Teraz jest 28 mar 2024 17:58:27




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
jak zrobić gazetę? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2011 17:15:44
Posty: 13
eCzytnik: kundelek
Post jak zrobić gazetę?
przy pomocy jakiego programu można wyprodukować sobie gazetę na kindla, w takiej wersji jak POLITYKA? jak to się robi od podstaw włącznie ze spisem treści? zakładając że chciałbym sobie wydawać prywatne pismo i mam teksty, czym je edytować? byłbym wdzięczny za pomoc


28 lis 2011 22:20:41
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: jak zrobić gazetę?
Niedawno był podobny temat, w którym nikt nie mógł poradzić niczego poza wygenerowaniem jej przez Calibre.

Tutaj są pewne podpwiedzi:
http://stackoverflow.com/questions/5379 ... cal-format

Gdybym się za to zabierał, to jednak popatrzyłbym jak wygląda HTML z którego Calibre robi gazetki i próbował taki kod wygenerować.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


28 lis 2011 23:45:56
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2011 17:15:44
Posty: 13
eCzytnik: kundelek
Post Re: jak zrobić gazetę?
a czy ktoś próbował zrobić gazetę przy pomocy mobipocket creatora? wśród kilku opcji jest "periodical". mi się to jak do tej pory nie udało


29 lis 2011 0:08:55
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: jak zrobić gazetę?
Nie próbowałem. A co Ci się w ten sposób wygenerowało?

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


29 lis 2011 0:18:30
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2011 10:11:03
Posty: 31
Post Re: jak zrobić gazetę?
Witam, dołączę się do wątku. Mianowicie zwróciłem uwagę, że wszystkie RSS-y które mam wpisane w Colibre przychodzą na Kundelka w formie gazety. Może jakaś wtyczka oszukiwałaby Colibre, że książka to RSS...


29 lis 2011 9:38:25
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: jak zrobić gazetę?
Może spytajcie o to Kovida na mobileread. Myślę, że może być jakaś opcja do ebook-convert która powoduje dodanie takiego "gazetowego" spisu treści.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


29 lis 2011 11:01:09
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2011 17:15:44
Posty: 13
eCzytnik: kundelek
Post Re: jak zrobić gazetę?
Vroo napisał(a):
Nie próbowałem. A co Ci się w ten sposób wygenerowało?


no właśnie nic. tylko ja największy problem w mobipockecie mam z kreatorem TOC z którego nie umiem zupełnie korzystać


29 lis 2011 19:34:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2011 17:02:00
Posty: 4
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
Ostatnio zgłębiłem ten temat i sprawa jest w miarę prosta. Podam na przykładzie epub i dwutygodnika (dwutygodnik.com). Opisywałem to w komentarzu do artykułu świata czytników wczoraj, ale się powtórzę tutaj.

Kroki po kolei:
1. Pobieramy KindleGen (http://www.amazon.com/gp/feature.html?i ... 1000234621)
2. Ściągamy i rozpakowujemy epub - dla przypomnienia jest to plik zip z rozszerzeniem .epub
3. Edytujemy plik book.opf i w tagu metadata dodajemy
Kod:
<x-metadata>
            <output content-type="application/x-mobipocket-subscription-magazine" encoding="utf-8"/>
</x-metadata>

4. Edytujemy plik book.ncx, szukamy navMap w którym zagnieżdżone są tagi navPoint. Istotne założenie jest takie, że muszą być przynajmniej dwa poziomy zagłębienia navPoint. Poziom nadrzędny zostanie sekcją i będzie wyświetlany po lewej stronie menu na Kindle, poziom podrzędny zostanie artykułem i będzie wyświetlany po prawej stronie w ramach rozwinięcia sekcji. Aby tak się stało do poziomu nadrzędnego w tagu navPoint wpisujemy atrybut class="section" a do poziomu podrzędnego w tagu navPoint wpisujemy atrybut class="article". Jeśli jest więcej poziomów - zostawiamy je bez zmian.
5. Konwertujemy: kindlegen book.opf -o dt.mobi

Wynik dla ostatniego dwutygodnika TUTAJ

I jeszcze parę rzeczy:
- można tak postąpić z dowolnym epubem w którym toc ma minimum dwa poziomy. A jeśli nie ma, to można sobie go sobie zrobić albo ręcznie albo np. sigilem, calibre itp.
- może się zdarzyć że pliki źródłowe mają jakiś dziwny UTF-8, którego nie czyta kindlegen i wtedy dostajemy albo krzaki albo generacja się nie udaje. Lekarstwem na to jest konwersja na poprawny UTF (z BOM). Ja to robiłem programem notepad++ w którym kodowanie zamieniałem z UTF-8 bez BOM na UTF-8. Pomogło. W sumie to nie wiem dlaczego jest z tym problem.
- możliwe jest wstawienie nagłówka gazety w postaci obrazka (masthead) i zrobienia listy artykułów (dostępnej po wybraniu View Articleo List). Jednak do tego potrzebny jest niestety KindleGen w wersji 1.1, bo w wersji 1.2 to nie działa. A jak to zrobić opisane jest na stackoverflow (link w poście Vroo powyżej)
- zacząłem pisać generator opf/ncx/toc pod kątem robienia periodical, głównie w celu przewalenia sobie paru stron do których nie ma RSS lub mamy tylko HTML. Dla przykładu archiwa Esensji. Jak ktoś zna Groovy i chce sobie to wykorzystać - poproszę o priv. A jak będę miał kod w miarę uporządkowany - podam link do repo.

ps. przy okazji przywitam się :)


13 gru 2011 18:16:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2011 0:38:38
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
Nie żebym się czepiał, ale nie da się napisać tego jakoś tak bardziej prosto? Wiesz, w stylu "Wydawania czasopism na Kindla w weekend"? Sam byłbym zainteresowany. Pamiętaj, że rzeczy oczywiste dla Ciebie niekoniecznie są takie dla obcych Ci ludzi, mających jednak trochę inną wiedzę ;)

Tak się zastanawiam, czy po wejściu Amazonu do Polski (a plotki głoszą, że ma to być w pierwszym kwartale 2012) ten cały mechanizm publikowania własnych magazynów będzie dostępny dla przeciętnego zjadacza schabowego w krainie bigosu?


20 gru 2011 16:04:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2011 17:02:00
Posty: 4
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
Ale jeszcze prościej? Nie bardzo widzę jak, to jest niestety grzebanina w plikach XML. Dla osób zupełnie zielonych to chyba tylko jakiś program byłby przydatny, a takiego niestety nie ma. Albo film instruktażowy, a takiego też nie ma.
Ale wystarczy poznać: dowolny edytor tekstu, składnię XML (czyli co to jest tag i atrybut), użycie command line w celu wywołania kindlegen i już. Rocket science to nie jest.


20 gru 2011 18:01:31
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2011 0:38:38
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
Wbrew pozorom można, a uwierz zawodowo zajmuję się od czasu do czas przekładaniem rzeczy oczywistych dla specjalistów dla język zrozumiały dla większej grupy ludzi. Można po prostu wyjaśniając piszącemu krok po kroku jak to działa. Mnie na przykład nie przeszkadza grzebanina w plikach XML, ale zanim się przebije przez ten Twój technożargon we wcześniejszej wiadomości, to sporo czasu minie.

Gdyby można było Cię tak prosić o lekcję od podstaw zrobienia prostego czasopisma z powiedzmy 2-3 artykułami i tyluż zdjęciami i oczywiście okładką i menu początkowym, to by - jak sądzę - mnie i wielu innym ludziom ułatwiło życie. To jak z przepisem na dowolną potrawę (czyli algorytmem) zaczynasz od składników (tj. potrzebnego oprogramowania w tym przypadku, czy też zdjęć), a następnie w kolejnych krokach pokazujesz, jak się to robi. Od zera.

Oczywiście rozumiem, że to może Ci zabrać cenny czas, który poświęcasz na przykład na czytanie książek na Twoim nowo zakupionym Kindle'u 4, ale pomyśl o satysfakcji, że pomogłeś i ułatwiłeś życie innym mieszkańcom tej samej planety. No, jak to będzie dobry przepis kuchenny na czasopismo to pewnie nawet bez postawienia Ci gdzieś kiedyś piwa/mleka/kawy/wina (dowolne skreślić, dowolne zostawić) się nie obejdzie.

To, co można Cię o to prosić? Podejmiesz wyzwanie i napiszesz coś w stylu: "weź edytor tekstowy i 2-3 dobrze przygotowane jotpegi o rozdzielczości 600x800, dodaj szczyptę Calibre'a..." i tak dalej? ;)


20 gru 2011 18:12:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2011 17:02:00
Posty: 4
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
Nie namówisz mnie do napisania takiego przepisu - po prostu miejsca zabraknie :) Nie ma siły, jak ktoś chce ręcznie robić ebooki/periodicale (a tu tak trzeba) to musi ogarnąć tworzenie i strukturę ncx/opf/html i wywołanie kindlegen. Odpowiem jeszcze inaczej - jak ktoś zrobi prostego epuba, a właściwie ncx/opf/htmle to bez problemu zrobi periodical z mojej instrukcji. Tutoriali do epubów jest sporo, pierwszy z brzegu Pawła Wimmera: http://webmaster.helion.pl/index.php/wstep-do-epub. Guideline jak zrobić ebooka na kindla jest na Amazonie. Nie wymaga to więcej wysiłku niż zrobienie pierwszej strony WWW i wyświetlenie jej w przeglądarce.

Kolejną rzeczą jest to, że przetwarzanie epub->periodical nie zawsze wpadnie w podany przeze mnie schemat i wtedy trzeba będzie pokombinować. Przy dwutygodniku zmagałem się z UTF-8. Przy innych mogą być inne niespodzianki (np. coś nie tak ze strukturą spisu treści)

Natomiast na osłodę daję źródła prostego periodicala z mastheadem i listą artykułów. Są tam 3 pliki html w dwóch sekcjach. Cover i masthead (obrazkowy nagłówek) + dwa zdjęcia. A także skompilowany (kindlegen 1.1) .mobi

Pliki dostępne tutaj:
https://github.com/tsulej/MobiBuilder/t ... ter/simple

Krótki komentarz:
- toc.ncx - są tu trzy poziomy zagłębienia spisu treści:
- poziom '0' - linia 17 - do definicji masthead (linia 18)
- poziom '1' - linie 23 i 45 - sekcje (class='section') - pojawiają się po lewej stronie spisu treści w kindle
- poziom '2' - artykuły (class='article') - pojawiają się po prawej stronie spisu treści
dodatkowo tagi mbp:meta (np. linie 33 i 34) - służą do generowania listy artykułów (View Article List w spisie treści). Tu od razu pytanie - jak dodać obrazek tak jak jest to w Polityce?
- testowa.opf - w zasadzie jest jedno miejsce dla periodicala - linie 13-15, reszta to standardowy opf dla kindle. Tu mam coś nie tak z utf-8, ale olewam to na razie.
- reszta plików to cover, masthead i htmle z obrazkami. No i gotowy .mobi do wgrania i oglądania na kindle.
Jest tu mały bug jeszcze - z ostatniego artykułu sekcji A nie da się przejść przez 'next article' do pierwszego artykułu sekcji B, next page działa - nie mam pojęcia dlaczego.

Kod źródłowy generatora:
https://github.com/tsulej/MobiBuilder/t ... l/tsl/mobi

Mam nadzieję, że to w miarę wyczerpuje temat. Oczywiście jak będą pytania - chętnie odpowiem, choć więcej nie wiem.
Miłej zabawy.


21 gru 2011 0:28:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2011 0:38:38
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
OK, dziękuję bardzo.

A możesz wyjaśnić, jak oni to automatyzują np. w przypadku "Polityki" na Kindle'a? Mają do tworzenia epubów/mobi jakieś specjalistyczne oprogramowanie? Nie wierzę, że to od początku w każdym numerze programują od zera. No chyba, że tylko nieco modyfikują raz ustalony format. Choć moją teorię o automatyzacji procesu i to jeszcze na jakimś anglojęzycznym oprogramowaniu wspierają anglojęzyczne napisy w czasopiśmie, m.in. podliczające liczbę wyrazów w tekście (w Polsce się tak nie liczy) ;)


21 gru 2011 1:17:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2011 17:02:00
Posty: 4
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
Z tego co jest napisane tutaj: https://kindlepublishing.amazon.com/gp/ ... =200492750
wynika, że wysyła się podstawowe dane (tytuł, opis, itp.), masthead, cover, cenę, datę publikacji + RSS, NITF lub XHTML jako treść - resztę załatwia Amazon.
Polityka wysyła cyklicznie plik z zawartością na swoje konto i się automatycznie ukazuje w sklepie do pobrania.
Amazon z RSS/NITF pobiera strukturę i tworzy to co trzeba. Jak ma być zrobiony XHTML - to pewnie jest w dokumentacji, którą dostaje się rozpoczynając współpracę z Amazonem.


21 gru 2011 1:41:35
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2011 0:38:38
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: jak zrobić gazetę?
Nic tylko podpisać umowę z Amazonem ;)


21 gru 2011 2:19:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron