Teraz jest 29 mar 2024 11:55:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Czcionki dodatkowe dla Booxów 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lut 2013 22:37:20
Posty: 24
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Pomęczyłem trochę tych czcionek (wszystkie do pobrania w poniższym linku) i ciągle nie mogę znaleźć czcionki szeryfowej, która będzie dobrze wyglądać na ustawieniu wielkości 18-20.
Georgia jest nawet, ale zbyt gruba, a cieńsze odmiany nie wyświetlają się za dobrze.
Najlepiej wyświetla się niestety Caecilia (nie za gruba, nie za cienka, bardzo dobrze wyświetlają się detale liter), ale zbyt bezszeryfowa, to niby odmiana szeryfowa, ale dla mnie to nieudana hybryda (bez obrazy dla użytkowników tej czcionki), czyta mi się źle.


Czy ktoś już znalazł tę jedyną, szeryfową czcionkę?



Link do wypróbowanych przeze mnie zestawów (wszystkie posiadają paczki instalacyjne): https://www.dropbox.com/s/rju1ng5ldfx55iw/BooxPatch.rar


11 mar 2013 19:10:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2012 6:23:07
Posty: 41
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Wątek niby o czcionkach, ale pisałem tu wcześniej, jak z justowaniem do lewej poradzić sobie w CoolReader i FBreader.
Ostatnio wyszpiegowałem, że pod firmware 1.8 w Adobe PDF Readerze, którego najczęściej używam, justowanie definiowane jest w wyświetlanym dokumencie - w moim wypadku, w formacie epub odpowiada zawarty w nim plik css. Innych nie używam, gdyż gdy zechcę coś zmienić czy poprawić, jest edytor epub Sigil, inne formaty są pozamykane, nieedytowalne i niech sczezną.
Ale jak się chce mieć justowanie ładne, czy to równane do lewej czy do obu krawędzi, to bez podziału słów tekst ujdzie, ale wygląda nieszczególnie. By przenoszenie słów w języku polskim uruchomić, należy dodać do słowników językowych słownik polski hyph_pl.dic
(można go wziąć stąd).
Kopiuje się go do katalogu /usr/share/adobe/resources/hyphenDicts i działa (do kopiowania moze posłużyć manager plików OTFM 6.1, gdzieś tu link jest podany).

Obsesyjniejszym purystom podpowiem, że można uzyskać blokowanie spójników (format epub), czyli przeniesienie ich z końca wiersza na początek następnego prostą podmianą w Sigilu:
Znajdź: (\s[iuawzoIUAWZO])(\s)
Zastąp: \1 
Tryb: Wyrażenie regularne

Wygląda to wszystko razem tak:

Obrazek


29 kwi 2013 13:23:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2012 11:55:16
Posty: 11
eCzytnik: Onyx M92 Black Pearl
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Witam,
a może ten post nie tu? Ale dotyczy chyba również czcionek.
mam problem z M92.
Zdarzyło się to pierwszy raz.
I pierwszy raz w życiu widzę taki problem.
Prenumerata ZESZYTY LITERACKIE.
Wrzucam egz. w PDF do Onyxa.
Strona wygląda O.K. przy normalnym wyświetlaniu.
Przy powiększeniu - Pdf stara się ładnie się układać w wyświetlaczu,
niestety na niektórych stronach (większość artykułów, oprócz wierszy) wyrazy robią odstępy w miejscach przeznaczonych na "niby dzielenie" wyrazu.
Np. wyraz 'rozgoryczenie' wygląda tak: 'roz go ry cze nie'. itd.
W laptopie ten problem nie występuje.
No normalnie koszmarek!
Próbowałem konwertować, i wyczyniać cuda, ale zawsze było to samo, również po konwersji do Worda etc.
W redakcji ZL powiedzieli, że wkrótce prenumerata będzie również w sprzedaży
w formacie epub i mobi.
A mój problem jest jedyny, nikt jeszcze im takowego nie zgłaszał.
Czy macie jakiś pomysł?
Pan Robert Artatech może też coś poradzi?
Ja podejrzewam Adobe Mobile zaimplementowany w czytniku. Nie wiem...
Może przesłać testową wersję jednego Zeszytu do podejrzenia problemu?
pozdro


07 maja 2013 23:05:57
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Zapytam tutaj: Jakie czcionki wyglądają dobrze na M92? Czy są jakieś fonty polecane dla tej rozdzielczości? Będę wdzięczny za sugestie.


12 maja 2013 13:42:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lis 2012 20:14:25
Posty: 32
eCzytnik: ONYX Boox i62HD
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Jak wypakować oryginalne fonty z pliku z oprogramowaniem (jest zahaślony)?
Skąd bierzecie oryginalne systemowe fonty?
Potrzebuję ich do stworzenia własnych paczek instalacyjnych.


11 lip 2013 15:04:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lut 2013 23:38:48
Posty: 60
eCzytnik: onyx
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
witam
czy jest mozliwość zwiększenia rozmiaru czcionki w opisach systemowych, w szczególności menu itp.
zanabyłem własnie BOOX i62HD Angel Glow i ze względu na wiekszą rozdzielczość wielkość czcionki systemowej jest bardzo mała, oczka nie te
w wlaściwościach mozna tylko wybrać ogólnie samą czcionkę


22 wrz 2013 18:28:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lis 2012 20:14:25
Posty: 32
eCzytnik: ONYX Boox i62HD
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Z tego co wiem to mozna tylko zmienic czcionke na inna.


22 wrz 2013 19:38:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2012 9:01:03
Posty: 100
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Cos na nowej aktualizacji dziwnie sie instaluja czcionki. Najpiew wcale nie moglem, a pozniej laskawie tlyko pojawila mi sie jedna 9na szczescie moja ulubiona. Mozliwe ze idac dalej za ciosem nie mozna instalowac teraz z katalogow ze spacja albo za dluga nazwa katalogu (tak jak w google drive nie mozna sciagac nic poza krotniki nazwami ;) ).


02 gru 2013 21:59:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2012 9:01:03
Posty: 100
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Za ktoryms razem w koncu sie zainstalowaly. Mozliwe ze przeszkadzala im spacja w nazwie katalogu z ktorego instalowalem ;).


03 gru 2013 18:46:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Comandante W napisał(a):
Obsesyjniejszym purystom podpowiem, że można uzyskać blokowanie spójników (format epub), czyli przeniesienie ich z końca wiersza na początek następnego prostą podmianą w Sigilu:
Bardzo Ci dziękuję za różne świetne porady dotyczące formatowania tekstu.
Ideałem byłoby, gdyby programy ignorujące style zawarte w epubie (CoolReader, AlReader) zawierały w sobie algorytmy stosowania tego typu zabiegów.

Zacząłem przygodę z nowym czytnikiem na Androidzie - mam Onyx BOOX C65 AfterGlow i chciałem dodać, że wszystkie czcionki z tego wątku działają poprawnie na tym czytniku (również Storia i zapewne Metropolitan).

Na nowych czytnikach nie ma potrzeby przeprowadzać żadnych instalacji - wystarczy skopiować same pliki krojów (*.ttf) do katalogu "Fons" w pamięci czytnika (nie na karcie SD) i od razu są dostępne dla programów czytających (oprócz OnyxReader, który nie pozwala na ich zmianę).

Dodatkowym ułatwieniem w czytnikach z Androidem, jest brak ograniczenia do 25 krojów ;)

_________________
W Obrazek też ;)


05 gru 2013 16:40:55
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012 18:56:52
Posty: 405
eCzytnik: Pocketbook Inkpad 3
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Airs, a gdzie jest ten katalog "Fons" w czytniku? Nie widzę..mam go sam utworzyć? Jeśli tak to tak zrobiłem, wgrałem czcionki Kurier, zrestartowałem i ....lipa.. :(


07 gru 2013 21:55:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2012 7:34:58
Posty: 21
eCzytnik: Boox i62
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Zakładam, że widzisz literówkę? "Fonts"

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


07 gru 2013 22:36:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012 18:56:52
Posty: 405
eCzytnik: Pocketbook Inkpad 3
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Tak widzę.. ;) Zrobiłem katalog Font..
No tak.. Fonts.. Ale mam widoczna tylko jeden typ, a wgrałem 4..a gdzie reszta?
Ok, poczytam posty wcześniejsze i juz kapuje.. ;)


07 gru 2013 23:27:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Fajnie, czyli podsumowując:
Katalog "Fonts" w pamięci czytnika.
Nie trzeba restartować czytnika, FBReader czy CoolReader "widzą" dodatkowe czcionki od razu.
Jeden krój czcionki ma zwykle 4 pliki reprezentujące kolejne odmiany: normal, bold, italic i bold-italic.

_________________
W Obrazek też ;)


08 gru 2013 12:12:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Po 2-3 tygodniach poszukiwań - mam teraz ekran e-ink HD - skompletowałem "swój" zestaw czcionek, którym podzielę się tutaj (może w ramach prezentu świątecznego)...
Napiszę oddzielny post, bo tej paczce się to należy :)

W komplecie (plik ZIP) jest 107 plików, które dają 30 różnych krojów.
Wiele z nich wygrzebałem z różnych "zakamarków internetu" i trochę niektóre wyedytowałem, żeby zgłaszały się w czytniku jako jeden krój (w 4 odmianach - zwykły, pochylony, pogrubiony i oba wyróżnienia jednocześnie).
Moje warunki były dwa: oprócz możliwie kompletnych odmian, również obecność polskich znaków.
A przede wszystkim musiały być "masywne", żeby nie wyglądały "rachitycznie" na ekranie czytnika w rozdzielczości HD (do zwykłej rozdzielczości 800x600 na ekranie Pearl, niektóre z nich mogą być zbyt grube, a dla odmiany mogą też sprawdzić się na starszych ekranach Vizplex).
Czcionki są do bezpośredniego użycia w katalogu "Fonts" w czytnikach serii z Androidem. W starszych modelach będą wymagać dodania skryptów instalacyjnych (oprócz FBReadera, który "widzi" katalog "Fonts"), które można znaleźć wcześniej w tym wątku.

W efekcie w paczce jest:
3 kroje "skryptowe", czyli 10% - raczej nie nadają się do regularnego czytania, ale efektowna ciekawostka na ekranie
Kolejne 15% to specyficzne polskie czcionki - było sporo edytowania, żeby ustalić wersje "medium" jako podstawowe
Następne 20% to czcionki używane w innych czytnikach (z najnowszej wersji FW)
Tak ok. 25% krojów to powtórki występujące już w tym wątku, sprawdzone na ekranie HD
Pozostałe 30% to czasem znane kroje, ale bardzo rzadkie w wersji specjalnie "wzmocnionej" (też edytowane metadane) dla dobrego wyglądu na ekranie e-ink (zwłaszcza HD).

Paczka jest do pobrania tu: Fonty_dodatkowe_dla_E-inkHD.zip (rozmiar ok. 13MB)

Jeśli ktoś już ma podobne lub takie same, zachęcam do przejrzenia i porównania, niektóre z nich (nawet z tą samą nazwą) mogą okazać się ciemniejsze i wyraźniejsze niż oryginały bez modyfikacji ;)
Ciekawostką dla mnie były te z "Lin(ux)" w nazwie, choć drobne, to po powiększeniu (i zmniejszeniu interlinii) bardzo przyjemne...

_________________
W Obrazek też ;)


24 gru 2013 1:53:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron