Teraz jest 19 mar 2024 10:23:36




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Niepolecane księgarnie 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2012 14:44:28
Posty: 142
Post Niepolecane księgarnie
Które księgarnie często sprzedają ebooki o kiepskim formatowaniu tekstu ?


26 paź 2013 20:28:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2627
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Niepolecane księgarnie
Nie wiem, czy można powiedzieć, że któraś polska księgarnia sprzedaje więcej nieuważnie przygotowanych książek niż inne. Choć nie wykluczam, że są księgarnie, które nie przejmują się posiadaniem złych plików i nie dbają o ich podmianę na nowsze/poprawione. Generalnie e-booki pochodzą z niewielu źródeł, a większość sklepów to dystrybutorzy. Kiedy pytałem przedstawicieli jednej z księgarń co robić w razie napotkania felernego składu, niedopatrzeń korekty itp. - zostałem skierowany przede wszystkim do firmy przygotowującej wersję elektroniczną. Zazwyczaj gdzieś w okolicach strony tytułowej bywa taka informacja podana. Księgarnia zazwyczaj błędy w składzie zgłasza i tak tejże firmie lub wydawcy.
Sądzę jednak, że najlepiej zgłaszać księgarni, potem ew. firmie konwertującej do e-booka i wydawcy. No bo w sumie i tak od księgarni będziemy się domagać udostępnienia poprawnego pliku.
Nie należy chyba jednak robić za korektę i podawać kawę na ławę wszystkie zauważone błędy. To chyba jednak nie praca dla czytelników. Raczej wskazywać rodzaj i ilość błędów a poprawę zostawić profesjonalistom.
Moje przygody w tym zakresie w okresie pierwszego półrocza 2013 opisałem tutaj: http://cyfranek.booklikes.com/post/1140 ... w-e-bookow.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


26 paź 2013 20:52:09
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Niepolecane księgarnie
Tak trzymaj!

Mnie też to wkurza. Zastanawiam się czasem - skąd to się bierze.

Czy z arogancji czy z ze zwykłej indolencja wydawnictw.

Do papierowych książek - trzeba się przyłożyć - bo papieru drugi raz się nie da zadrukować.
A elektroniczne? - luzik... swoboda... To co się będziemy.... Korektę zawsze można (jak się klienci będą burzyć) zrobić po wypuszczeniu na rynek.... A ja się nie będą - to się nie zrobi....

Przypuszczam, że cykl produkcyjny wygląda tak:

1. Skład poligraficzny np. z InDesign - się skonwertuje/wyeksportuje, się zobaczy czy ebook otwiera się w AdDigitalEditions, a jak się otworzy - to jazda do sklepów.
lub
2. Książkę papierową lub arkusze wyd. się zeskanuje, się przepuści przez OCR (stąd częsty błąd 1=I), się przepuści przez słownik w Wordzie - szybko, szybko panie Bogdanie! - deadline już dawno minął! - do InDesign - a potem jak w pkt. 1.


Czytelnik czyli klient i tak kupuje w promocji czyli taniej - to się nie będzie awanturował (bo w krawacie), a jak zwróci?
Nie zwróci! Bo to tylko użyczenie treści czy jak to się tam prawnie nazywa....

Ręce i nogi się uginają...

Mam wrażenie, że jest i (niestety) będzie - coraz gorzej....
Ostatnim szczytem wszystkiego - jest ebook "Blog osławiony między niewiastami" A. Andrusa.
Jedyne o co zadbali w tej książce - to wyraźny logotyp f-my woblink

Teraz, co kupię książkę, to najpierw ją poprawiam w Sigilu.
Szlag mnie trafia, ale to robię, bo nie mogę patrzyć na ten niechlujny skład. Tracę całą przyjemność z czytania.
Tyle, że jak sobie poprawię i przeczytam - to mi przechodzi złość i skłonność do awantury...


27 paź 2013 13:33:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2012 14:44:28
Posty: 142
Post Re: Niepolecane księgarnie
Trzeba po prostu składać reklamacje za każdym razem, to może księgarnie nauczą się szacunku do czytelników.


27 paź 2013 20:04:12
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2834
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Niepolecane księgarnie
A może po znalezieniu zbyt wielu błędów żądać zwrotu pieniędzy? Gdyby robiło tak więcej osób, na pewno wydawnictwa by się lepiej przykładały do korekty...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


27 paź 2013 21:28:05
Zobacz profil WWW
Post Re: Niepolecane księgarnie
SwFr napisał(a):
czy z ze zwykłej indolencja wydawnictw.

[...]

Teraz, co kupię książkę, to najpierw ją poprawiam w Sigilu.
Szlag mnie trafia, ale to robię, bo nie mogę patrzyć na ten niechlujny skład. Tracę całą przyjemność z czytania.
Tyle, że jak sobie poprawię i przeczytam - to mi przechodzi złość i skłonność do awantury...


INDOLENCJA i niechlujstwo

Mam dokładnie tę samą "chorobę", nie mogę czytać nieskorygowanego tekstu. Po drugie, książki z księgarń można z reguły odchudzić o połowę - okładki są w jakości HD. Do tego dochodzi zupełnie niepotrzebny pierdyliard plików: logotypów firm, (które sprzedają, niby "korygują", niby "edytują"), ze 3 sztuki arkuszy stylów (a wystarczy jeden, tylko dobrze zrobiony) oraz pliki fontów - nie jest to potrzebne i taki Cool reader wariuje gdy są osadzone fonty (a przecież dobrze sformatowany arkusz stylów potrafi narzucić fonty szeryfowe czy bezszeryfowe, nie konkretne, a tylko odmianę - w czytniku jest ich tyle, że spokojnie wystarczy).

Calibre i Sigil to najczęściej używane u mnie aplikacje...


27 paź 2013 22:14:08
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2012 19:15:57
Posty: 65
eCzytnik: PB613, PB6254, PB625, InkPad 3
Post Re: Niepolecane księgarnie
SwFr napisał(a):
Teraz, co kupię książkę, to najpierw ją poprawiam w Sigilu.
Szlag mnie trafia, ale to robię, bo nie mogę patrzyć na ten niechlujny skład. ...


Regulamin zakupów obowiązujący od 25.10.2013 r.(przykład, ale pewnie w innych księgarniach podobnie)

http://merlin.pl/info/help/regulation.html

IX Zasady sprzedaży plików elektronicznych.
14.Zasady korzystania z e-booków i audiobooków mp3:
b."...Klient nie jest uprawniony do... dokonywania zmian czy wszelkiego rodzaju modyfikacji pliku, usuwania błędów pliku..."


I wszystko jasne - sprawa do Prokuratora - SwFr
Przyznanie się do przestępstwa jest, może jeszcze "Wniosek o dobrowolne poddanie się karze" :?

Khouri napisał(a):
...Mam dokładnie tę samą "chorobę",...

Calibre i Sigil to najczęściej używane u mnie aplikacje...



J/w - sami "przestępcy" :nono ADMIN - HELP !!! :mrgreen:


01 lis 2013 17:28:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012 9:22:40
Posty: 92
eCzytnik: InkBOOK
Post Re: Niepolecane księgarnie
Chyba Merlin na stałe stracił klienta. O ile mogę zrozumieć zapisy o zakazie usuwania zabezpieczeń, o tyle zakaz usuwania błędów... Ci Państwo są u mnie spaleni, dziękuję.


01 lis 2013 21:11:56
Zobacz profil
Post Re: Niepolecane księgarnie
YuukiSaya napisał(a):
Chyba Merlin na stałe stracił klienta. O ile mogę zrozumieć zapisy o zakazie usuwania zabezpieczeń, o tyle zakaz usuwania błędów... Ci Państwo są u mnie spaleni, dziękuję.


To taki martwy paragraf, jest po to żeby być, bo brzmi dumnie w regulaminie i przestrzega, co by błędy poprawiać po cichu, o ile ktoś potrafi... bo umówmy się, ilu ludziom będzie się chciało grzebać w jakiś programach bo "ę" się odkleiło?


01 lis 2013 21:27:33
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2834
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Niepolecane księgarnie
YuukiSaya napisał(a):
Chyba Merlin na stałe stracił klienta. O ile mogę zrozumieć zapisy o zakazie usuwania zabezpieczeń, o tyle zakaz usuwania błędów... Ci Państwo są u mnie spaleni, dziękuję.

Ale to nie jest jakiś wyjątek, tylko reguła. Pewnie takie są oczekiwania wydawnictw...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


01 lis 2013 21:50:01
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Niepolecane księgarnie
Już widzę ten zapał z jakim sklepy biorą się do reklamacji - np na podstawie niezgodności towaru z umową...

Myślisz, że w ciągu 14 dni dostaniesz z powrotem książkę z pięknie naniesioną korektą?

Ha, ale się ubawiłem.

tereza - spróbuj zareklamować. Jeżeli Ci się uda - z szacunkiem pójdę Twoją drogą i porzucę swoje zbójeckie zajęcie dodatkowe,
i od tej pory z wielką przyjemnością będę kupował i czytał tylko starannie, i pięknie wydane książki.

Ale do tego czasu - jestem gotowy na pozew ze strony księgarzy chałturników.


01 lis 2013 21:50:29
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2834
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Niepolecane księgarnie
Mi się zdarzyło reklamować 2 razy. Raz kilka błędów OCR w książce robionej przez inpingo - błyskawicznie dostałem maila z podziękowaniami i nieco później poprawiony plik.
Drugi raz była jakaś kiszka w książce kupionej w Virtualo, ale w trakcie wymiany korespondencji okazało się, że uszkadzała się ona podczas przesyłania przez chmurę Amazona (m. in. ucinało końcówki niektórych wyrazów, chyba to jakiś konflikt chmury ze znakiem wodnym). Przesłana kablem działała dobrze. Ale i to poprawili.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


01 lis 2013 21:56:15
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Re: Niepolecane księgarnie
Moje wszelkie uwagi Woblink rozpatrywał 'od ręki' tzn. wysyłali mój mail do wydawnictwa i tego samego bądź następnego dnia plik był poprawiony.


02 lis 2013 14:54:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Niepolecane księgarnie
SwFr napisał(a):
Już widzę ten zapał z jakim sklepy biorą się do reklamacji - np na podstawie niezgodności towaru z umową...

Myślisz, że w ciągu 14 dni dostaniesz z powrotem książkę z pięknie naniesioną korektą?

Ha, ale się ubawiłem.

tereza - spróbuj zareklamować. Jeżeli Ci się uda - z szacunkiem pójdę Twoją drogą i porzucę swoje zbójeckie zajęcie dodatkowe,
i od tej pory z wielką przyjemnością będę kupował i czytał tylko starannie, i pięknie wydane książki.

Ale do tego czasu - jestem gotowy na pozew ze strony księgarzy chałturników.

Przecież eksięgarnie na ogól nie odpowiadają za skład plików źródłowych. By dokonać korekty muszą zwracać się do wydawcy. Oni na ogół mogą tylko przekazać twoje słuszne żądanie do wydawcy.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


02 lis 2013 15:14:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Niepolecane księgarnie
Errata

Jest: księgarzy chałturników
Powinno być: wydawców chałturników

Przepraszam za błąd


02 lis 2013 15:42:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: