Teraz jest 19 kwi 2024 21:37:58




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Jakość elektronicznych wydań książek 
Autor Wiadomość
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
zależy kto robi konwersję. Na przykład w Bookotece najprawdopodobniej będziesz miał co innego niż w Virtualo. Ale np. Virtualo i Empik to to samo.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


16 wrz 2011 9:17:22
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2009 9:02:16
Posty: 36
eCzytnik: BeBook Plus
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Jestem przekonany, że w większości przypadków jest to ten sam egzemplarz tego samego pliku. Obojętnie, czy mamy do czynienia z Virtualo, Empik, Nexto, Legimi, Gandalf - jeśli chodzi o "duże" wydawnictwa książka jest ta sama. Różni się często cena, co wymaga od nas rejestracji w licznych księgarniach i wyszukiwania promocji :-) Sam nakupiłem już sporo e-książek, w różnych miejscach i widzę, jak wiele cech mają wspólnych. Platforma Virtualo/Empik udostępnia treści innym księgarniom, ale kupując je i tak ściągamy ten sam egzemplarz. Pewnie nie we wszystkich przypadkach, ale w przypadku owych sporych wydawców myślę, że tak właśnie wygląda sytuacja.

EDIT

Jest kolejna odpowiedź z Empiku w sprawie reklamacji, daje nieco nadziei ;)
Pozwolę sobie zapodać linka do pełnej treści:

http://pablosmobile.blogspot.com/2011/0 ... empik.html


16 wrz 2011 19:57:49
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
No proszę, najpierw "u mnie działało", a teraz już "no dobra, może nie do końca"? Podoba mi się: "przy braku jednolitego standardu dla formatu EPUB" -- ładny oksymoron, bo, jak dla mnie, z definicji standard nie może być niejednolity (no, chyba że przez "jednolity" rozumiemy "ma jedną jedyną wersję i tyle"). To, że ze wsparciem jest różnie jest oczywiste i dość naturalne - tak samo mamy na rynku przeglądarek - więc IMO słabe wytłumaczenie.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


16 wrz 2011 20:12:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2009 9:02:16
Posty: 36
eCzytnik: BeBook Plus
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Wybrnęli w bardzo klasyczny sposób - jednocześnie przyznając rację klientowi, a z drugiej strony podkreślając też fakt, że na innych urządzeniach wyglądała książka OK, czyli niby masz pan rację, ale nie do końca :) No to teraz czekamy, aż błąd zostanie wyeliminowany. Się wie, że sprawdziłem już, natychmiast - jeszcze nie został ;)

---EDIT

I jak się okazuje nawet maluczki, skromny czytelnik może coś zdziałać w temacie błędów w epubach. Książka, której cała akcja dotyczyła została poprawiona. Ku mojemu zaskoczeniu jednak, nie poprawiono tylko błędu samego w sobie. Okazuje się, że od teraz książka ma zupełnie inną jakość. Zmieniono marginesy, przez co wygląda profesjonalniej, tekst się wreszcie nie rozlewa po całym ekranie czytnika. Poprawiono błędy w wyświetlaniu podziękowań autora - wcześniej o tym nie pisałem, bo to pikuś przy ogólnym braku działania pliku. A tu proszę: nawet ten fragment jest ok. No i najciekawsze: choć pliki czcionki Iwona wciąż sztucznie zwiększają wielkość książki, to sama treść została przedstawiona przy pomocy drugiego fontu: DejaVu Serif. I lektura od razu zrobiła się przyjemniejsza, a książka wygląda jak... książka. Teraz jestem skłonny zgodzić się z jednym z pracowników Empiku, tym pierwszym, który mnie olał;) że książka jest przygotowana "według przyjętych norm".

Szkoda, że trzeba się wykłócać by dostać wreszcie to, za co się zapłaciło. Bo drugi raz mi się nie będzie chciało, zbyt wiele nerwów, a przecież jeszcze by się książek chciało nakupować... ;)


25 wrz 2011 9:55:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sie 2011 2:32:01
Posty: 13
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Spokojnie, jak mi się trafi wadliwy egzemplarz, to też będę pisał do obsługi. Gratuluję chwalebnej inicjatywy.


Ostatnio edytowano 28 wrz 2011 2:13:00 przez pankamil, łącznie edytowano 1 raz



26 wrz 2011 16:45:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2010 22:38:24
Posty: 27
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
"Gottland" Mariusza Szczygła, wyd. Czarne, konwersja: Nexto

Nie polecam, masa typowych błędów dla oprogramowania OCR, nikt tego nawet nie przejrzał.


27 wrz 2011 22:20:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 cze 2010 13:10:51
Posty: 6
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
a może warto by było zrobić jakiś ranking ePubów, które zostały przekonwertowane przez różne firmy tym się zajmujące?
Co o tym myśli Najwyższa Władza tegoż vortalu? :D


28 wrz 2011 16:09:19
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Ale na jakiej zasadzie miałby taki ranking być prowadzony? :) Chyba, że sugerujesz robienie testów eBooków wzorem tych, jakim poddaje się obiektywy i lustrzanki :)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


28 wrz 2011 19:50:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 cze 2010 13:10:51
Posty: 6
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Tak jak np. są robione rankingi komórek, czy napędów DVD w gazetach :)

Można wymyślić różne kategorie i pod ich kątem oglądać ePuby, np. jak sobie radzi z ePubcheckiem. Jak wyświetla się na różnych urządzeniach (podstawowe e-czytniki, jakiś tablet, ADE, czy choćby ta wtyczka firefoxowe ePubreader) pod kątem różnych "dziwności" - tabelki, rysunki, różne dziwne ozdobniki tekstu (formatowanie takich elementów jak tytuły rozdziałów, różne motta itd.). Staranność wykonania, czyli posklejane, porozrywane wyrazy, akapity. No to wszystko o czym tutaj piszą forumowicze. :D


30 wrz 2011 13:32:58
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
ePubcheck był, przynajmniej niedawno (bo nie wiem, czy miał aktualizację), nie do końca zgodny ze specyfikacją, więc... :P Podstawowe eCzytniki + tablet + ADE na kompie - to szybciutko wyczerpuje limit ADEPTa. No i nie każda książka ma wiele ozdobników... Poza tym należałoby je weryfikować z papierem - bo coś wzorem być musi, a, w przeciwieństwie do komórek/napędów DVD/podobnego sprzętu, nie mogą to być inne urządzenia (bo porównujesz to z czymś, o czym wiesz (albo zakładasz), że jest właściwe).

Poza tym, w przeciwieństwie do sprzętu, tak naprawdę nie da się tu wykonać porządnego testu bez zaznajomienia się z całą książką (czyli bez jej przeczytania). Tu nie odpalimy programu, który będzie coś testował. Dalej - zawsze istnieje szansa, że czynnik ludzki - ten najbardziej zawodny przecież - pominie jakąś wadę.

Oczywiście można byłoby to rozwiązać społecznościowo, pozwalając większej ilości osób oceniać i brać pod uwagę średnią tych ocen - tylko pytanie, ile osób byłoby zainteresowanych rozwojem takiego typu usługi?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


01 paź 2011 0:30:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2011 12:44:00
Posty: 20
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
A nie prościej pogadać z jakimś nakanapie czy lubimyczytać, żeby dodali możliwość ocenienia wydania elektronicznego? W ogóle mogliby oznaczyć, które książki są dostępne jako ebooki. łatwiej by było szukać czegoś potencjalnie interesującego.


01 paź 2011 16:06:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2009 9:02:16
Posty: 36
eCzytnik: BeBook Plus
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
W serwisie LubimyCzytać jest możliwość dodania wydania elektronicznego. Brakuje osobnej oceny, ale można w treści opinii o książce dodać na ten temat parę słów, ja staram się tak robić.


01 paź 2011 16:12:04
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Ale to akurat nie rozwiąże niczego, chyba, że będą wpisywane oddzielnie różne wydania elektroniczne - bo się może okazać, że książka z ADEPTem z Virtualo nie działa, ale już ta sama książka, ale ze znakiem wodnym z Gandalfa, hula, aż miło.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


01 paź 2011 16:27:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2010 22:38:24
Posty: 27
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
ererer napisał(a):
"Gottland" Mariusza Szczygła, wyd. Czarne, konwersja: Nexto

Nie polecam, masa typowych błędów dla oprogramowania OCR, nikt tego nawet nie przejrzał.


Obiecali poprawić.

EDIT
Otrzymałem poprawioną wersję. Zgłaszajcie błędy do wydawnictw!


07 paź 2011 17:39:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2010 21:49:12
Posty: 30
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle 3, iPhone
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Huffington Post na temat:
http://www.huffingtonpost.com/karen-dio ... 23072.html


24 paź 2011 13:09:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: