Teraz jest 29 mar 2024 7:55:58




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Artur Boratczuk napisał(a):
A magazynowanie e-książek też kosztuje (serwerów nie rozdają za darmo i nie są tak całkiem bezobsługowe).

Ta, bo koszt hostingu pliku o wadze 5mb jest porównywalny z dwiema europaletami i miejscem na półce w sklepie.
Artur Boratczuk napisał(a):
To że VAT płaci się od książek sprzedanych za polskie złote, a nie wymienionych za zakupione wcześniej elektroniczne żetony. RW nie sprzedaje książek, tylko żetony właśnie.

A jak to się ma do meritum sprawy? Tak czy siak sprzedaż jest obłożona większym VATem.

I NIGDY NIGDZIE nie pisałem, że piractwo do dla autora dobra wiadomość. Staram się tylko unaocznić, że gros tych, którzy ściągnęli pirata i tak nie kupili by oryginału, więc straty nie są aż tak duże jak się wydaje.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


20 gru 2011 3:29:58
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Artur Boratczuk napisał(a):
A magazynowanie e-książek też kosztuje (serwerów nie rozdają za darmo i nie są tak całkiem bezobsługowe).


Wcześniej pisałeś, że koszty RW rocznie to kilkaset złotych.


20 gru 2011 22:35:22
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Artur Boratczuk napisał(a):
Ogólnie od początku, kiedy Maciej próbował mnie wmanewrować w nawiązanie umowy opartej na przekazaniu majątkowych praw autorskich, oferując korektą, nabrałem dystansu do tej witryny. Lampka mi się zapaliła, gdy okazało się, że nie ma nawet pojęcia, iż numery ISBN nie są zastrzeżone dla wydawnictw, lecz może je za darmo uzyskać każdy, kto chce. Ogólnie odniosłem wrażenie, że po prostu nie ma pojęcia o dziedzinie, za którą się bierze i do tej pory nie spowodował zmiany mego poglądu.
Artur


Arturze,

przeinaczasz fakty i wymaga to mojego sprostowania.

Po pierwsze - proponowana Ci umowa miała dotyczyć WYŁĄCZNIE wersji, której redakcję mieliśmy zrobić. Nie widzę w tym nic nagannego; skoro oferujemy usługę wartą od dwóch do czterech tysięcy złotych, to chyba mamy prawo do tego, aby Autor przynajmniej przez jakiś czas sprzedawał utwór z tą usługa wyłącznie u nas.

W sprawie numerów ISBN zaś - nigdy nie twierdziłem, że są zastrzeżone dla wydawnictw, napisałem tylko, że Biblioteka Narodowa przyznała naszej oficynie pulę numerów i z tej puli korzystamy, nadając numery poszczególnym utworom.

Twierdzenie, że nie mam pojęcia o tym, za co się biorę... pominę milczeniem.

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


21 gru 2011 0:07:27
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Macieju, a czy już poprawiliście umowy, żeby "znikanie" zakupionych książek nie miało więcej miejsca?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


21 gru 2011 10:33:32
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
t3d napisał(a):
Macieju, a czy już poprawiliście umowy, żeby "znikanie" zakupionych książek nie miało więcej miejsca?


Niestety, w momencie usunięcia utworu, nie ma już możliwości ponownego pobrania go; i to nie jest kwestia naszych umów, tylko po pierwsze systemu, a po drugie... praw materialnych Autora. Skoro Autor decyduje się na wycofanie utworu, wtedy niestety pozbawia możliwości pobierania go poprzez nasz serwis. Dlatego właśnie zazwyczaj taki akt (usunięcie utworu) poprzedza refleksja i rozmowa z Autorem. Choć... nie z każdym ;-)

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


21 gru 2011 11:44:31
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Ten pierwszy, systemowy punkt dałoby się rozwiązać w kilka minut dodając jedno pole w bazie danych...
A drugi też moim zdaniem powinno dać się rozwiązać. Co obchodzi czytelnika, jakie są w danej chwili relacje pomiędzy sprzedawcą i autorem? On już za książkę zapłacił!
Gdyby nie życzliwość Artura, zostałbym teraz jedynie ze wspomnieniami o jego dziele, a przecież obiecywaliście, że wszystko za co się zapłaciło, będzie można w dowolnej chwili pobrać w dowolnym formacie.

Powinniście jak najszybciej rozwiązać ten problem, bo to naprawdę nie wygląda zbyt dobrze.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


21 gru 2011 11:57:33
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Masz rację - tak nie powinno być.

Zaraz podrzucę temat do przekonsultowania i poinformuję, czy i jak rozwiązaliśmy ten problem.

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


21 gru 2011 13:11:15
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
A tak przy okazji - część naszych tytułów dotarła właśnie do księgarni Gandalf: http://www.gandalf.com.pl/ex/::RW2010:0 ... ::0/bdb/#s :-)

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


21 gru 2011 14:12:02
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
A będzie mobi?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


21 gru 2011 14:26:44
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
t3d napisał(a):
A będzie mobi?


Zaraz dosyłamy też i mobi - mam nadzieję, że wspólnie zdążymy do Świąt.

Chociaż... mam nadzieję, że nie pomylę się za bardzo, jeśli powiem, że według mnie sprzedaż tuszy dopiero PO Świętach; bo coś trzeba będzie czytać na tych czytnikach, które Święty Mikołaj zostawi pod choinką grzecznym dzieciom ;-)

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


21 gru 2011 14:36:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2011 20:57:45
Posty: 40
eCzytnik: laptop
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Cytuj:
Arturze,

przeinaczasz fakty i wymaga to mojego sprostowania.

Po pierwsze - proponowana Ci umowa miała dotyczyć WYŁĄCZNIE wersji, której redakcję mieliśmy zrobić. Nie widzę w tym nic nagannego; skoro oferujemy usługę wartą od dwóch do czterech tysięcy złotych, to chyba mamy prawo do tego, aby Autor przynajmniej przez jakiś czas sprzedawał utwór z tą usługa wyłącznie u nas.

W sprawie numerów ISBN zaś - nigdy nie twierdziłem, że są zastrzeżone dla wydawnictw, napisałem tylko, że Biblioteka Narodowa przyznała naszej oficynie pulę numerów i z tej puli korzystamy, nadając numery poszczególnym utworom.

Twierdzenie, że nie mam pojęcia o tym, za co się biorę... pominę milczeniem.


Macieju, nie mam ochoty dłużej z tobą dyskutować, ale nie mam też powodu, aby nie stwierdzić, iż twoja metoda to łżenie w żywe oczy i wciskaniu kitu. Żadnych usług nigdy u ciebie nie zamawiałem i wyraźnie od początku dawałem ci do zrozumienia, że nie mam ochoty na jakikolwiek trwalszy związek z RW. Swoją drogą uważam, że korektę robicie beznadziejną, a o redakcji nie macie żadnego pojęcie. O ISBN też nie miałeś zielonego pojęcia, jak też o czymkolwiek, co związane jest z wydawaniem książek. I do tej pory, moim zdaniem, nie masz. Uważam, że osoby takie jak ty, ideę self-publishingu i książki elektronicznej swoim dyletanctwem doprowadzają do skrajnej śmieszności. Nie lubię prać publicznie brudów, ale jeszcze bardziej nie lubię, gdy pewni ludzie stroją się w piórka speców, gdy w istocie oferują marną namiastkę tego, co niby mają do zaoferowania.
Artur
PS
Cytuj:
Wcześniej pisałeś, że koszty RW rocznie to kilkaset złotych.


Bo pewnie tak jest. A pisząc o kosztach magazynowanie miałem na myśli poważne firmy, które w ofercie mają dziesiątki tysięcy tytułów i ładnie rozwinięty system do ich oferowania (virtualo, nexto).

_________________
Moje książki na Amazonie
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... uk&x=0&y=0


22 gru 2011 2:27:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Taa, 5 000 rocznie za hosting (chociaż Empik jedzie pewnie na własnym serwerze wykorzstywanym do sklepu internetowego, więc ma jeszcze mniejszy koszt wprowadzenia e-booków). 100 000 plików po 5MB każdy to 500GB. Żeby szybciej działało, to nie na pojedynczym, tylko, powiedzmy, macierz RAID 5x200. Pewnie fortunę wydali na te dyski twarde.
Koszt magazynowania cyfrowego jest bliski zeru w porównaniu do fizycznego składowania. Na tyle niski, że można go pominąć, (koszty stałe, związane z funkcjonowaniem serwisu trzeba jednak i tak pokryć). Innymi słowy: koszt krańcowy związany z dodaniem każdej kolejnej pozycji do już działającego serwisu jest znikomy, w przeciwieństwie do rynku fizycznego, gdzie jest się ograniczonym miejscem. Polecam książkę Chrisa Andersona Długi Ogon, dowiesz się dlaczego iTunes zabija sklepy muzyczne, dlaczego Netfix (VOD) zmarginalizował wypożyczalnie filmów. Nie dowiesz się bezpośrednio dlaczego e-book wyprze papier, bo w momencie jej pisania e-booków jeszcze nie było, ale kierunek i tak jest widoczny. Szczególnie analogiczny jest opis branży fonograficznej właśnie.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


22 gru 2011 15:16:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2011 20:57:45
Posty: 40
eCzytnik: laptop
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Tylko, że koszta magazynowania w przypadku książek papierowych ponosi nie wydawnictwo, ale hurtownia i księgarnia. Dlatego m.in. książka w księgarni jest dwa razy droższa w stosunku do ceny za jaką wydawnictwo przekazuje ją hurtownikowi. W świecie cyfrowym jest identycznie - z tą różnicą, że odpada hurtownik, ale e-księgarnie i tak mają 100-procentowy narzut na cenie wydawnictwa. Czyli jedyna oszczędność na produkcji e-booka to druk. Druk to także papier, naświetlanie - bo to jest w cenie usługi drukarni. Druk to w cenie książki max.15 proc i ta oszczędność w przypadku e-booka zjadana jest przez wyższy VAT. Czyli książka elektroniczna po prostu nie może być tańsza niż tradycyjna.

Taniej może być tylko gdy wydawnictwa zajmują się same sprzedażą e-booków, ale ponieważ muszą do tego zatrudnić dodatkowe osoby i stworzyć oraz utrzymywać system teleinformatyczny, dużo taniej nie będzie. Przede wszystkim jednak - wydawnictwa są od wydawania, a nie od dystrybucji i nie można oczekiwać, że zajmą się na poważną skalę tym, co do nich nie należy.

Drugim sposobem na obniżenie cen e-booków jest zmniejszenie narzutu e-księgarni. Gdyby zamiast 50 proc. z każdego sprzedanego tytułu brały 20-30 proc.,mogłoby być taniej. Ale to możliwe jest przy tętniącym życiem rynku, a obecnie mamy tylko jego karykaturę. W Wyborczej był niedawno artykuł na ten temat. Tytuły wydawnictwa WAB, renomowanego przecież, promowane na każdym kroku, sprzedają się w wersji elektronicznej w średniej ilości... 10 sztuk rocznie. E-księgarnia na pewno w takiej sytuacji nie obniży marży, bo robiłaby całkiem bokami.

_________________
Moje książki na Amazonie
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... uk&x=0&y=0


22 gru 2011 18:44:21
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Tak, ale przy wyższym wolumenie obrotu koszta magazynowania cyfrowego pozostają stałe, a fizycznego rosą liniowo. Oznacza to, że przy większej sprzedaży w przypadku e-booków koszt jednostkowy by spadł, a przy fizycznej książce nie, więc wydawcom opłaca się rozwinąć dystrybucję cyfrową, żeby nie płacić tyle za magazynowanie i dystrybucję.
Z niejednego źródła wiem (3 niezależnych Gołębiewski, rzepa i coś jeszcze, czego nie pamiętam), że druk to 20, a nie 15%. Mają dla mnie większą wiarygodność niż Ty, więc będę się trzymał tych danych.

Wniosek: przy większej sprzedaży może, bo koszt dystrybucji (główna składowa "papieru") znacznie się obniża. Pozostaje czekać na rozwój rynku i ja na to liczę. Trzeba rozruszać samonapędzający się mechanizm: ludzie kupują, więc rośnie obrót, więc koszty jednostkowe spadają, więc ludzie kupują... Aż do momentu, gdy cena spadnie o połowę i rynek względnie się wysyci.

Kilka dni temu nie myślałem, że się z Tobą w czymś zgodzę. 8-]

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


22 gru 2011 21:36:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2011 20:57:45
Posty: 40
eCzytnik: laptop
Post Re: RW2010 wychodzi poza self-publishing - komentarze
Cytuj:
Tak, ale przy wyższym wolumenie obrotu koszta magazynowania cyfrowego pozostają stałe, a fizycznego rosą liniowo. Oznacza to, że przy większej sprzedaży w przypadku e-booków koszt jednostkowy by spadł, a przy fizycznej książce nie, więc wydawcom opłaca się rozwinąć dystrybucję cyfrową, żeby nie płacić tyle za magazynowanie i dystrybucję.


Gdyby obrót wzrastał, można by pogadać.Ale póki co jest praktycznie zerowy, więc nie ma o czym mówić. A co do dystrybucji cyfrowej, którą mają zając się wydawnictwa, to nie jest poważna propozycja. Wydawnictwa są od wydawania, a nie od dystrybucji detalicznej. Ludzie szukają książek w jednym miejscu - w księgarni, także e-księgarni, a nie sprawdzają setki stron wydawnictw. To może być co najwyżej margines działalności wydawców. Nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z e-księgarni. Równocześnie nie mogą sprzedwać taniej niż e-księgarnie, bo te przestałyby przyjmować ich książki: po co angażować się i realnie tracić (koszta obsługi samego istnienia tytułu w e-księgarni zawsze jakieś są), jeśli wydawca sam robi konkurencję swojej książce i sprzedaje ją o połowę taniej? A dużo i tak nie sprzeda, bo jak wyżej - ludzie szukają książek w e-księgarniach, a nie w wydawnictwach.


Cytuj:
Z niejednego źródła wiem (3 niezależnych Gołębiewski, rzepa i coś jeszcze, czego nie pamiętam), że druk to 20, a nie 15%. Mają dla mnie większą wiarygodność niż Ty, więc będę się trzymał tych danych.


Najlepiej sprawdź samemu i zadzwoń do kilku drukarni. Koszt druku może wynosić i 20 proc.,może i 50 proc. jeśli wydajemy książkę w nakładzie 200 egz. Spada w miarę wzrostu nakładu. Przy przeciętnym nakładzie 5 tys. z reguły nie przekracza 15proc. Ale to oczywiście zależy też od innych czynników - objętość książki, jakość papieru, okładka, obwoluta itp. Tak czy owak tę oszczędność na druku zjada wyższy VAT na e-booki.

Cytuj:
Trzeba rozruszać samonapędzający się mechanizm: ludzie kupują, więc rośnie obrót, więc koszty jednostkowe spadają, więc ludzie kupują... Aż do momentu, gdy cena spadnie o połowę i rynek względnie się wysyci.


O połowę na pewno nie spadnie, bo większość czynników ze strony wydawcy pozostaje stała:

- koszta własne (utrzymanie firmy)
- planowany zysk własny na tytule w przeliczeniu na egzemplarz
- honorarium autorskie
- korekta
- redakcja
- projekt okładki
- skład i łamanie
- promocja i reklama

Nawet jeśli cena opłacalna dla wydawcy to będzie 15 zł, oznacza to, że do e-księgarni musi on ją wstawić za 30 zł, bo e-księgarnia zabiera połowę ceny detalicznej.

Wy tu psy wieszacie na wydawcach, a jedynym czynnikiem sprzyjającym obniżeniu cen (oprócz obniżenia VAT) jest spadek marży dystrybucyjnych e-księgarni. Wzrost sprzedaży oczywiście też może mieć pozytywny wpływ, ale nie przeceniałbym tego. Piwo np. nie tanieje dlatego, że sprzedaje się go coraz więcej. Co najwyżej nie drożeje...
Artur

_________________
Moje książki na Amazonie
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... uk&x=0&y=0


23 gru 2011 14:42:43
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron