f3018.html

Znalazłem też krótką recenzję tego czytnika ze strony eKundelek. Autor zakochany dotąd w kindlach po tym jak dostał w swoje ręce Aurę podobnie jak ja stwierdził, że jest to lepszy produkt: http://www.ekundelek.pl/2014/02/8-9-lut ... zenia.html


14 lip 2014 16:06:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2012 9:01:03
Posty: 100
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Ok, czyli już wiem, ze prawdopodobnie nie wybiorę Kindle (zresztą od początku ten czytnik miał u mnie mniejsze szanse niż 2 pozostałe) - pozostaje kwestia Kobo Aura HD vs Onyx T68. Pierwotnie chciałem wybrać Onyx, teraz szanse wyrównują się (onyx na papierze fajniejszy, ale z opisów wnioskuje, że ma wkurzające mniej lub bardziej drobne niedoróbki, które nie wiadomo czy zostaną usunięte). Pytanie czy ktoś wie coś co może przekadzać i mogłoby być lepiej zrobione w Kobo Aura HD?

Na razie jeszcze poczekam, może ktoś zrobi porównanie tych 2 czytników :). Byłoby to na pewno ciekawe, tym bardziej, że oba czytniki mają ten sam ekran i rozmiar.

Jedyne czego mi szkoda, że z tego co rozumiem Kobo nie ma oficjalnej dystrybucji w Polsce i nie wiem co się stanie jak będę miał wadliwy egzemplarz:)... Pewnie można to obejść kupując w sklepie w Polsce i załatwiać reklamację przez sklep.

Na pewno zaletami Onyxa T68 byłyby m.in.:
- polskie menu
- oficjalna dystrybucja w PL
- więcej formatów, które wspiera Onyx
- android i większa otwartość na instalację 'swoich' programów z google play
- możliwość podłączenia klawiatury bluetooth lub głośniczków
- syntezator mowy
- przyciski do przełączania stron
- potencjalna, a nie rzeczywista (obsługa Legimi - jednak ponieważ okazało się, że na tym czytniku tego nie ma więc funkcjonalność jeszcze nie istnieje)

Wadami Onyxa T68 w stosunku do Kobe:
-gorsza obsługa ekranu dotykowego w Onyxie T68 (?)
-wyższe minimalne podświetlenie, niż w Kobo (?)

Być może komuś może nie pasować też kształt Kobo?

Czy ktoś może jeszcze uzupełnić ta listę wad i zalet (zakładam, że na forum Kobo uda się szczególnie uzupełnić listę zalet w stosunku do Onyx :P )? Bo jak widać, jeśli nic tu nie zostanie dopisane, to jednak Onyx jest kuszący. Najpoważniejszą wadę (nie wiem jak w praktyce) może okazać się obsługa dotyku? Jeśli minimalne podświetlenie w Onyxie nie powoduje dyskomfortu w nocy to 2 wadę można olać - ale tego nie wiem na 100%...


23 lip 2014 15:58:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2014 13:38:34
Posty: 4
eCzytnik: jeszcze poszukuje tego wlasciwego
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Witam, pozwole sobie na podpiecie pod ten temat poniewaz zaciekawil mnie mocno recenzowany Kobo Aura HD.
Niedlugo zamierzam sprezentowac sobie swoj pierwszy e-czytnik, a w zwiazku z mnogoscia urzadzen na rynku mam coraz wiekszy metlik w glowie, ktory z nich sprosta moim wymaganiam. Przymierzam sie do PocketBook'a Ultra z racji mnogosci obslugiwanych formatow, dobrej papierowej specyfikacji jak i nie ukrywam minimalistycznego designu.
Z drugiej strony wspomniany w watku Kobo HD ma "zdecydowanie" wiekszy ekran, rownie dobra specyfikacje i pomimo ubozszej bazy formatow chyba takze sprosta moim potrzebom. Zdaje sobie sprawe iz to nie wlasciwe miejsce do takich porownan, lecz moze ktorys z szanownych forumowiczow moglbym mi pomoc we wlasciwym wyborze? Niestety jak tdo tej pory nie znalazlem podobnego porownania. Z gory dziekuje i sorki za offtop.

Dodatkowe pytanie, jak wyglada obsluga slownikow w Kobo, w Pockecie z tego co czytalem wyglada to obiecujaco, bogata baza oraz sprawne dzialanie, a u konkurenta?


24 lip 2014 14:17:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014 6:44:47
Posty: 38
eCzytnik: Kobo Aura H2O
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Wg mnie w czytnikach liczą się tylko 2 formaty: epub i mobi. Konwersję z jednego na drugi można sobie zrobić za pomocą np. programu Calibre. I zdecydowanie lepiej mieć epuby lub mobi porządnie skonwertowane; takie jakie oferują księgarnie.
Można brać jeszcze pod uwagę pdf-y, ale ich czytanie na czytnikach, zwłaszcza tych skanowanych to mordęga (wg mnie). Zdecydowanie lepiej jest na tabletach. Tutaj przydaje się jak największy ekran, jak np. w Aurze HD lub jeszcze większy. Ale im większy ekran/czytnik tym cięższy i mniej poręczniejszy czytnik.

Czytniki Aura nie posiadają oryginalnie słowników polskich, można dograć słownik angielsko-polski - słownik i instrukcja jest na tym forum.


24 lip 2014 16:27:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2014 13:38:34
Posty: 4
eCzytnik: jeszcze poszukuje tego wlasciwego
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
@irukandji. OK, czyli nie ma co rzucac sie na "superduper" specyfikacje skoro i tak z najpopularniejszych formatow bedzie sie korzystalo (zarowno w przypadku publikacji jak i czcionek)? O sposobie dogrania slownika zaraz bede szukal instrukcji na forum. Czy miales moze stycznosc i mozliwosc porownania jakichkolwiek modeli z obu stajni - szybkosc dzialania, latwosc obslugi, ergonomia, etc.?


25 lip 2014 8:17:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2012 9:01:03
Posty: 100
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Ja osobiscie korzystam zarowno z mobi jak i ePub, czytam tez spokojnie pdf (tekstowe), doc i rtf. Chociaz nie ma co ukrywac, ze oczywiscie na czytnikach najpopularniejsze sa te 2 pierwsze. Dla mnie jednak pdf reflow oraz czytanie takze doc i rtf sa zaleta. Na ta chwile nie uzywam wcale calibre, bo nic nie musze konwertowac.

Nad calibre zastanawialbym sie, ale bardziej pod katem sciagania metadanych (zgaduje, ze pewnie jest tam cos takiego?) i zrobienia sobie tez spisu biblioteki takze na koputerze. Niemniej na onyx i62 ze wzgledu na komfortowe czytanie w/w formatow czytam po prostu w formacie w ktorym mam ksiazke.

Oczywiscie nie ma tez co demonizowac, jesli jakis czytnik ma mniej formatow, ale nie mozna mowic, ze wieksza ilosc obslugiwanych formatow nie jest zaleta...


25 lip 2014 9:43:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2014 13:38:34
Posty: 4
eCzytnik: jeszcze poszukuje tego wlasciwego
Post Re: Kobo Aura HD - recenzja
Mniemam iż będę wykorzystywał urządzenie głównie do czytania beletrystyki, tak więc dodatkowe formaty byłyby zaletą ale chyba nie używaną. Nie bardzo miałem dzisiaj czas szukać wątku ze słownikami, mógłby ktoś mi po krótce naświetlić temat czy istnieją (zapewne tak) słowniki ang-pol i niem-pol z bogatym zasobem haseł? Czy wydania gazet elektronicznych są odczytywane na tym(ch) urządzeniach? Przepraszam za lamerskie pytania ale dopiero zaczynam interesować sie tematem e-czynników i jeszcze wszystkiego nie ogarniam :roll:


26 lip 2014 0:11:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron