Teraz jest 18 kwi 2024 4:44:22




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
publio.pl czy może pudło.pl 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2011 18:10:42
Posty: 176
eCzytnik: NOOK Simple Touch™
Post publio.pl czy może pudło.pl
Zapytałem czemu "Kuna za kaloryferem" jest niewyjustowana i czemu mam problemy z czcionkami. Po odpowiedzi opadło mi dosłownie wszystko...

Cytuj:
Jeżeli chodzi o justowanie, to głosy są podzielone. Niektórzy uważają, że justowanie tekstu jest nieprofesjonalne i nie powinno się go stosować, bo nie jest to naturalny podział tekstu. Trudno mi się wypowiadać bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Na pewno jest to kwestia gustu i każdy będzie preferował inny układ.
A co do czytnika nook to z pewnością jest to kwestia oprogramowania, na czytniku Kindle nie zauważyłem żadnych różnic w czcionce. Przykro mi ale nie jesteśmy w stanie zapewnić, że na każdym czytniku i w każdym oprogramowaniu ebook będzie zachowywał się tak samo. Czytnik nook jest sprofilowany na ebooki księgarni B&N i z pewnością inaczej traktuje pliki, które nie są przygotowane w standardzie B&N, którego nawet nie znamy.
Mam nadzieje, że te drobne utrudnienia nie zniechęcą do czytania e-booka.


Gratuluję panie Mirosławie...


02 lip 2012 17:30:27
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: publio.pl czy może pudło.pl
I pan Mirosław ma tutaj rację. W czytnikach, które nie obsługują dzielenia wyrazów tekst wyjustowany wygląda może i ładnie, ale czyta się fatalnie.

A EPUB ma znane problemy z kompatybilnością. Co wyświetlało Ci się źle?

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


02 lip 2012 17:54:36
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2011 18:10:42
Posty: 176
eCzytnik: NOOK Simple Touch™
Post Re: publio.pl czy może pudło.pl
Czcionki...po raz pierwszy. O gustach się nie dyskutuje ale książki na półce mają wyjustowany tekst. Dzielenie wyrazów nie ma nic do rzeczy...


02 lip 2012 18:26:57
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: publio.pl czy może pudło.pl
Półki na książce mają dzielone wyrazy i wyjustowany tekst. Dlatego czyta się nieźle, bo odstępy między słowami są takie same (lub są bardzo małe różnice). Przy braku podziału wyrazów spacje potrafią się znacząco rozjechać i wygląda to znacznie gorzej i rzeczywiście jest to kwestia gustu. Tworząc jakikolwiek tekst zawsze justuję, bo tak lepiej wygląda wizualnie, ale jak czytam to ustawiam wyrównanie do lewej, więc to rzeczywiście jest kwestia gustu.
Z tym tylko, że takie kwestie gustu powinno określać się w ustawieniach czytnika, a nie w sprzedawanej książce.
Odnośnie odpowiedzi: ciekawi mnie jak ten pan porównał tą samą czcionkę w Nooku i Kundlu, skoro pierwszy karmi się EPUBami a drugi plikami MOBI (co mimo prostej konwersji może powodować pojawianie się lub naprawę pewnych błędów.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


03 lip 2012 12:11:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: publio.pl czy może pudło.pl
Odnoszę wrażenie, że podejście sprzedawców ebooków w stosunku do problemów klientów jest trochę lekceważące. Zaznaczam, że nie mówię tu o sytuacjach, gdy ktoś kupuje ebooka w formacie którego nie obsługuje czytnik. Gama problemów z epubami jest szeroka: od nie wyświetlania tytułów rozdziałów (np. Królowie przeklęci, Imperium Google z Woblinku) po nie wyświetlanie w ogóle tekstu (Erynie z woblinku)... Osobną kwestią jest sposób prezentacji tekstów, tutaj zasadą jest brak zasad - raz z wcięciem, raz bez wcięcia, ale z odstępem między akapitami i bez wyjustowania.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


03 lip 2012 17:55:49
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron