Teraz jest 20 kwi 2024 9:45:58




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Rozpocznij w Calibre 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lut 2013 23:38:48
Posty: 60
eCzytnik: onyx
Post Rozpocznij w Calibre
nie wiem czy gdzieś był poruszany ten temat, ale trochę denerwuje mnie w Calibre, jak konwertuje rtf-a epub, a nie ma spisu treści w pliku źródłowym (rtf), wtedy po konwersji w epub w spisie treści pojawia się słowo "Rozpocznij".
Można to usunąć edytując spis treści w Calibre, ale pytanie do znawców jest takie - jak ustawić w Calibre, aby taki napis się nie pojawiał, żeby plik epub nie posiadał żadnego spisu treści jak plik źródłowy rtf.


12 wrz 2013 10:37:11
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Rozpocznij w Calibre
Załatwione.
W następnej wersji będzie "Początek". Może być?
Jakiś musi być, bo tak wymyślił autor - Kovid. Ten ma umożliwić skok na początek...
Ale możemy go przetłumaczyć jak nam się podoba.
:)

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


13 lis 2013 16:05:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Rozpocznij w Calibre
P.S., bo kilka godzin i kilka przejrzanych stron później

Jak wynika z dyskusji na MobileRead - z udziałem Kovida - format ePub ma obowiązkowy spis treści. Dlatego też w trakcie konwersji jest on tworzony, choćby z jednym wpisem. Jedyne, co można zrobić to rozsądnie to przetłumaczyć - masz absolutną rację, że "Rozpocznij" było zupełnie nie na miejscu. Ale tak się składa, że jestem w środeczku pełnej korekty tłumaczenia calibre więc przy okazji i to się zmieni.
Wszelkie podobne pomysły i uwagi - mile widziane.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


13 lis 2013 18:15:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Rozpocznij w Calibre
Zamiast konwertować z rtf konwertuj z docx.
Wszystkie style nagłówkowe (od h1 do h6) zostaną automatycznie dodane jako pozycje do spisu treści.
Nie trzeba niczego wymyślać na nowo.
Jeżeli w sigilu otworzysz sobie tak stworzony epub i wygenerujesz spis treści - to na pewno będzie działać jak należy z poziomu spisu treści czytnika.
Dodatkowo możesz wygenerować spis jako stronę html i sigil dołączy ją do książki.


13 lis 2013 19:23:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lut 2013 23:38:48
Posty: 60
eCzytnik: onyx
Post Re: Rozpocznij w Calibre
dzięki za odpowiedź
wszystko to wiem, tylko chodziło mi jak plik nie ma spisu treści (nagłówków).
przy okazji ponowie pytanie zadane w innym miejscu
w calibre jest opcja wczytywania plików wg zadanego formatu (ustawienia, dodawanie książek), ale tam jest tylko okreslona ilośc pół do wyboru
w calibre mozna tworzyć własne kolumny pola, ja mam tak
autor - seria nr - podseria nr - tytuł
mogę ustawić dodawanie książek wg schematy
autor - seria nr - tytuł - i różne tego wariacje
ale nie mogę niestety dodawać plików wg schematy powyżej gdzie jest podseria
czy da sie to wogóle zrobić, albo rozszerzyć o dodatkowe pola (kolumny) tworzone przez usera
-------
przy zapisie (eksporcie) nie ma takiego problemu, tam mozna dodawać własne pola


13 lis 2013 22:31:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Rozpocznij w Calibre
Niestety, w tym wyrażeniu nie można użyć znaku "#", które oznacza kolumnę użytkownika. Próbowałem, ale nic mi z tego nie wyszło...
Ale potem można sobie sprawę ułatwić przy masowej edycji metadanych.
Druga zakładka umożliwia zamianę ciągów znaków. Przy zamianie przy użyciu wyrażeń regularnych można określić pole docelowe i przenieść kawałek zawartości jednego pola do innego. Dostępne są również pola użytkownika. Czyli import w dwóch krokach, ale do wykonania.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


14 lis 2013 9:51:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lut 2013 23:38:48
Posty: 60
eCzytnik: onyx
Post Re: Rozpocznij w Calibre
to już za skomplikowane dla mnie - brak znajomości pytona
dlatego chyba pozostanę przy tym co mam
dobrze by było gdyby określane struktury importowej mogło byc "windowsowe" i budowane ja z klocków
ale dzieki za wyjasnienia

tak wygląda mój skrypt importowy
^((?P<author>([^\_0-9]+)(?=\s*-\s*)(?!\s*-\s*[0-9.]+)|\b))(\s*-\s*)?((?P<series>[^0-9\-]+) ([-#] ?)?(?P<series_index>[0-9.]+)?\s*-\s*)?(?P<title>[^(]+)

jeżeli mozna go by jakoś poprawić aby uzyskać efekt opisany w powyższych postach, będę zobowiązany
w tym skrypcie jest tylko jeden feler - jak w tytule <title> jest myślinik to rozbija mi tytuł lub ucina do myślnika
kiedyś tak miałem z nazwiskiem <author> - gdzie jak był myslnik to ucinało pierwszy człon nazwiska, ale ten skrypt to eliminuje,


14 lis 2013 12:30:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lut 2013 23:38:48
Posty: 60
eCzytnik: onyx
Post Re: Rozpocznij w Calibre
jeszcze jedno - może to nie w tym miejscu, ale znalazłem trochę zawiły opis (chyba błędny) w dymkach podpowiedzi przetłumaczonych na polski
ustawienia/dodawanie książek, przy opcji autoscalania, obok jest lista rozwijalna do której opis jest chyba zły. w opisie (podpowiedzi) opcje "ignoruj" i "nadpisz" mają takie samo brzmienie, a powinno być chyba inaczej "ignoruj" pomija pliki dodawane, a "nadpisz" nadpisuje plik (zamienia go)


14 lis 2013 12:43:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Rozpocznij w Calibre
Dzięki za zwrócenie uwagi, ten komunikat już został poprawiony. Tam brakowało spacji i robił się misz-masz.
Jeśli znajdziesz coś jeszcze - bardzo proszę o info, może nawet na priv, bo - jak wspomniałem - zabrałem się za poważną korektę tłumaczenia, a poza tym chyba nikt się tym specjalnie nie interesuje. A mnie to trochę jeszcze bawi :-)
Co do importu - ja też się bawiłem w skomplikowane wzorce dopóki nie wpadłem na pomysł, że można... importować metadane z plików epub, mobi czy nawet PDF. Wprawdzie często są to bzdury, ale dlaczego nie założyć sobie tymczasowej biblioteki (ja taką zakładam nawet w ramdysku, żeby śmietnika nie robić), wrzucić tam importowane książki, potem zrobić porządki w metadanych (masz do dyspozycji zamianę danych, wyrażenia regularne, możliwość przerzucenia danych z jednego pola do innego, zamiany miejscami autora i tytułu i wiele innych opcji), potem dociągnięcia okładek i brakujących metadanych... A potem pozostaje "skopiuj do innej biblioteki i usuń". Naprawdę łatwiej edytuje się dane zaimportowanych książek w bibliotece niż nazwy plików na dysku - nawet przy użyciu takich narzędzi jak masowa zmiana nazw w TotalCommanderze czy bulk rename w Thunarze.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


14 lis 2013 20:54:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lut 2013 23:38:48
Posty: 60
eCzytnik: onyx
Post Re: Rozpocznij w Calibre
robie jak mówisz - mam 3 biblioteki, główną i dwie pomocnicze (robocze), i z przerzucaniem z jednej do drugiej nie mam problemów, z pracą w calibre prawie też
mi chodziło o to że jak wczytujesz powiedzmy 100 ebooków w różnych formatach, nie zawsze masz metadane i jak sam wspomniałeś są różne
przepatrzę jeszcze calbre - widziałem przy najnowszej wersji że nie wszystkie dymni są przetłumaczone (prawdopodobnie dotyczy to nowych funkcjonalności)
dzieki


14 lis 2013 21:02:24
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Rozpocznij w Calibre
No, cóż, pełnej automatyzacji nie zrobisz, automaty są głupie :-)
Ale doskonale Cię rozumiem, też nie lubię się narobić przy imporcie i wolę jak wyrażenia regularne robią to za mnie. Niestety, jak importujesz 100 ebooków w różnych formatach to najczęściej nie pozostaje nic innego jak zakasać rękawy i zmieniać nazwy, tytuły i serie ręcznie. A wtedy - uwierz wieloletniemu elektronicznemu bibliotekarzowi - calibre nie ma równych sobie.
Co do tłumaczenia - Kovid udostępnia nową wersję (i nowe pliki do tłumaczenia) w piątek ok. 9:00. Nigdy mi się nie chciało tłumaczyć tego natychmiast więc swoje tłumaczenia wrzucam w poniedziałek albo we wtorek. Ostatnio później, bo robię przy okazji mnóstwo poprawek. Tak więc może się okazać, że część rzeczy jest tłumaczona z opóźnieniem. Tak nawiasem mówiąc Polska jest jednym z 5(!) krajów utrzymujących tłumaczenie na 100% z tygodnia na tydzień. W ostatnim pliku Kovid dał mi taką zagadkę, że nie wiem z której strony to ugryźć więc mamy 3 nie przetłumaczone komunikaty, ale to, powiedzmy, wypadek przy pracy :-)
Często się niestety zdarza, że nie mam pojęcia, gdzie w programie pojawia się jakiś tekst i nie do końca wiadomo, czy - dla przykładu - "download" to "pobierz", czy "pobieranie". Więc wszelka pomoc w tej materii jest wskazana i poszukiwana. :-)

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


14 lis 2013 21:24:21
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Rozpocznij w Calibre
koliberek napisał(a):
Często się niestety zdarza, że nie mam pojęcia, gdzie w programie pojawia się jakiś tekst i nie do końca wiadomo, czy - dla przykładu - "download" to "pobierz", czy "pobieranie". Więc wszelka pomoc w tej materii jest wskazana i poszukiwana. :-)

W plikach źródłowych z tłumaczeniem masz podane w którym miejscu w źródłach calibre dany łańcuch występuje. Nieraz sama ścieżka wiele mówi.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


14 lis 2013 23:16:31
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Rozpocznij w Calibre
Dzięki za podpowiedź. Wpadłem na to jakieś dwie edycje temu, ale to nie zawsze pomaga - Pythona liznąłem tylko i nie zawsze udaje mi się wykminić co i jak. Ale "I do my best", jak mawiają jankesi :-)

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


15 lis 2013 8:45:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: