Teraz jest 19 kwi 2024 11:25:55




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje 
Autor Wiadomość
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Mori napisał(a):
Druga część zdjęć od Kamila Mizery: http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... 5100638710 (zadanie bonusowe: znajdź Moriego na zdjęciach -- tak, jestem :))

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 5100638710 ?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


06 lis 2010 18:14:50
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Magnes napisał(a):
airs napisał(a):
Podsumowując, Pearl to taki Vizplex (żadna nowa technologia) "wyżyłowany" na max-a, kosztem kilku procent gorszej bieli, w zamian za więcej procent mocniejszej czerni :idea:


Na wszystkich zdjęciach Pearl ma jaśniejsze tło niż Vizplex.
No i wszystkie czytniki z Vizplex mają praktycznie ten sam kontrast, ale może to się zmieni, bo zaczną je jakoś "żyłować".

http://www.eksiazki.org/2010/08/29/test ... on-kindle/

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


06 lis 2010 18:19:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
(mało ważne, biel Kindle może się wydawać na zdjęciach lepsza z powodu złudzenia optycznego spowodowanego ciemną ramkę - sprawdzę to niedługo samemu)

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


06 lis 2010 18:25:06
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Może wrócę do sprawy Vizplex vs Pearl (choć może to zbyt szczegółowy wątek):
Mori napisał(a):
airs napisał(a):
- w trakcie rozmów dowiedziałem się, że Pearl jako taki (nazwa firmowa) na razie nie wejdzie do innych czytników, bo Amazon wykupił go na wyłączność

Kompletna bzdura. No, chyba że Sony teraz też jest Amazonem (albo się pod niego podszywa). Dobra, to jak aż tak "wiarygodne" informacje słyszałeś, to myślę, że to źródło możesz sobie darować. Tak z ciekawości - to źródło promowało głównie SiPixa? :)
Masz rację - bzdura, ale nie taka "kompletna" ;)
Rzeczywiście zaćmiło mnie, zapomniałem o SONY, a informacja o Vizplex-ie nie była od zwolenników Sipix-a, a od dystrybutorów zajmujących się importem czytników i to nie od jednego, czyli w miarę potwierdzona (dwa źródła), tylko ja trochę przekręciłem :oops: przepraszam.

Powinienem napisać, że Amazon (wraz z SONY) wykupił cały "nakład" Pearl-a z fabryki, która ma przecież określone moce przerobowe.

Natomiast druga część informacji jest bliższa prawdy.
Myślałem właśnie o artykule który przytoczył t3d:
http://www.eksiazki.org/2010/08/29/testy-kontrastu-ekranow-eczytnikow-na-nieoficjalnym-blogu-amazon-kindle/
W nim widać "cyfrowo" poziom bieli w Vizplex=74% a w Pearl=69,1%
(większy procent = "bielsza" biel)
Natomiast przy czerni mamy Vizplex=12,2% a Pearl=6,4%
(mniejszy procent = mocniejsza czerń)
Stąd biorą się wspólczynniki kontrastu, dla Pearl (w K3) 10:1 wobec 6:1 w Vizplex (K2).

Kindle 3 to Pearl, Kindle 2 to podstawowy (klayczny) Vizplex.
Parametry Vizplex-u (podstawowego) możemy też znaleźć na stronie producenta:
http://www.eink.com/products/matrix/High_Res.html
wobec Pearla: http://www.eink.com/products/High_Res_Pearl.html

W tych specyfikacjach widać również czas reakcji (odświeżania) ekranu.
Przy Vizplex (klasycznym) mamy: <1s (grayscale mode) 280 ms (1-bit mode)
przy Pearl jest: <1s (grayscale mode) 250 ms (1-bit mode)
A więc minimalne przyspieszenie, z tym że nowoczesne Vizplex-y "też tak potrafią" ;)

To na poparcie tezy, że Pearl to taki ulepszony Vizplex ;)
I jeszcze ze strony: http://www.slashgear.com/e-ink-pearl-display-outed-50-contrast-improvement-0192565/ stwierdzenie: "The E Ink Pearl design builds on the current generation of Vizplex designs" :idea:
W tym "ulepszaniu" mieści się jeszcze kwestia optymalizacji zużycia prądu w czasie "przewracania kartek" czyli odświeżania ekranu.

W różnych czytnikach znajdują się ekrany Vizplex, ale unowocześnione/ulepszone, z większym kontrastem i wtedy znajdujemy czasem w specyfikacji takiego czytnika określenie kontrastu np. 8:1 :!: i tu już nie zobaczymy tak wyraźnej różnicy między nowymi Vizplex-ami a Pearl-em.

W odbiorze tekstu i odczuciu czerni znaczącą rolę odgrywa rodzaj czcionki. Tutaj w Kindle 3 mamy doskonały przykład wytłuszczonej (bolded) czcionki i jeśli taką samą zastosujemy w innym czytniku, to rezultat może być zaskakujący (trudno dostrzegalna różnica).
Doskonały artykuł na ten temat (po angielsku) jest tutaj:
http://blog.the-ebook-reader.com/2010/09/21/pearl-vs-vizplex-are-the-new-high-contrast-pearl-screens-overrated/

Swoją drogą, tak dużo tutaj teoretyzuję, a chętnie przetestowałbym takie porównanie w naturze - niestety Kindle 3 jest nieobecny na Targach, ale myślę że w Krakowie znalazłby się właściciel K3, który byłby chętny na porównanie z moim BOOX-em, w którym zakładam że jest troszkę nowszy Vizplex, a mam czcionkę "kindlową" :) Fajnie by było porównać też od razu np. z eClicto, który przy 4 stopniach szarości ma całkiem dobry w/g mnie kontrast!

_________________
W Obrazek też ;)


06 lis 2010 22:35:53
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Teraz mi się przypomniała historia z Lbookiem (jednym z rebrandingów hanlina). Lbook którego mam to tzw. "V3 ext", a jakieś półtorej roku później wyszedł "V3 new", anonsowany właśnie jako model z lepszym kontrastem. Przy czym "ext" miał już vizpleksa, więc "new" (przez bebooka nazwany V3+), który pearla na pewno nie ma, jest jakimś stadium pośrednim.

Ogólnie wychodzi na to, że vizplex vizpleksowi nierówny.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


06 lis 2010 23:11:38
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Okazuje się, że z e-Dazonem pokręciłem co do tych cen (ale naprawdę byłem święcie przekonany, że tak właśnie powiedzieli). No, więc SiPix bez abonamentu ma kosztować 799 zł. Taniej są te tablety LCD (ale ja tu nie będę pisał, co ja myślę o tanich tabletach).

Dzisiaj zaczęło się od tego, że szukając Azymutu (a także oprowadzając rodzicielkę po Targach) wpadłem na stanowisko e-Dazona :) Dopytałem się o ceny, dostałem też zapewnienie, że podeślą mi materiały w kwestii przewagi e- nad pBookami pod względem ekologii.

Później udało mi się trafić do Azymutu, więc też sobie miło pogawędziliśmy. Oni chcą wspierać małych księgarzy (zresztą już to robią) i dać im możliwość sprzedaży eBooków. Do tego czytnik (Onyx Boox 60), który ma się pojawić w księgarniach (przynajmniej, jak zrozumiałem, niektórych). Może będą też organizowane jakieś wydarzenia w związku z promowaniem idei eKsiążek - więcej będzie o tym wiadomo za kilka (ze trzy) tygodni.

Potem byłem na prezentacji Libranovy (NB dla czytelników), pomagałem rozkładać i składać sprzęt, a także niewygodne pytania zadawałem (jestem ZUY). A najlepsze było, gdy zostałem nazwany "panem Morim" :) I nikt nie wiedział, że to Jobs powiedział, że "people don't read anymore" :( Za to dzięki nowej plakietce "Media" mogłem wchodzić i wychodzić z terenu Targów (i czuć się lepszym od zwykłych ludzi stojących w ogromnych kolejkach :)).

Później miałem trochę rozmów z dostawcami eCzytników ("To co nam wyślecie do testów?" :)), wpadłem ponownie do Azymutu, a także zamieniłem parę słów z Jarosławem Lipszycem z FNP. Potem, standardowo, pomęczyłem gości ze stanowiska Empiku (jakie by Oyo nie było, oni na pewno są bardzo pozytywni :)), pogadałem chwilę z Kasią Mussur-Serafin z Targów Książki i zniknąłem z imprezy parę minut po 16.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


07 lis 2010 1:12:03
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Dodam jeszcze 3-cią część moich impresji z Targów, bo zostało mi parę brakujących zdjęć do wrzucenia ;)

Przy samym wejściu do głównej hali był plakat, którego nie mogę odpuścić:

Obrazek

On też trochę oddawał charakter Targów ;)

Przy eClicto gablotka z poglądowym egzemplarzem nie-sztywnego e-inku:

Obrazek

Pisałem wcześniej o czytniku za 650 zł od e-dazon, podobnym do Oyo tylko czarnym - jednak po przyjrzeniu się mu bliżej, to podobieństwo się oddala... pozostaje kształt, i wielkość, i Sipix (i cena ;) ).
Na zdjęciu wspomniany Neox w bardzo niekorzystnym świetle obok "czytnika" z LCD, który wypala oczy również aparatowi :eee :

Obrazek

Dalej znaleziony w całkiem innym miejscu - u Gandalfa - egzemplarz iRiver-a, którego ktoś później wygrał...

Obrazek

Porównanie dla mnie konieczne z czytnikiem, którego ekran jest wielkości całego mojego BOOX-a, czyli iRex DR800s w towarzystwie BOOX-a:

Obrazek

I na zakończenie olbrzym - jakiś chińczyk (nie umieli powiedzieć jak się nazywa :? ), który zastępował tymczasowo na stanowisku PocketBooka 902, który nie chciał się naładować.
Nie jest to PocketBook 9-calowy, ale miał sprawiać wrażenie i oddawać rzeczywistą wielkość czytnika, który zdezerterował.
Po prostu hektary e-inku :shock:
To już, jak dla mnie nie nadaje się do czytania literatury pięknej, dobry jest do literatury fachowej (PDF A4), profesjonalnej z grafikami, zdjęciami, wykresami czy wzorami jakie na zdjęciu widać:

Obrazek

Targi się skończyły, jak dla mnie, który dotychczas miał w ręku tylko BOOX-a i przez małą chwilkę jakiś inny czytnik z e-papierem, to było wielkie wrażenie wziąść w łapy i obmacać tyle różnych produktów, pozwalających czytać e-booki w tak komfortowy sposób :o

Mój faworyt (patrząc tylko zewnętrznie na wygląd i podstawowe funkcje) czytnik-perełka czyli Prestigio Libretto PER3162B jeszcze staniał podczas targów do 650 zł. Na stanowisku Producenta, czyli Prestigio, można było dostać kupon rabatowy na kwotę 50 zł na zakup ich czytnika w sklepach internetowych partnerów (również po targach). I jak mówił pan z Prestigio ich cena sugerowana po targach będzie wynosić 659 zł za ten czytnik (a jak ustawią cenę sklepy, to się okaże). Powiedział też, że w bliskim czasie ukaże się aktualizacja firmware i że sprzedają czytnik do 30 krajów...

Wszędzie gdzie sprzedawano/prezentowano czytniki, na pytanie skąd wziąć zawartość, następowało ożywienie i każdy właściwie był na to pytanie jakoś przygotowany. Padały stwierdzenia, że wydawcy już się przełamali, że jest dużo rozmów/umów i w bardzo krótkim czasie powinno pojawić się wiele ciekawych pozycji do kupienia on-line na czytniki...
Wygląda na to, że sprawa ruszyła, jest mnogość czytników (żeby jeszcze w niższej cenie ;) ) i będzie niedługo mnóstwo publikacji - oby w niższej cenie niż papierowe, analogowe książki...

Aby dla mnie Targi nie były bezowocne (szukałem drugiego czytnika, żeby ograniczyć konflikty w domu ;) ) po przyjrzeniu się różnym dostępnym czytnikom, wybrałem bliźniaka dla naszego BOOX-a i teraz myślę, że w domu będziemy jeszcze więcej czytać :D

Obrazek

Tak więc owocny koniec Targów Książki A.D. 2010 - za rok będzie znów inaczej...

_________________
W Obrazek też ;)


08 lis 2010 2:38:26
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Ostatni dzień był zdecydowanie dniem kamery i obiektywu. Kell dotarł ze swoim sprzętem do nagrań, ja, jak to ja, miałem swoją lustrzankę i tak spędziliśmy czas :) Żałuję jedynie, że nie ze wszystkimi udało się zrobić wywiad - może następnym razem. Ponieważ na materiał video trzeba będzie trochę poczekać (proszę w tej kwestii poganiać Kella), to na osłodę ostatnia partia moich zdjęć z nieśmiesznymi podpisami (aha, tak te, jak i wcześniejsze zdjęcia są na licencji CC BY-SA 3.0 Polska, gdyby ktoś potrzebował):

Obrazek
Kadr z sobotniej prezentacji projektu NowaBiblioteka.pl

Obrazek
Porównanie koloru kartki i czarnego długopisu do ekranu Oyo. Hasło (c) by DarkStar ;)

Obrazek
Rano zainteresowanie Oyo było mniejsze.

Obrazek
Kręcimy 7" tablet LCD od e-Dazona.

Obrazek
Oraz ich propozycję SiPixową.

Obrazek
Woblink - czekanie zdarza się wszędzie (tłum też zdarza się wszędzie).

Obrazek
Później stanowisko Empiku cieszyło się większym zainteresowaniem.

Obrazek
Tak wyglądają eKsiazki.org na iRexie DR800S :)

Obrazek
Onyx Boox X60, czyli kręcimy na stanowisku ArtaTechu

Obrazek
Gdy my ukradliśmy X60, zwiedzający musieli się zadowolić oglądaniem starego Booxa 60 ;)

Obrazek
Stanowiska 71Media/czytio.pl oraz poczytaj.to

Obrazek
Stanowisko Legimi. Ktoś chce kupić ten telewizor? ;)

Obrazek
Nagrywamy ofertę Legimi.

Obrazek
Pani Katarzyna Mussur-Serafin na stanowisku Legimi, czyli obsługa Targów chce wiedzieć, jak się żyje wystawcom :)

Obrazek
No i jesteśmy na stanowisku eClicto.

Obrazek
Kamerowania część czwarta i ostatnia.

Obrazek
I stanowisko Libranovy


No i koniec Targów. To była naprawdę niezwykle pozytywna impreza, która pozwoliła nam zorientować się w sytuacji eCzytników oraz eBooków na rynku polskim. Jestem przekonany, że za rok nie będą już potrzebne żadne dyskusje, które miałyby na celu przekonanie wydawców, że warto inwestować w eKsiążki - to po prostu będzie dla nich naturalne i jasne jak słońce :)

@airs: eCzytnik e-Dazona, Neox Q6 (ten z SiPixem), bez abonamentu kosztuje 799 zł. To 650 zł to w abonamencie? Którym?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


08 lis 2010 2:44:13
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Fajnie, że tak dużo materiału nakręciliście - będziemy z ciekawością oglądać !!

@Mori Trochę duże zdjęcia wrzuciłeś, wprawdzie mam pulpit w Windowsie 1600x1200 ale rozsadzają przeglądarkę i layout forum...

_________________
W Obrazek też ;)


08 lis 2010 3:04:19
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Wiem, airs, że są odrobinę za duże - ale po prostu przy mniejszych uciekłaby część szczegółów. To tylko ten jeden temat, więc liczę, że czytelnicy jakoś sobie poradzą :)

Co do materiału filmowego - zobaczymy, ile wyjdzie z kręcenia Kella - chociaż stojąc z boku i podsłuchując muszę powiedzieć, że przemyślał całą operację całkiem nieźle :)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


08 lis 2010 3:07:54
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2010 0:26:35
Posty: 19
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Mori napisał(a):
Druga część zdjęć od Kamila Mizery: http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... 5100638710 (zadanie bonusowe: znajdź Moriego na zdjęciach -- tak, jestem :))

To ja mam łatwiejsze do poprzedniego ćwiczenia ;)
Obrazek

_________________
Darek-


09 lis 2010 23:25:07
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Ach, Darku, to Ty tak tym fleshem po oczach mi błyskałeś! Zapamiętam to sobie!

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


09 lis 2010 23:38:32
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Mori napisał(a):
Ach, Darku, to Ty tak tym fleshem po oczach mi błyskałeś! Zapamiętam to sobie!

Sławomirze, taka jest cena sławy :twisted:

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


09 lis 2010 23:55:24
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Tomaszu, ale przecież oczy mi mogło wypalić albo co! Poza tym tam wtedy była Magda i jej zdjęcia robić należało, a nie mnie, wtedy byśmy znacznie lepiej jako redakcja wyglądali!

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


10 lis 2010 0:22:30
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2010 0:26:35
Posty: 19
Post Re: 14. Targi Książki w Krakowie - temat zbiorczy na relacje
Koleżankę to akurat - przyznaje się bez bicia - skojarzyłem z szanowną redakcją jak już redakcja była w odwrocie i tylko plecy można było sfotografować :oops: Proponuje w przyszłym roku jaskrawe kamizelki z logo z każdej strony ;)

_________________
Darek-


10 lis 2010 0:37:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: