Teraz jest 25 kwi 2024 19:43:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Żal, qrwa, żal... 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 5:48:48
Posty: 8
eCzytnik: nook
Post Re: Żal, qrwa, żal...
generalnie DRM to czyste ZUO...

w wielu krajach obowiązujące prawo zabrania łamania zabezpieczeń DRM (w Polsce jeszcze chyba nie, ale niestety obawiam się, że to tylko kwestia czasu). czyli w takim przypadku republika popełniłby przestępstwo mimo, że za książkę zapłacił. w zasadzie nie należy patrzeć na DRM jako na formę zabezpieczenia przed piractwem a jako próbę ograniczania praw klienta. zwróćcie zresztą uwagę, że przez DRMa, końcowy klient ma znacznie mniejsze możliwości niż gdy kupuje papierową książkę. swoją papierową książkę mogę pożyczyć do przeczytania swojej 40sto osobowej rodzinie, potem rodzinie żony a potem wszystkim kolegom w pracy a potem oddać do zaprzyjaźnionej biblioteki, w której przeczyta ją kolejne 200 osób, aż się książka rozleci. Jeśli jej nie podaruję to mogę ją nawet sprzedać. DRM mi tego odmawia. tak naprawdę eBook z DRMem to nie jest eBook. Kupuję od wydawcy licencję na przeczytanie utworu, który jest mi dostarczany w postaci eBooka akurat. I wszystko jest tak pomyślane, żeby nie było mi za wygodnie.

na DRM, a raczej na wydawców, którzy go chcą promować jest tylko jeden sposób: BOJKOT.
na szczęście są wydawcy (przynajmniej w świecie IT: np. O'Reilly czy SitePoint), którzy są nastawieni na klienta. to na nich należy głosować naszymi pieniędzmi. bo to tak się właśnie odbywa: świadomie należy wspierać podejście zdroworozsądkowe i bojkotować próby kiwania klientów.


05 maja 2011 0:36:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2010 22:38:24
Posty: 27
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Żal, qrwa, żal...
Ja bym chętnie bojkotował, tylko w Polsce nie bardzo jest kogo :D


05 maja 2011 16:59:33
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Żal, qrwa, żal...
Sam DRM nie jest takim problemem, ale skoro dostaję produkt o mocno ograniczonej funkcjonalności, to chciałbym zapłacić za niego odpowiednio mniej. Teraz wydawcy i e-księgarnie sprzedają zwykłe książki oraz "dostęp do treści" w tej samej cenie. To śmieszne.


05 maja 2011 17:46:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron