Teraz jest 18 kwi 2024 21:54:30




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów 
Autor Wiadomość
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
http://www.gadgetweb.de/linux/onyx-boox-hacking.html
http://gadgetweb.de/home/7-gadget/42-on ... ng-ii.html

Z tego wynika, że teoretycznie dałoby się wgrać te wzorce do czytnika bez aktualizacji firmware'u, trzeba byłoby tylko namierzyć gdzie siedzi fbreader.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


01 kwi 2011 10:18:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 maja 2009 18:57:10
Posty: 22
eCzytnik: Kindle Touch, Onyx Boox 60
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Witam,

mam problem z aktualizacją firmware do wersji 1.5.1.

Zassałem ze strony ArtaTech stosowny plik, rozpakowałem go i zgodnie z instrukcją wrzuciłem do pamięci czytnika.

Włączyłem czytnik przytrzymując przycisk ok, Onyx wyszukał sobie plik, rozpakował, poinformował mnie o tym, że dokonuje aktualizacji i.... i nic. Przy ponownym włączeniu system jest w wersji 1.4 2.

Oczywiście proszę o pomoc :).

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Tomek


01 kwi 2011 12:53:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Tobiasz108 napisał(a):
mam problem z aktualizacją firmware do wersji 1.5.1.

Zassałem ze strony ArtaTech stosowny plik, rozpakowałem go i zgodnie z instrukcją wrzuciłem do pamięci czytnika.

Włączyłem czytnik przytrzymując przycisk ok, Onyx wyszukał sobie plik, rozpakował, poinformował mnie o tym, że dokonuje aktualizacji i.... i nic. Przy ponownym włączeniu system jest w wersji 1.4 2.

A miałeś od początku tamto oprogramowanie 1.4 (co znaczy 2. ?), czy wcześniej kiedyś wgrywałeś polskie albo rosyjskie albo jeszcze inne w wersji 1.4 ??
Jaki jest kod daty przy Twoim obecnym firmware - to jest numer po wersji, np 1.4 20100930 (przykład oznacza 2010.09.30) ?

Trochę informacji o wersjach znajdziesz na polskim forum:
http://onyx-ereader.pl/forum
albo po angielsku:
http://booxusers.com/

_________________
W Obrazek też ;)


01 kwi 2011 14:19:23
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 maja 2009 18:57:10
Posty: 22
eCzytnik: Kindle Touch, Onyx Boox 60
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
1.4 20100713 :)

Wgrywałem tylko polskie oprogramowanie ze strony dystrybutora.


01 kwi 2011 14:32:00
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Polskie oprogramowanie w wersji 1.4 20100713 miało błędy i wyszła szybko poprawka.
Spróbuj w takim razie najpierw zainstalować to poprawione (1.4 20100722) ze strony: http://onyx-ereader.pl/do-pobrania-198
i dopiero jeśli się uda to ponownie wersję 1.5

Można też zaczekać, bo powinna się niedługo ukazać poprawiona polska wersja 1.5

_________________
W Obrazek też ;)


01 kwi 2011 14:44:39
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 maja 2009 18:57:10
Posty: 22
eCzytnik: Kindle Touch, Onyx Boox 60
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Niestety to samo dzieje się z wersją 1.4 20100722 :(


01 kwi 2011 15:14:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 maja 2009 18:57:10
Posty: 22
eCzytnik: Kindle Touch, Onyx Boox 60
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Czy jest szansa, że ktoś mi pomoże?


02 kwi 2011 11:16:23
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Pisałes z prośbą o pomoc do serwisu? Arta-Tech dosyć sprawnie odpowiada na zapytania poprzez formularz z ich strony.


02 kwi 2011 13:18:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 maja 2009 18:57:10
Posty: 22
eCzytnik: Kindle Touch, Onyx Boox 60
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Już wszystko gra :) Jak się nie potrafi odróżnić pamięci wewnętrznej od karty SD, to można w nieskończoność próbować aktualizować fm :roll:

Tym niemniej dzięki za pomoc :)


02 kwi 2011 22:30:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2010 1:40:45
Posty: 13
Post Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
RobertCh napisał(a):
Napisałem do Arta Techa (polskiego dystrybutora) w sprawie polskiego dzielenia w FBreaderze. Może zareagują.


Z przykrością informuję, że nastąpił brak reakcji...


05 kwi 2011 7:56:30
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
t3d napisał(a):
Zrobiłem co mogłem: https://github.com/t3d/FBReader/commit/ ... f5e34d5d48
Twórca został już poproszony o włączenie tego do kodu FBReadera. Zobaczymy co z tego wyniknie :)


A więc kod został wciągnięty i jak można przeczytać w komentarzu na android markecie, działa :

https://market.android.com/details?id=org.geometerplus.zlibrary.ui.android&feature=top-free napisał(a):
Doskonała rzecz. W obecnej wersji dzieli wyrazy przy justowaniu! Tru awesome
by brumburak– 5 kwiecień 2011

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


05 kwi 2011 13:57:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
W sumie nie dziwię się, że brak reakcji ze strony dystrybutora w sprawie dzielenia wyrazów w FBReaderze... W końcu mają na głowie poprawki firmware i wdrażanie nowych modeli.

Z tym FBReaderem to jest tak, że Onyx (Chińczycy) na początku nie przyznawał się do użycia tego programu w swoim firmware, nie było też kodów źródłowych do niego w ich SDK. W końcu dopiero w firmware 1.5 ujawniło się, że jest wybór dla formatów ePUB i DOC, jaką aplikacją chcemy je czytać - tu można wybrać FBReader jako jedną z nich (w końcu oficjalnie ;) )
Nieoficjalnie było wiadomo od początku, że jest on używany do plików TXT, RTF, DOC, FB2, ePUB, PRC/mobi(bez DRM). Z tym, że format DOC jest już dodany przez samego Onyx-a (bez obrazków, a z obrazkami w aplikacji MSOffice), a RTF w ograniczonym zakresie (bez obrazków, problemy z przypisami itp.)

W systemie w BOOX-ie (jest dostęp do systemu "od środka" przez terminal, albo skryptami) są katalogi zawierające zmodyfikowany FBReader pod nazwami:
Kod:
/root/onyx_reader/
/usr/share/onyx_reader/

Z tego co jest w środku wynika, że był robiony na bazie FBReader-a w wersji 0.10.3 lub nieznacznie nowszej - max.0.10.7 (datowanie ok. marca 2009r).

Są tam w środku pliki konfiguracyjne i również paczka "hyphenationPatterns.zip"
Dzięki @t3d jak widać jest szansa na włączenie polskich zasad do FBReader-a. Jednak w przypadku "Onyx_reader-a" to trochę bardziej skomplikowane - po prostu nie wiadomo, czy Chińczycy będą chcieli przy nim grzebać, obecnie jak widać prą w stronę formatów MSOffice i komiksowych.

Jednak myślę, że można by "ręcznie" zastapić w BOOX-ie ten plik z zasadami dzielenia, tylko trzeba by skopiować/zmienić nazwę modułu "pl.pattern" na "en.pattern" pozbawiając się w ten sposób reguł angielskich :?
Onyx_reader wszystkie pliki z niezadeklarowanym językiem (jak również polskim) przypisuje do reguł angielskich (to widać w historii czytnika).
Moduł angielski jest jak widzę niezmieniany od 2008 roku - taki sam jest w "onyx_readerze" ;)

_________________
W Obrazek też ;)


05 kwi 2011 14:40:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2010 1:40:45
Posty: 13
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
airs napisał(a):
W sumie nie dziwię się, że brak reakcji ze strony dystrybutora w sprawie dzielenia wyrazów w FBReaderze... W końcu mają na głowie poprawki firmware i wdrażanie nowych modeli.

A ja się jednak dziwię. Sprzedawanie w Polsce czytnika, który książki w języku polskim dzieli zgodnie z regułami dla języka angielskiego (czyli żle), to hucpa. E-czytniki mają w sposób maksymalny przypominać książkę papierową, jeśli chodzi o wygląd tekstu. Tak są wymyślone i tak są projektowane. A przecież niewyobrażalne jest, żeby ktoś wydał papierową książkę z nieprawidłowymi przeniesieniami.

airs napisał(a):
Jednak myślę, że można by "ręcznie" zastapić w BOOX-ie ten plik z zasadami dzielenia, tylko trzeba by skopiować/zmienić nazwę modułu "pl.pattern" na "en.pattern" pozbawiając się w ten sposób reguł angielskich :?
Onyx_reader wszystkie pliki z niezadeklarowanym językiem (jak również polskim) przypisuje do reguł angielskich (to widać w historii czytnika).
Moduł angielski jest jak widzę niezmieniany od 2008 roku - taki sam jest w "onyx_readerze" ;)

A jeśli język zadeklaruje się (w pliku ePub) na przykład jako fiński, i podmieni się plik z regułami dla tego języka, to tekst będzie dzielony zgonie z regułami w podmienionym pliku?


05 kwi 2011 19:45:56
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
Udało się :)
Dzięki @t3d, który przyswoił polskie reguły FBReader-owi i małym poszukiwaniom w oprogramowaniu, od dziś
każdy BOOX dzieli wyrazy według polskich reguł
8)

Wszystko opisałem i odpowiedni plik do rozpakowania zamieściłem na polskim forum Onyx-owym:
http://onyx-ereader.pl/forum/9-pomoc/1533-dzielenie-wyrazow-po-polsku-w-boox-ie

_________________
W Obrazek też ;)


06 kwi 2011 0:06:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2010 1:40:45
Posty: 13
Post Re: Polskie firmware 1.5.1 dla wszystkich modeli BOOX-ów
airs napisał(a):
Udało się :)
Dzięki @t3d, który przyswoił polskie reguły FBReader-owi i małym poszukiwaniom w oprogramowaniu, od dziś
każdy BOOX dzieli wyrazy według polskich reguł
8)

Wszystko opisałem i odpowiedni plik do rozpakowania zamieściłem na polskim forum Onyx-owym:
http://onyx-ereader.pl/forum/9-pomoc/1533-dzielenie-wyrazow-po-polsku-w-boox-ie

Cudownie! Dzięki, dzięki.

Przy okazji. Objawił mi się inny problem. Mianowicie ePuby w języku polskim nie otwierają mi się w FBreaderze, a angielskie tak. Mimo ustawienia w preferencjach FBReadera jako domyślnego programu dla ePubów. Zaczęło się to wcześniej, przed manipulacjami ze skryptami, ale na pewno świeżo po instalacji firmware 1.5.1 wszystko było prawidłowo. Jak zmusić BOOX-a, żeby wszystko otwierał w FBreaderze?


06 kwi 2011 11:05:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: