Teraz jest 28 mar 2024 21:15:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Polskie czcionki w Nook'u 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Żadnymi nagłówkami nie musisz walczyć. Musisz wrzucić odpowiednie pliki z fontami na czytnik, jak to zostało opisane choćby tutaj, a następnie wykorzystać calibre, by automatycznie dołączało Twój styl CSS (to, co podane tutaj lub z poradnika, to to samo) do plików - i wtedy jeszcze raz przekonwertować swoje ePUBy do ePUBów w calibre (można), a następnie skopiować na czytnik - i powinno działać.

Ponieważ fonty kopiujesz raz, tak samo raz konfigurujesz calibre, to później będziesz mieć już z górki.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


08 sie 2010 9:41:44
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lip 2010 9:20:11
Posty: 11
eCzytnik: NooK
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Polskie czcionki już mam, niestety Calibere nie dodawał mi kodu do css'a więc postąpiłem inaczej. RTFa konwertuję przy pomocy Calibere do epuba a następnie 7zipem jednie otwieram archiwum (nie wypakowywuję) i dodaję wcześniej przygotowany plik css'a.


17 sie 2010 15:25:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2010 0:05:14
Posty: 1
eCzytnik: Nook
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Witam,

przeglądałem bardzo uważnie powyższy topic i starałem się wykorzystać wszelkie rady, ale mimo ich zastosowania, nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującego mnie efektu. Otóż sprawa wygląda następująco.

1. W preferencjach w Calibre zamieściłem odpowiedni kod css.
2. Przy konwersji pojawia się ten kod w opcjach. Bez problemu konwertuję z RTF do ePUB oraz z ePUB do ePUB (tak jak poradził ktoś tutaj)
3. Po przesłaniu książki na mojego NOOK'a niestety cały czas nie są wyświetlane polskie fonty.

Utworzyłem katalog na pamięci głównej mojego czytnika /my font , zamieściłem w nim czcionki Georgia i nic. Sprawdziłem nawet to co napisał winnidall, czy Calibre daje odpowiednie kody css'a do ePUB - efekt jest zadowalający, wszelkie dane z konwersji są zamieszczone w interesującym mnie css'ie.

Czy mogę kogoś prosić o pomoc? Jak wybrnąć z tego problemu?

Edit:
Udało mi się osiągnąć polskie fonty w plikach epub. Nie do końca wiem co się zmieniło, natomiast odradzam powtórną konwersję ePUBów.


03 paź 2010 0:32:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2009 13:50:25
Posty: 10
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
To jak sprawa wyglada, nie ma problemow z wgrywaniem "pirackich" ksiazek z polskimi znakami?


03 gru 2010 19:05:58
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 15:50:11
Posty: 523
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Paperwhite, iPhone 5
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
"Piraci morz sargassowych" wgrywaja sie bez problemu, "Pod trupia bandera" tez.


03 gru 2010 20:31:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 5:48:48
Posty: 8
eCzytnik: nook
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Dodam coś od siebie:
- Calibre ma bardzo ciekawą funkcję ułatwiającą grzebanie w EPUBach. Wybierz książkę w tym formacie i wciśnij literkę T (lub wybierz z menu kontekstowego Tweak ePub). Pojawi się nowe okienko w którym klikasz na Explode ePub i otwiera Ci się okienko z zawartością ePuba. Po ewentualnych modyfikacjach plików z książki, należy wszystkie te pliki pozamykać i w tym samym małym okienku z Calibre wybrać Rebuild ePub. Nie jest potrzebne otwieranie to jakimiś archiwizerami, zmiany rozszerzeń i tym podobne myki - bardzo wygodne, polecam. Co prawda nie testowałem osobiście czy to działa też na Windzie, ale myślę, że powinno.
- Zauważyłem, że niektóre książki mają ustawienia, dotyczące czcionek, które Calibre przegapia. Choć to rzadkie, jeśli czcionki po konwersji nadal nie działają, warto czasem poszukać, czy jakaś klasa cssowa nie nadpisuje nam czcionek.
- Nie działało mi również podpięcie własnych czcionek gdy przy wstawianie fragmentu CSS do EPUBa, umieszczałem wartość dla atrybutu src czyli URLa w cudzysłowach. Nie chce mi się teraz szukać, która wersja jest zgodna ze standardem CSS ale sam sobie tego nie wymyśliłem. Niektóre przykłady w sieci mają w tym miejscu cudzysłowy.

pozdrawiam


24 gru 2010 6:08:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 14:58:01
Posty: 1
eCzytnik: Nook
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Może ja zaprezentuję swoją metodę na dodawanie czcionki do ePub, którą właśnie przed chwilą wykorzystałem. Moim zdaniem bardzo prosta. Ściągnąłem wtyczke do Calibre "Font embedding plugin" stąd:
http://www.mobileread.com/forums/attachment.php?attachmentid=45585&d=1266180689
1.Po ściągnięciu wtyczki nie wypakowujemy jej.
2.Wchodzimy do ustawień Calibre -> Wtyczki i dodajemy naszą ściągniętą (będzie widoczna w drzewku pod nagłówkiem "Typ pliku".
3.Następnie wybieramy książkę i klikamy na konwertuj
4.W zakładce "Wygląd i zachowanie" w oknie "Dodatkowa stylizacja kodem CSS" wklejamy:
Kod:
body {
font-family: "Liberation", sans-serif;
}

5.klikamy OK

jeśli chcemy użyć innej czcionki to po prostu zamiast "Liberation" wybieramy inną nazwę
mam nadzieję, że komuś się przyda. wcześniej próbowałem innych metod opisanych na forum ale żadna nie odniosła skutku :(
pozdrawiam :)


24 gru 2010 15:14:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 5:48:48
Posty: 8
eCzytnik: nook
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości jak sobie radzić z polskimi literkami w książkach w formacie EPUB to:
  • tutaj jest opisane jak za pomocą Calibre (bez żadnych pluginów) włączać pliki czcionek do EPUBów,
  • a tu z kolei jak z pomocą Calibre korzystać z czcionek zewnętrznych, tzn. zainstalowanych na nooku bez włączania ich do każdej książki.


26 kwi 2011 14:28:34
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 01 gru 2011 19:10:22
Posty: 28
eCzytnik: ipad, kindle classic, touch, pw2
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Czyli podsumowując: Nook w epub domyślnie polskich znaków nie czyta i żeby czytał trzeba pokombinować i się pobawić?

Czy może jednak ten temat tyczy się starego Nooka a w nowym (simple touch) już wszystko gra?


04 maja 2012 14:53:49
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2011 18:10:42
Posty: 176
eCzytnik: NOOK Simple Touch™
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
W simple touch nie miałem i nie mam żadnych problemów z polskimi czcionkami.


04 maja 2012 15:41:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 5:48:48
Posty: 8
eCzytnik: nook
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
ThimGrim napisał(a):
Czyli podsumowując: Nook w epub domyślnie polskich znaków nie czyta i żeby czytał trzeba pokombinować i się pobawić?

Czy może jednak ten temat tyczy się starego Nooka a w nowym (simple touch) już wszystko gra?


O nowym nic nie wiem ale w starym to nie do końca jest tak, że nie "czyta" polskich znaków. Po prostu nie ma na pokładzie czcionek z polskimi znakami. Te wszystkie powyższe metody służą temu, żeby to obejść - gdy w jakiś sposób poda mu się czcionki, które takie znaki mają, wszystko gra.


31 maja 2012 8:29:06
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2013 11:40:57
Posty: 17
eCzytnik: NOOK Simple Touch
Post Re: Polskie czcionki w Nook'u
Mam zrootowanego NOKa i na co dzień korzystam z aplikacji CoolReader.
Czy da się zainstalować w NOOKu swoje czcionki, tak żeby można je było wybierać z menu wg. uznania do dowolnej książki?
Jeśli tak, to proszę o opis :)
Dziękuję i pozdrawiam - Mariusz.


25 sty 2013 9:21:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron