Teraz jest 19 mar 2024 4:23:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
błędy i niedoróbki e-wydań 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014 19:01:25
Posty: 24
eCzytnik: Pocketbook 602
Post błędy i niedoróbki e-wydań
Na cyfrowe czytanie przerzuciłem się stosunkowo niedawno. Wydałem trochę grosza w księgarniach i zacząłem nadrabiać zaległości. Szósta książka i zaczęły się zgrzyty... Stephen King - Ręka Mistrza. Każdorazowe łączeniu "W" z wyrazem na początku zdania. Tylko na początku - w środku jest ok. "Wpobliżu", "Wtym", "Wkuchni" itp. Po kilka, kilkanaście takich pozycji na rozdział. Konsekwentnie i notorycznie. Dodatkowo w kilku miejscach, gdzie tekst był pisany dużą czcionką zdarzyły się z nią problemy np. "DZIś PA¡STWA", czy "∫ la" (zamiast "à la"/"a la"). Nie jest to na pewno wina czytnika bo na komputerze są te same błędy. Ręce mi opadły. Teraz w Calibre robię korektę tekstu (jest na szczęście klucz do poprawek więc idzie w miarę sprawnie), ale cały czas się zastanawiam, jak można wydać takiego bubla? Książka nie jest nowością i leży w księgarniach od dłuższego czasu. Wydawnictwo nie widzi problemu?
Inny przykład. Oscar Wilde - Portret Doriana Greya. Spis treści zawiera odnośniki do: okładki, karty tytułowej, karty redakcyjnej, o autorze, PRZEDMOWY (czemu akurat z dużych liter? nie wiem) i tekstu. Dosłownie - "tekst". Koniec. Żadnego podziału na rozdziały, nic - tylko "tekst". Tak wiem, nie jest to jakieś szczególnie wielkie niedopatrzenie. Niestety widziałem wydanie alternatywne do oryginału z portalu gryzonia i, o dziwo, spis treści był zredagowany jak należy. Kładzie to się w moich oczach cieniem na profesjonalizm części polskich wydawców. Skoro płacę za produkt, to chciałbym, aby nie odbiegał jakościowo od pewnych standardów. Napisałem w tej sprawie maila do księgarni, która odpowiadała jednocześnie za konwersję. Odpowiedzi się nie doczekałem.
Gdzieś, kiedyś, mignął mi blog, gdzie ktoś zrobił podobne zestawienie, przytaczajac większą liczbę e-wydań. Smutne to, że w rozwijającym się powoli rynku wydań elektronicznych, przepuszcza się produkty tak rażąco niedopracowane, jak wymieniona wyżej Ręka Mistrza.

Przesadzam? Mam pecha? To dopiero moje początki obcowania z e-książkami i muszę powiedzieć, że dobrze złożona e-książka to czysta przyjemność z lektury. Przydałby się tutaj taki temat piętnujący grzeszki wydawców. Co sądzicie? Macie podobne doświadczenia?


27 kwi 2014 18:07:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
Nie zawsze eksięgarnia jest jednocześnie wydawcą wersji elektronicznej i może dokonywać w niej poprawek. Poziom wydań elektronicznych jest dość zróżnicowany, literówki, błędy w formatowaniu i składzie zdarzają nie należą do rzadkości. Nie jest to pierwsze tego typu zgłoszenie omawiane na tym forum.
Trzeba "ćwiczyć' wydawców zgłaszając im błędy. Napisz kto jest wydawcą i co Ci odpisała wymieniona wyżej księgarnia.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


27 kwi 2014 18:10:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
Obie wspomniane książki konwertowało Virtualo - do nich napisz.
Z drugiej strony bierz poprawkę na obecny długawy weekend, teraz może się dość powoli odbywać. :)

Książki jak to książki, w wydaniach papierowych też zdarzały się błędy. Kilka błędów, drobnych niedoróbek już do księgarni wysyłałem (do nich piszę - a nie do wydawców) i poprawili to dość szybko.

No i zawsze warto mieć kilka innych książek, żeby nie zostać na lodzie w swoim nałogu czytania :D


27 kwi 2014 19:06:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014 19:01:25
Posty: 24
eCzytnik: Pocketbook 602
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
Artii napisał(a):
Obie wspomniane książki konwertowało Virtualo - do nich napisz.
Z drugiej strony bierz poprawkę na obecny długawy weekend, teraz może się dość powoli odbywać. :)

Dorian owszem i pisałem do nich jakiś czas temu - zero odzewu. Natomiast Ręka Mistrza to Prószyński i S-ka i nigdzie nie ma informacji o składanym wydaniu. Także do nich zaraz cos wyślę.

Co do błędów w wydaniach papierowych to chyba jednak nie ta skala...


27 kwi 2014 19:15:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
Dla tego ja, pisze do księgarni, im zwykle bardziej zależy na zysku i szczęśliwym kliencie :P
A ich biletem przetargowym w ostateczności jest wycofanie oferty danego wydawnictwa, albo chociaż rezygnacja z takiej słabo spikselowanej książki.

Co do papierowych to różnie bywało, choć racja że to nie ta skala. Ale ebookowy rynek jeszcze raczkuję, niestety. Choć na te kilkadziesiąt e-książek które zakupiłem to zgłaszałem tylko 2 kiepsko złożone (w tym w jednej to wychodziło na małym ekranie mini - ale poprawili, a było sporo roboty przy tym), a reszta to jakieś braki okładek/dziki margines itp drobnica.

Z Kingiem masz połowicznie racje, poszukaj w książce virtualo i się sam przekonaj :P .


27 kwi 2014 22:05:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014 19:01:25
Posty: 24
eCzytnik: Pocketbook 602
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
Artii napisał(a):
Z Kingiem masz połowicznie racje, poszukaj w książce virtualo i się sam przekonaj :P .

A faktycznie nie Prószyński i S-ka, ale też nie Virtualo :P Nexto Digital Services - mail poszedł na adres linku bezpośrednio z książki. Czekam teraz na reakcję, o ile takowa nastąpi.


28 kwi 2014 15:55:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
No to żeś pan mnie zaskoczył :?
Aż poczułem się zmuszony do poszperania i o to wyniki:

z wersji demo w empiku jest jak wół:
Spoiler!
Cytuj:
Tytuł oryginału:
DUMA KEY

Copyright © 2008 by Stephen King
All Rights Reserved

Projekt okładki: Ewa Wójcik

Ilustracja na okładce: Vincent Chong

Redaktor serii: Renata Smolińska

Redakcja: Magdalena Koziej

Korekta: Grażyna Nawrocka

Redakcja techniczna: Elżbieta Urbańska

ISBN 978-83-7648-559-1

Warszawa 2008

Wydawca:
Prószyński Media Sp. z o.o.
02-651 Warszawa, ul. Garażowa 7
http://www.proszynski.pl


Konwersja do formatu EPUB: Virtualo Sp. z o.o.


Ale żeby było dowcipniej to po za empikiem nigdzie nie ma darmowej próbki, nawet w nexto i virtualo ani też Prószyński i ska (choć tu jest kawałek tekstu w htmlu). Czyżby się aż tak bardzo wstydzili słabej konwersji?

Czyli albo mamy 2 e-wydania albo ewentualnie próbkę specjalnie dla empiku robiło virtualo. :zakrecony:


28 kwi 2014 16:37:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014 19:01:25
Posty: 24
eCzytnik: Pocketbook 602
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
No to ja już nic nie rozumiem. U mnie jak wół stoi - Konwersja: Nexto Digital Services :::?
Żeby było śmieszniej posłałem maila na adres zlinkowany na karcie redakcyjnej booka i mail mi wrócił z informacją, że nie można go dostarczyć. Wszedłem na stronę Nexto i wysłałem zgłoszenie formularzem kontaktowym i dostałem podobny zwrot na skrzynkę. Ręce mi zaczynają powoli opadać.......................
Brakiem próbki w Virtualo jestem bardzo zdziwiony, bo faktycznie jej nie ma. Jest to mój główny sklep jesli chodzi o e-booki i z tego co obserwowałem, to każda książka miała próbkę. Czyżby coś z tym wstydem było na rzeczy?
Pobrałem z ciekawości próbkę z Empiku. Na dostępnym tekście dokonałem porównania i tutaj nie występują błędy łączenia "W" z wyrazami :mrgreen: Za niedługo będzie wypłata, to odżałuję te parę złotych i kupię egzemplarz z Empiku. A zaraz wyślę jeszcze maila do Virtualo - może rzucą trochę światła na całą tą kuriozalną sytuację.

edit: acha, żeby bardziej zaplątać tę "aferę", to mój egzemplarz zrobiony przez Nexto kupiłem właśnie w Virtualo :P


28 kwi 2014 18:54:13
Zobacz profil
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
ChrisAenSidhe napisał(a):
w Virtualo :P


I do nich idź z reklamacją, przecież od nich właśnie kupiłeś bubla, niech oni się szarpią z netxo, albo zwrócą Ci pieniądze.


28 kwi 2014 19:22:39
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014 19:01:25
Posty: 24
eCzytnik: Pocketbook 602
Post Re: błędy i niedoróbki e-wydań
Dziś otrzymałem odpowiedź z Virtualo. Obiecali wyjasnić całą sprawę i dać znać.

edit: Wczoraj (06.05.) Virtualo przysłało mi maila, informując, że do pobrania jest już nowa wersja pliku. Szybki rzut okiem w treść daje nadzieję, że teraz będzie ok. Zważywszy, iż w zeszłym tygodniu była majówka poradzili sobie z całą sytuacją całkiem szybko.

P.S. Empik ma tylko próbkę sygnowaną Virtualo, e-book właściwy jest ten sam - Nexto.


07 maja 2014 7:56:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron