Teraz jest 28 mar 2024 14:47:10




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 06 kwi 2010 16:48:50
Posty: 1
Post Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Zastanawiam się czy w domu pełnej komputeryzacji ludzie czytają jeszcze książki. Prasę codzienną tak kupuję i czytam regularnie, ale książki nie pamiętam kiedy ostatnio osobiście kupiłam. Potrzebne są mi opienie innych na ten temat do eseju o książkach. Jak sądzicie ?


06 kwi 2010 17:12:04
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2010 10:29:15
Posty: 69
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle3, eClicto, Tungsten T|3
Post Re: Czy ludzie zytają w dzisiejszych czasach książki ?
To trochę jak pytanie czy ludzie dzisiaj jedzą jeszcze kaszankę. Tak, wielu ludzi w dzisiejszych czasach jeszcze jada kaszankę ;) Mimo, że Ty osobiście nie pamiętasz kiedy ostatnio ją jadłaś ;)
Sorry, że nie pomogłem, ale pytanie wydaje mi się dziwne, szczególnie na forum, które odwiedzają ludzie czytający książki, nie mający prawdopodobnie obiektywnego widzenia sprawy.

_________________
That is not dead which can eternal lie, yet with strange aeons even death may die.


06 kwi 2010 17:53:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2008 23:21:37
Posty: 114
Post Re: Czy ludzie zytają w dzisiejszych czasach książki ?
Nie trzeba kupować książek żeby je czytać. Sama w domu mam ich bardzo dużo, ale także zdarza mi się wypożyczać albo ściągać z internetu;) Mam wielu znajomych czytających książki i zdarza się, że pożyczamy je sobie nawzajem.

Moim zdaniem istnieje całkiem duża ilość osób, które w dobie komputeryzacji czytają książki, ale być może to mój subiektywny odbiór oparty na obserwacji środowiska, w którym się obracam.

Zaciekawiło mnie bardziej, że ktoś jeszcze czyta codzienną prasę, gdy w internecie dostępnych jest wiele dobrych portali informacyjnych, z których często korzystam i właściwie nie pamiętam kiedy ostatni raz miałam w ręku jakikolwiek dziennik.

_________________
"Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. . . kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy w ciebie"

Friedrich Nietzsche


06 kwi 2010 17:56:24
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2010 21:23:09
Posty: 250
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: eClicto + Kindle
Post Re: Czy ludzie zytają w dzisiejszych czasach książki ?
Też może za często książek nie kupuję, za to sporo czytam. Znam też osoby, które lubią czytać i dużo czytają. To, że istnieje dużo innych źródeł rozrywki oraz informacji, nie znaczy, że książki leżą odłogiem.
Większym rywalem dla książek chyba jest telewizja, a nie komputery. Przynajmniej jeśli chodzi o lektury szkolne ;)

Piszę tutaj o książkach, bo gazet zdecydowanie mniej czytam i kupuję. Choć czasem się zdarzy jakiś tygodnik kupić.


06 kwi 2010 21:27:54
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Czytają i to dużo. Po premierze iPada sprzedano cholernie dużo książek elektronicznych (a prasy nie).

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


07 kwi 2010 8:38:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2009 17:55:48
Posty: 211
eCzytnik: iPad, dawniej: iRex DR1000S
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
W roku 2000 na jednego Amerykanina przypadło 7 sprzedanych książek, a na czytającego Amerykanina - 18,5 książki: http://www.nea.gov/pub/ReadingAtRisk.pdf

Chyba tak źle nie jest.

_________________
Copywriting


14 kwi 2010 13:31:02
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 21:14:48
Posty: 44
Lokalizacja: Sandomierz
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Osobiście nie znam duzo ludzi czytajacych ksiazki.
Czytam 2-3 ksiązki miesięcznie + jakas 1-2 gazety (Logo/PC Format/CDA/KŚ)
Informacje to Internet i TVN24.


24 gru 2010 21:35:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 lis 2011 13:53:42
Posty: 8
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
ja czytam bo uwielbiam czytać jak leżę przed snem ....


19 gru 2011 15:54:45
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2011 0:38:38
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
pager120 napisał(a):
Osobiście nie znam duzo ludzi czytajacych ksiazki.
Zmień towarzystwo, nic innego Ci nie pozostaje. Inaczej będziesz dziwakiem zmuszonym kryć się przed znajomymi ze swoim hobby ;)
Cytuj:
Czytam 2-3 ksiązki miesięcznie + jakas 1-2 gazety (Logo/PC Format/CDA/KŚ)
To opłacał Ci się zakup czytnika e-booków przy tak niewielkiej liczbie lektur (jak sam piszesz 24-36 książek rocznie, średnio około 30/rok)? Cena książek na martwych drzewach i rozbieganych elektronach jest mniej więcej taka sama, a samo urządzenie kosztowało Cię jak sądzę >500 PLN. Czyli "pi razy oko" wydałeś na nie Twój 6-miesięczny budżet (licząc średnio 30 PLN za książkę) ;)


20 gru 2011 18:57:24
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2011 19:14:58
Posty: 28
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: iRiver Story HD, Asus Transformer
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Jestem z tych, którzy uwielbiają czytać (jeśli tylko mają na to czas) i w ciągu tygodnia potrafię przeczytać 2-3 książki plus kilka artykułów :) Przyjaciele podobnie jak ja, czyli "jeśli tylko mam czas". Niestety ostatnio jest go coraz mniej...

Ostatnio spotkałem się z opinią dość kontrowersyjną moim zdaniem, że "czytanie literatury innej niż naukowa to strata czasu". Tym bardziej mnie zaskoczyła, gdyż wygłosił ją doktorant. Najzabawniejsze było to, że oglądania filmów czy seriali TV (a może nawet "serialiszczy" pokroju "M jak małżeństwo") nie uważał za stratę czasu ;)


02 sty 2012 14:52:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2011 20:31:40
Posty: 53
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Haha idealny obywatel, pogapi się w tv, nie pokusi o głębsze refleksje (bo i czyż nie po to nam literatura). Aż się prosi, żeby zacytować Smoelnia "Nie oglądaj telewizji, bo będziesz miała w głowie glisty". ;)

Ograniczać się do jednego typu książek to trochę, jakby w szkole uczyć się tylko biologii. Będziesz dobrym biologiem, ale nic poza tym.

_________________
Bogowie wiedzą, że śmierć jest nieszczęściem. Inaczej chętnie umieraliby sami.


17 lut 2012 14:34:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 sty 2012 11:46:33
Posty: 26
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Ja uważam, że czytają książki, ale mimo wszystko wydaję mi się, że mało ludzi czyta książki proporcjonalnie do tych, którzy ograniczają się do oglądania telewizji czy ewentualnie czytania gazet codziennych.


20 lut 2012 20:14:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sie 2013 22:54:01
Posty: 5
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Gazet osobiście nie czytam (internet daje mi dużo informacji o świecie i to w większych zasobach).Książki nigdy nie odmówię gdyż uwielbiam ten klimat, którego nigdy nie odda żadna ekranizacja.


26 sie 2013 22:57:16
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Czy ludzie czytają w dzisiejszych czasach książki ?
Natalia S napisał(a):
Zastanawiam się czy w domu pełnej komputeryzacji ludzie czytają jeszcze książki. (...) książki nie pamiętam kiedy ostatnio osobiście kupiłam.

z raportu Biblioteki Narodowej za 2016 rok: trend spadkowy czytelnictwa wyhamował w Polsce w 2008 r. i od tego czasu trzyma stały, niski poziom - 2/3 obywateli nie czyta książek (większośc tej grupy nie czyta treści powyżej 3 stron), 1/3 czyta (w tym 1/10 regularnie).

Niby źle.
Ale z drugiej strony - dawniej to głównie druk był nośnikiem treści "na żądanie" i być może z tego wynikała jego popularność. Dziś powstają nowe media, dawniej niedostępne, przekazujące w dowolnej chwili wybrane przez użytkownika treści audio/video/teksowe i to z poziomu urządzeń mobilnych. Streaming umożliwia wzięcie udziału w wydarzeniu, który odbywa się na drugim końcu kraju a twórcą lub osobą udostępniającą publicznie swoje wypowiedzi może zostać każdy. Kiedyś coś takiego nie było możliwe. Pośrednictwo druku (choć ma swoje zalety) powoli przestaje być koniecznością.
Idzie nowe.

_________________
kindle Touch->kindle Paperwhite->Kobo Aura HD->Kobo Aura H2O->Kobo Aura ONE


29 gru 2017 22:46:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: