Teraz jest 29 mar 2024 9:01:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Edycja metadanych, konwersja 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2012 14:44:28
Posty: 142
Post Edycja metadanych, konwersja
Czy konwersja do tego samego formatu, tylko aby zmienić metadane, nie zmieni absolutnie niczego innego w książce?

Czy jest możliwa zmiana metadanych bez konwersji?


09 gru 2013 22:50:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Edycja metadanych, konwersja
Dodajesz książkę do Calibre.
Zmieniasz metadane ręcznie (nie zapominasz o naciśnięciu strzałek przy różowych polach)
Zamykasz Calibre
Zaglądasz do katalogu wynikowego Calibre.
Otwierasz znaleziony tam plik
Cieszysz się z osiągniętego sukcesu.


10 gru 2013 13:56:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Edycja metadanych, konwersja
Istnieje prostszy sposób. Calibre ma taką opcję nazywa się polish books (po polsku zapewne ulepsz książki). O ile pamiętam, domyślnie główny toolbar calibre ani menu podręczne nie zawiera tej opcji, więc trzeba ją dodać poprzez Preferences -> Toolbar. Polish books pozwala na m.in. uaktualnienie metadanych i okładki bez potrzeby ponownej konwersji. Działa tylko z ebookami w formacie ePub i AZW3.


10 gru 2013 22:44:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sty 2014 12:32:50
Posty: 9
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Edycja metadanych, konwersja
Dołączę się do tego wątku, żeby nie zakładać nowego. Co w przypadku kiedy nawet nie edytuję matadanych a chcę mieć widoczną okładkę w kindlu? Kupiłem ostatnio kilka książek. Każda z nich składa się tylko z jednego pliku. Po zaimportowaniu do biblioteki Calibre okładka jest w osobnym i metadane też. Po zgraniu do kindla okładka jest niewidoczna. Czy jest sposób na dodanie ebooka do biblioteki Calibre żeby nie rozwalał się na 3 pliki? Wolałbym je mieć w takim stanie w jakim je zakupiłem, bo zauważyłem, że konwersja pdf do pdf mocno zmienia oryginalny plik. Czy konwersja mobi do mobi pozostawia oryginalny układ tekstu?


04 sty 2014 12:45:47
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Edycja metadanych, konwersja
indigo-child napisał(a):
Dołączę się do tego wątku, żeby nie zakładać nowego. Co w przypadku kiedy nawet nie edytuję matadanych a chcę mieć widoczną okładkę w kindlu? Kupiłem ostatnio kilka książek. Każda z nich składa się tylko z jednego pliku. Po zaimportowaniu do biblioteki Calibre okładka jest w osobnym i metadane też. Po zgraniu do kindla okładka jest niewidoczna. Czy jest sposób na dodanie ebooka do biblioteki Calibre żeby nie rozwalał się na 3 pliki? Wolałbym je mieć w takim stanie w jakim je zakupiłem, bo zauważyłem, że konwersja pdf do pdf mocno zmienia oryginalny plik. Czy konwersja mobi do mobi pozostawia oryginalny układ tekstu?

To że calibre trzyma w bazie książkę w kilku plikach, nie oznacza, że okładka jest usuwana z oryginału. Wręcz przeciwnie, ebook nie jest w żadnen sposób zmieniany. Calibre sobie po prostu tworzy kolejne pliki żeby nie musieć ekstrahować tych rzeczy przy każdym uruchomieniu od nowa.

Zagadnienie widoczności okładek na czytnikach kindle masz wyjaśnione tutaj: http://swiatczytnikow.pl/kindle-calibre ... -czytniku/

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


05 sty 2014 0:23:18
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sty 2014 12:32:50
Posty: 9
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Edycja metadanych, konwersja
Cytuj:
To że calibre trzyma w bazie książkę w kilku plikach, nie oznacza, że okładka jest usuwana z oryginału. Wręcz przeciwnie, ebook nie jest w żadnen sposób zmieniany. Calibre sobie po prostu tworzy kolejne pliki żeby nie musieć ekstrahować tych rzeczy przy każdym uruchomieniu od nowa.


To dobra wiadomość! Teraz już nie muszę się obawiać, że dodanie książki do bibloteki calibre coś w niej pozmienia.

Cytuj:
Zagadnienie widoczności okładek na czytnikach kindle masz wyjaśnione tutaj: http://swiatczytnikow.pl/kindle-calibre ... -czytniku/


Znam ten artykuł jest bardzo przydatny w momencie kiedy chcę przekonwertować książkę i kilka rzeczy w niej pozmieniać, jednak nie do końca odpowiada na moje pytanie. Czy mam rozumieć, że problem z wyświetlaniem okładki książki z księgarni polega na braku wartości "EBOK" w polu nr 501 nagłówka? Jeśli tak, to w jaki sposób mogę edytować nagłówek?


05 sty 2014 18:27:33
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sty 2014 12:32:50
Posty: 9
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Edycja metadanych, konwersja
poradziłem sobie z tym problemem :D Należy zainstalować wtyczkę "quality check", zaznaczamy problematyczną książkę, rozwijamy menu wtyczki z paska narzędzi, dalej "fix" i klikamy "fix ASIN for kindle fire" Wysyłamy ponownie do czytnika i okładka się pojawia, a książkę możemy czytać od tego miejsca w którym skończyliśmy.


05 sty 2014 22:49:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2012 14:44:28
Posty: 142
Post Re: Edycja metadanych, konwersja
A ja ponawiam pytanie, czy da się w Calibre bez konwersji zmienić Pole nr 501 ?

Chciałbym uzyskać ten stan:
Cytuj:
501 ustawione na EBOK. 113 i 504 niezdefiniowane/puste.
- Tag Personal.
- Okładka niskiej rozdzielczości. Ta, która jest zapisana we wnętrzu pliku MOBI/AZW3.


15 kwi 2014 21:18:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron