Teraz jest 16 kwi 2024 21:05:08




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułów 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2013 12:23:27
Posty: 5
eCzytnik: Kindle DX
Post EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułów
Witam,

z ciekawością czytam wszystkie Wasze uwagi odnośnie tworzenia recept. Sam zamierzam spróbować, tylko mam trochę inną potrzebę.

Otóż potrzebuję bardziej nic pobrać RSS, skonwertować dużą ilość EPUB-ów do MOBI, ale z użyciem recept.

Wiem, że Calibra umożliwia konwersję łatwo pomiędzy tymi formatami, ale potrzebuję aby wynikowe pliki MOBI były:

- periodykami
- miały wskazaną przez mnie okładkę
- nie zmieniony HTML
- sprecyzowany przeze mnie spis treści
- określone style CSS
- dowolnej konfiguracji

Jak konwertuję to automatem, to tak jak pisałem - powstaje periodyk, ale zarówno tytuł, jak i okładka stanowią problem. Brakuje funkcji, żeby cokolwiek ustawić - wszystko jest robione w locie z EPUB - no i niestety, jak dla mnie źle robione. Recepta jest lepsza, bo pozwala mi oskryptować całość.

Stąd mój pomysł, aby użyć recept. Rozpakowałem te EPUB-y więc i przystąpiłem do prób konwersji. Udało mi się zmusić receptę do użycia lokalnych plików. Mam okładkę jak chciałem, takie meta-tagi jak chciałem. Sekcje i artykuły jeszcze nie składają się super, ale to sam raczej poprawię.

I tutaj pojawiają się schody. Takie schody:

1) W treści mam fragmenty html, np. jak otwieram MOBI na Kindlu to widzę: "<div> To był cięzki dzień dla.....</div> <p>...."
2) Brakuje zdjęć ( jak zmusić recepte, aby nie pobierała ich z URL, tylko brała z lokalnych plików ?)
3 ) Tracę styl z EPUB (czyli punkt 1)

Nie chcę usuwać tagów HTML w recepcie, tylko je wykorzystać - jako sposób ostylowania treści w pliku MOBI.
Mam nadzieję, że jasno opisałem problem - podpowiedzcie coś proszę.


27 sie 2013 12:40:22
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułó
Po pierwsze, tradycyjne mobi nie mają CSS. Kindle DX nie obsłuży plików w formacie KF8 (nowszy format Amazona w którym jest CSS), więc raczej nic z tym nie zrobisz (no chyba, że zainstalujesz inny program do czytania na DXie).

Po drugie, można konwertować wywołując polecenie ebook-convert z linii poleceń systemu operacyjnego. Nie wiem więc, czy robienie tego recipe'm ma jakikolwiek sens.

Jeśli jednak masz ochotę konwertować za pomocą recipe'a, zajrzyj tutaj: https://github.com/kovidgoyal/calibre/b ... nik.recipe

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


27 sie 2013 13:14:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2013 12:23:27
Posty: 5
eCzytnik: Kindle DX
Post Re: EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułó
t3d napisał(a):
Po pierwsze, tradycyjne mobi nie mają CSS. Kindle DX nie obsłuży plików w formacie KF8 (nowszy format Amazona w którym jest CSS), więc raczej nic z tym nie zrobisz (no chyba, że zainstalujesz inny program do czytania na DXie).

Po drugie, można konwertować wywołując polecenie ebook-convert z linii poleceń systemu operacyjnego. Nie wiem więc, czy robienie tego recipe'm ma jakikolwiek sens.

Jeśli jednak masz ochotę konwertować za pomocą recipe'a, zajrzyj tutaj: https://github.com/kovidgoyal/calibre/b ... nik.recipe


Ad.1. Tak wiem, chodziło mi o to, że używając EPUB z odpowiednimi stylami Calibra dostaje podpowiedź w czasie konwersji, jak ma wyglądać wynikowy MOBI.
Zgodnie z Amazonowym standardem odnośnie respektowanych przez Kindlegena styli.

Ad.2. Wiem, tak jak pisałem - brakuje mi w zwykłym konwerterze możliwości wpłynięcia na wygląd wynikowego MOBI. (np. wskazania mastheda). Niektóre problemy udało mi się rozwiązać
przygotowując "specjalnego' EPUB-a dla konwersji na MOBI - zarowno chodziło o style, jak i meta-tagi taki w content.opf. Jednak to za mało.
Chce mieć pełną kontrole nad procesem "przemiany" plików w MOBI ala periodyk.

Ad.3. Widziałem, dzięki. Czy w ten sposób mam więcej możliwości, jak właśnie wpłynięcie na generowany masthead ? Albo jeszcze jeden problem:
Przed każdą sekcją w treści doklejany jest taki mini-spis treści, z jej zawartością. Chodzi mi o taką kontrolę nad całym procesem.


27 sie 2013 13:36:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2013 12:23:27
Posty: 5
eCzytnik: Kindle DX
Post Re: EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułó
Jeżeli coś jest niejasne, to proszę dać znać.

Sądziłem, że ktoś borykał się z podobnym problemem :(


29 sie 2013 10:48:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2013 12:23:27
Posty: 5
eCzytnik: Kindle DX
Post Re: EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułó
Chciałem tylko napisać, że poradziłem sobie sam. Zainwestowałem czas w grzebanie w kodzie Calibre, co okazało się chyba najlepszym wyjściem.


04 paź 2013 15:08:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2011 10:27:50
Posty: 76
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułó
A mógłbyś sie podzielić tymi poradami jak to zrobiłeś?


12 paź 2013 7:55:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2013 12:23:27
Posty: 5
eCzytnik: Kindle DX
Post Re: EPUB(HTML) z pliku do Mobi z nawigacją sekcji i artykułó
http://manual.calibre-ebook.com/develop.html

To punkt pierwszy.

Zapoznaj się z tym wnikliwie i przygotuj środowisko, tak jak opisane w instrukcji.
Resztę znajdziesz w kodzie, jest w miarę dobrze udokumentowany.
Moje problemy wynikały ze specyficznego formatu EPUB, który wykorzystywałem do wygenerowania MOBI.

Trzeba trochę posiedzieć, żeby zrozumieć w jaki sposób zbudowana jest Calibre.

Jak będziesz miał jakiś konkretny problem, pisz śmiało.


31 paź 2013 18:24:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: